به گزارش صبح توس حسن همتی فر، دادستان عمومی و انقلاب قوچان ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: اصل اغتشاش‌های اخیر در قوچان مربوط به 30 شهریور است که بیش از 90 درصد افراد دستگیرشده تاکنون آزاد شدند و 10 درصد باقی‌مانده به‌عنوان لیدر شناخته می‌شوند.

وی یادآور شد: از 90 درصد افراد دستگیرشده تعداد 80 نفر هم بدون تشکیل پرونده و تنها با اخذ تعهد و توجیه تحویل خانواده‌ها شدند.

دادستان عمومی و انقلاب قوچان با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط لیدرهای در بازداشت، افزود: این افراد اقدام به تخریب و آتش زدن اموال و اماکن عمومی کرده و علاوه بر حمله به اماکن نظامی و انتظامی در فضای مجازی نقش برجسته‌ای در ساماندهی اغتشاشگران داشته‌اند و حتی از سلاح و مواد آتش‌زا در جریان اغتشاش‌ها استفاده کردند.

همتی فر با تأکید بر اینکه در جریان رسیدگی به پرونده‌ها مطابق قانون، دادرسی عادلانه صورت گرفته است، بیان کرد: تاکنون برای 12 پرونده مرتبط با اغتشاش‌های اخیر در این شهرستان کیفرخواست صادر و به دادگاه انقلاب صادرشده است.

وی بابیان اینکه هیچ دانش‌آموز و دانشجویی در میان بازداشتی‌ها وجود ندارد، گفت: برای رسیدگی سریع کمیته‌ای کارشناسی تشکیل شدند که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و نیروی انتظامی به‌صورت مشترک نظر دهی داشتند تا این پرونده‌ها سریع تر تکمیل شود.

همتی فر از تخریب شیشه 10 بانک و 22 دستگاه خودپرداز خبر داد و خاطرنشان کرد: 3 آمبولانس نیز به همراه 2 دستگاه خودروی آتش‌نشانی تخریب شدند و علاوه بر آسیب دیدن 4 ایستگاه اتوبوس، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و سطل‌های زباله، 8 دستگاه موتورسیکلت سپاه و فراجا، خودروی هایلوکس فراجا، کانکس نیروی انتظامی و اتاقک حراست مرکز بهداشت دچار خسارت شده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب قوچان ادامه داد: 25 مأمور نیروی انتظامی و 12 نفر از نیروهای بسیج در این اغتشاش با سنگ و آجر مجروح شدند که از میان مأموران نیروی انتظامی یک نفر تکلم خود را ازدست‌داده و یک نفر هم دچار ضایعه نخاعی شده است.

انتهای پیام/ 4007