کاظم کامیاب رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار در گفت و گو با صبح توس؛ با اعلام ثبت خانه تاریخی جنگلی در فهرست آثار ملی، گفت: این اثر تاریخی با عنوان خانه جنگلی در خیابان جمهوری اسلامی 2 شهر رشتخوار واقع و درباره وجه تسمیه خانه جنگلی گفت: این خانه متعلق به مرحوم رجبعلی جنگلی (از خاندانهای بزرگ رشتخوار معروف به بیک) و سپس پسرش حسن جنگلی بوده است و نامبرده (حسن جنگلی) از حدود سالهای 1308 تا 1389 در این خانه ساکن بوده است.

وی در ادامه با اشاره به موقعیت این اثر تاریخی، افزود: این بنای تاریخی براساس معیارهای کلی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول مورخ 25/6/1399 شورای ملی ثبت آثار ایران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته و به شماره 33759 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

کامیاب افزود: خانه تاریخی جنگلی در زمینی به مساحت تقریبی 3000 مترمربع در راستای شمالی- جنوبی ساخته شده است و همانند سایر خانه های تاریخی به جای مانده از دوره قاجار دارای حیاط مرکزی و اتاق هایی در پیرامون آن است. بخش اصلی خانه یا نشیمن در سمت جنوبی حیاط و اتاق های سمت شمالی، شرقی و غربی حیاط عمدتاً کاربرد انباری، نشیمن و خدماتی داشته اند.

 مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار با اشاره به اینکه خانه تاریخی جنگلی همانند اغلب خانه های تاریخی دوره قاجار در شهرستان از نظر فرم، کالبد و بویژه تزئینات گچبری در سرستونها، سردرب اتاق ها، طاق های جناقی، نیم هلال، گهواره ای و تخت و وجود بادگیر های آجری در بخش شاه نشین یا نشیمن اصلی، آب انبار و ایوانی ستوندار با چهار ستون گچی و سرستونهایی با نقوش برجسته سر گاو، سقف های گنبدی و دیگر فضاهای سنتی از ویژگی های بازر و شاخص در این خانه هستند.مصالح این خانه همانند سایر بناهای تاریخی از مصالح بوم آور همچون خشت خام، آجر سنتی ،گچ و گل ساخته شده است.

شهرستان رشتخوار در 200 کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است و تاکنون 33 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و 6 اثر دیگر آن جهت ثبت در فهرست آثار ملی به وزارت متبوع ارسال گردیده است.

انتهای پیام/