به گزارش صبح توس؛ حسن ظفری مقدم رئیس بهزیستی تربت‌جام در جلسه شورای اسلامی تربت‌جام که پیش از ظهر امروز در محل سالن جلسات شورای اسلامی تربت‌جام برگزار شد،با بیان افزایش چشمگیر معلولیت‌های ژنتیکی در تربت‌جام اظهار داشت: بیش از۷ هزار ۴۳۸ معلول تحت حمایت بهزیستی تربت‌جام قرار دار‌ند که اغلب آنان ژنتیکی است و باید نهادهای فرهنگی و رسانه‌های اجتماعی نسبت به آگاه سازی و پیشگیری از آین آسیب‌ها با بهزیستی همراهی و همکاری کنند.

وی  تصریح کرد: معلولیت‌های ژنتیکی در منطقه به دلیل ازدواج‌های فامیلی افزایش یافته و ایجاد مرکز مشاوره ژنتیک در شهرستان می‌تواند طی یک پروسه چند ساله آمار معلولیت را کاهش دهد چرا که پیشگیری مقدم به درمان است. 

در ادامه ریحانه ناصری رئیس شورای اسلامی شهرستان تربت‌جام اظهار کرد: افزایش برخی آسیب‌های اجتماعی همچون اقدام به خودکشی، اعتیاد و طلاق در منطقه نگران کننده است و ضرورت دارد همه دستگاههای اجرایی و مردم نهاد نسبت به آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری با بهزیستی همکاری کنند تا  آسیب‌های اجتماعی روند نزولی بگیرد.

وی با ‌با قدردانی از اجرای طرح غربالگری توسط بهزیستی بهزیستی بیان داشت: بیش از۲۴ هزار کودک سنین ۳ تا ۶ سال درشهرستان هستندکه باید غربالگری شوند لذا بخشداری‌ها، شورای‌های اسلامی شهر، روستا و دهیاران برای جلوگیری از معلولیت‌های بینایی  و شنوایی دراجرای طرح غربالگری  با بهزیستی همراهی و همکاری کنند.

رئیس شورای اسلامی تربت‌جام  در پایان با اشاره به تبعات عدم غربالگری  کودکان سنین ۳ تا ۶ سال بیان داشت: خانواده‌ها نسبت به برنامه زمانبندی پایگاه غربالگری با بهزیستی همکاری کنند تا در صورت کودک با مشکلات بینایی و شنوایی از خدمات رایگان برای درمان کودکان استفاده کنند که در آینده هزینه‌های درمان‌ برعهده والدین خواهد بود.

انتهای پیام/