به گزارش صبح توس حسین ابراهیمی معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار شامگاه گذشته در همایش بین‌المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی گفت: این همایش در ارتقای دیپلماسی فرهنگی منطقه و بین   کشورهای فارسی زبان موثر است.

حسین ابراهیمی کردیانی افزود: همایش های علمی و ادبی بیهقی  علاوه بر ارتقای  تبادلات فرهنگی  باعث تحکیم زبان و ادبیات فارسی بین کشورهای منطقه و همسایه می شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه حکیم سبزواری از طریق تعاملات علمی با دانشگاههای مختلف در خارج کشور علاوه بر ارتقای دانش در توسعه زبان و ادبیات فارسی نقش آفرین است.

دبیر همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی نیز گفت: دوازدهمین همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و بازشناخت نثر فارسی با هدف آگاه کردن دانشجویان و دانش پژوهان با فرهنگ، اندیشه و زبان غنی فارسی  برگزار شد.

دکتر مهیار علوی مقدم افزود:در این همایش هفت نشست علمی و تخصصی در زمینه های جایگاه  تاریخ بیهقی و نثر فارسی در ایران و جهان، پژوهش‌های روایت شناسی و داستان‌پردازی  در تاریخ بیهقی، پژوهش های زیباشناسی و مطالعات نقد ادبی  تاریخ بیهقی، تاریخ و تاریخ‌نگاری در تاریخ بیهقی، مطالعات حقوقی تاریخ بیهقی، اندیشه‌های سیاسی در تاریخ بیهقی، مطالعات میان‌رشته‌ای تاریخ بیهقی و نثر فارسی در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: در این همایش پژوهشگرانی از کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، هندوستان و بنگلادش به ارائه سخنرانی می کنند.

 افتتاح نخستین نگارخانه روستایی و ارائه گزارش برپایی  موزه نثر فارسی از دیگر برنامه های همایش همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار بود.