به گزارش صبح توس به نقل از باشگاه خبرنگاران، در این گزارش که به قلم جان دوئردن نوشته شده آمده است، اعطای لقب "مسی" به بازیکنان آسیایی وضعیت آنها را طی سالهای اخیر خیلی بهبود نبخشیده است.
پیگیری "مسی اندونزی" ، آندیک ورمانسیاه،  از  سوی تیم دی سی یونایتد آمریکا حتی به پیشنهاد هم نرسید. اولین مسی کره به محض اینکه توانست، راهی ژاپن شد و از آن به بعد خبری از او شنیده نشده است. مسی دوم کره نیز به  دلیل ممنوعیت نقل و انتقال بارسلونا، نتوانست  به این تیم منتقل شود.
هیچ یک از آنها به واقعییت نیانجامید اما نوع ایرانی مسی  بیشتر از دیگران به اروپا نزدیکتر شده بود .اما حذف از فهرست 23 نفره تیم ملی ایران برای جام جهانی برزیل این رویای سردار آزمون را به پایان رساند.
شاید کارلوس کیروش از این تصمیم خود پشیمان شود.
آزمون استعدادی مهیج است. هیچ کس انتظار نداشت مهاجم 19 ساله ایران در تیمی که براساس سازمان و قدرت تدافعی تشکیل شده جای داشته باشد. اما توانایی او در ارائه چیزی متفاوت در خط حمله، می‌توانست در بازی‌های تیم ملی در برابر نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین مفید باشد.
اکنون ما نگاهی دقیق به مهاجم ایرانی روبین کازان خواهیم داشت.
در ادامه این گزارش نویسنده پرسیده است: آزمون کیست؟ وی در پاسخ به این سوال می‌نویسد: سردار آزمون مهاجم 19 ساله‌ای است که او را به لیونل مسی ستاره تیم ملی آرژانتین و باشگاه بارسلونا تشبیه کردند.
این تیم پرقدرت آسیای ،تیم ملی ایران، تا قبل از این دوره 3 بار در جام جهانی حضور داشته است اما هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده است.
همانطور که می توان انتظار داشت در کشوری که به شدت عاشق فوتبال هستند  تمایل شدیدی برای انجام کار وجود دارد.
با قرارگرفتن نام سردار آزمون در لیست 28 نفره تیم ملی این امیدواری وجود داشت که  او به برزیل برود. تماشاگران فارغ از اینکه از کدام کشور باشند عاشق دیدن ستاره‌های جوان هستند. این مهاجم ممکن است بازیکنی برای آینده باشد اما آینده می‌توانست از هم اکنون شروع شود.
او در حال حاضر در اروپا بازی می‌کند هرچند که در روبین کازان  بسیار در حاشیه است. اما این اتفاق خیلی طول نخواهد کشید زیرا انتقال او به اروپای غربی از هم اکنون مطرح شده است. آرسنال اولین تیمی بود که خواهان جذب آزمون شد اما به دنبال آن خبرهایی از تمایل بارسلونا، میلان و یوونتوس هم به گوش رسید.
هواداران فوتبال در تهران نمی‌توانستند چیزی بهتر از این را تصور کنند به خصوص آنکه لیورپول و تاتنهام نیز از آن زمان به جمع مشتریان آزمون اضافه شدند.
این اخبار می‌توانست طبق معمول تکذیب شود اما در ماه آوریل خود بازیکن در صفحه فیس بوک در واکنش به این اخبار منتشره مدعی شد مقامات آرسنال قراردادی پیشنهاد کردند. او بعدها به تلویزیون ایران نیز گفت: که همه این خبرها درست بوده است.
آزمون گفت:" من از باشگاه‌های بزرگ آرسنال، آث میلان و یوونتوس پیشنهاد دارم همچنین از بارسلونا هم پیشنهادی دارم اما به دلیل ممنوعیت نقل و انتقال بازیکن به این باشگاه، بارسلونا دیگر مطرح نیست.
مذاکرات با میلان و آرسنال جدی است هر دو باشگاه با روبین‌ کازان صحبت کرده اند.  "
سردار آزمون  فصل را با 3 گل در 6 بازی آخر لیگ روسیه به اتمام رساند. با وجود شرایط بدنی خوب او نتوانست روز 27 مه در اولین بازی ملی خود در  اردوی اتریش که به تساوی 0-0 برابر مونتنگرو انجامید، بدرخشد.
سردار آزمون که به عنوان بازیکن ذخیره وارد میدان شده بود مانند یک بازیکن نوجوان مضطرب و نامطمئن به نظر می‌رسید.
او 3 روز بعد در برابر آنگولا همان تیمی که در جام جهانی 2006 با ایران بازی کرده بود در ترکیب اصلی قرار گرفت.
این فرصتی برای او بود تا بتواند خود را به جام جهانی برزیل برساند.
این بار انرژی اضطراب مثبت بود و چند حرکت خوب هم انجام داد  و نشانه های امیدوارکننده ای هم از هوشیاری معمول خود نشان داد اما مصدومیت باعث شد در دقیقه بیست و چهارم زمین بازی را ترک کند. این مصدومیت آن‌قدر جدی نبود که او را از جام جهانی محروم کند اما باعث شد او زمان کافی برای نشان دادن توانایی‌هایش نداشته باشد و وقتی کریم انصاری فرد، رقیب او برای پست مهاجم ، در برابر حریف آفریقایی گل‌زنی کرد روز بد سردار آزمون به بدتر تبدیل شد.
تعجبی نداشت که نام سردار در فهرست نهایی وجود نداشته باشد.
این بازیکن جوان جام ملت‌های آسیا را که از ماه ژانویه سال 2015 آغاز خواهد شد به عنوان واکنشی برای حضور نیافتن در فهرست 23 نفره تیم ملی هدف قرار داده است.
بردن سردار آزمون به برزیل یک نوع ریسک بود و کیروش کسی نیست که در چنین مقطعی دست به ریسک بزند. در مقطعی که  آرزوهای 80 میلیون ایرانی برشانه‌های سرمربی تیم ملی سنگینی می‌کند.
شاید یک روز آروزهای ایرانیان بر شانه‌های سردار آزمون تکیه کند اما هنوز نه.
اگر مسی خط دفاعی ایران را بشکند ممکن است سرمربی ایران بر روی نیمکت به دنبال " نوع ایرانی مسی" باشد اما او را آنجا پیدا نخواهد کرد.