به گزارش صبح توس ، دکتر خسروی با اعلام این خبر گفت : تربت حیدریه یکی از سه مرکز بزرگ خرید و فروش دام شرق کشور است و از میادین دام این شهرستان حتی به کشورهای همجوار دام صادر می شود و بر همین اساس تربت حیدریه اصلی ترین تامین کننده گوشت قرمز شهر مشهد و شهرستانهای اطراف است و روزانه بین سیصد تا پانصد راس و در روزهای خاص تا هفتصد راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه سنتی شهر تربت حیدریه ذبح و به بازار عرضه می شود .
نماینده مردم شهرستانهای  تربت حیدریه مه ولات و زاوه افزود: از آنجا که کشتارگاه سنتی شهر تربت حیدریه با قدمت شصت ساله در محدوده مسکونی و تجاری شهر قرار گرفته است ، فعالیت آن با حجم زیاد کشتار دام باعث آلودگی های شدید بهداشتی و زیست محیطی در منطقه شده است که ایجاد یک کشتارگاه جدید صنعتی بسیار لازم و ضروری برای شهرستان و منطقه است  .
وی افزود : از همین رو تعدادی از سرمایه گذاران اقدام به اخذ مجوزات اولیه و جواز تاسیس استقرار کشتارگاه نمودند که بدلیل قرار گیری زمین مورد نظر در انتهای محدوده شرقی حریم شهر تربت حیدریه ، اخذ مجوز محیط زیست سه سال بطول انجامید .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: در طول سالهای اخیر پیگیری فراوان و جلسات مکرری از سوی همه مسئولان دست اندر کار برای کشتارگاه صنعتی دام برگزار شد که نهایتا در جلسه ای با حضور استاندار محترم و مسئولین استان یکی از مهمترین  خواسته های  شهروندان را خروج کشتارگاه فعلی از شهر و ایجاد کشتارگاه صنعتی عنوان و با پیگیری های بعدی و جلسات متعدد با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و تلاش های رئیس اداره محیط زیست تربت حیدریه، نهایتا مجوز کشتارگاه صادر و به متقاضی تحویل شد.
وی در ادامه افزود : انشاا... کلنگ زنی کشتارگاه در روز عید غدیر هدیه ای دیگر از سوی خادم مردم در  مجلس شورای اسلامی برای مردم عزیز باشد.
اکبرزاده مدیر عامل کشتارگاه صنعتی در این رابطه گفت : این کشتارگاه در زمینی به مساحت 7 هکتار و با اعتباری معادل 110 میلیارد ریال تکمیل خواهد شد.
 وی افزود : این پروژه 50 درصد پیش رفت دارد و 52 سوله نگهداری دام سبک ، ساختمان اداری ، نمازخانه و استراحت گاه دامدران آماده می باشد و   در روز عید سعید غدیر کلنگ ساخت سالن کشتارگاه و سالن بسته بندی این پروژه زده خواهد شد.
لازم بذکر است این کشتارگاه در کلیومتر 6 جاده خواف در محدوده روستای مورشک می باشد.
انتهای پیام/