به گزارش صبح توس ، دبير اجرايي نظام صنفي كشاورزي خراسان رضوي با اشاره به تبلیغات سوء علیه بخش کشاورزی توسط برخي رسانه ها بوي‍ژه صدا و سيما اظهار داشت : گویا فراموش شده است بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام فرمودند ایران کشوری است که باید کشاورزی آن اساس همه کارها باشد و در دین مبین اسلام، کشاورزان به نام گنج های خدا در زمین یاد شده اند.
سيد حسين موسوي نژاد در جمع خبرنگاران خاطر نشان كرد: این قشر مظلوم در چند سال گذشته چه از بعد اقتصادی و چه از بعد اجتماعی مورد بی مهری های فراوانی  قرار گرفتند و یکی از اتهام هایی که اخیرا بسیار بدان پرداخته می شود مصرف بی رویه آب و هدر رفت آن در بخش کشاورزی است.
موسوي نژاد تصريح كرد: در برخی تبلیغات عنوان می شود خاموش شدن چاه های آب مساوی با حیات انسانهاست، ولی این افراد ناآگاه گویا به تاریخ کشاورزی نگاهی حتی گذرا نداشته اند.
وي افزود: از زمان پیدایش  کشاورزی، کشاورزان به دلیل اهمیت بالای آب، برنامه های زمانبندی و تقسیم و جیره بندی آب را داشته اند وهمیشه آب آنطور که باید در دسترس آنان نبوده است.
دبير اجرايي نظام صنفي كشاورزي خراسان رضوي بيان داشت: اگر امروزه برخی کمبود آن را شنیده اند کشاورزان کمبود آن را حس کرده اند و می دانند در صورت نبود آب قبل از هرکس اول خودشان از بین خواهند رفت.
موسوي نژاد تصريح كرد: در قدیم اجداد و نیاکان ما با ابداع کانالهای سفالی و کارگزاری آن در اعماق چند صد متری زیر زمین در قناتها و انتقال چند کیلومتری آن با کمترین هدر رفت اهمیت بهینه سازی مصرف آن را اثبات کرده اند.
وي با اشاره به اينكه نمي توان امكان معجزه از كشاورز داشت، گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی در ایران سی  درصد بیشتر از سایر کشورهاست ولی سوال اینجاست که چه زیر ساختها و امکاناتی در اختیار این سیستم جهت بهینه سازی و کاهش مصرف  قرار گرفته است.
موسوي نژاد افزود: با توجه به  معیشتی بودن کشاورزی در این کشور و عدم توانایی قالب کشاورزان در تامین معاش خانواده خود از شغل کشاورزی، چه برنامه و زیر ساختی جهت مدرن کردن آبیاری در کشاورزی در اختیار این قشر ضعیف و زحمتکش قرار گرفته است؟ در صورتي كه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در سالهای اخیر بیشترین خسارات را به این بخش وارد کرده و باز هم کشاورزان برادری خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی بدون هیچ تنشی ثابت کرده اند.
دبير اجرايي نظام صنفي كشاورزي خراسان رضوي تأكيد كرد: وزارت نیرو بدون مطالعه درچند سال گذشته مجوز حفر چاه های بسیاری را در  کشور برای بخش صنعت صادر کرد و در حقیقت از حق آبه کشاورزان کم کرد و به سایر بخشها آب فروخت و با کاهش دبی چاه های کشاورزی ضربه جبران ناپذیری به بخش کشاورزی وارد کرد.
وي تصريح كرد: در افق چشم انداز 1404 كشور ايران بايستي در كشاورزي و توليدات آن خودكفا شود كه فرمايشات مقام معظم رهبري نيز در چند سال گذشته تأكيد ايشان را در اين مهم اثبات كرده است و مطمئنا افزايش توليد بدون ارائه تكنولوژي جديد همزمان با بومي سازي كشت در مناطق و اجراي مطالعات و اجراي طرح الگوي كشت امكان پذير نيست.
موسوي نژاد در پايان با بيان اينكه امروز كشاورزان ما قادر به تأمين هزينه هاي اجراي سيستم هاي آبياري مدرن نيستند ، عنوان كرد: سخت گيري فوق العاده در اعطاي تسهيلات توسط بانك ها ، فشار را مضاعف نموده است و بايد يه اين نكته توجه كرد كه از دیرباز از افتخارات ايران ، توليدات كشاورزي آن بوده است نه سایر بخشهای صنعتی که امروز بیش از کشاورزی به آن پرداخته میشود.
انتهاي پيام/