به گزارش صبح توس؛ حسین محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع 120 هزار هکتار اراضی زعفران کشور، 91 هزار هکتار یعنی معادل 76 درصد آن در خراسان رضوی و از مجموع اراضی زیرکشت زعفران خراسان رضوی، هشت هزار و 800 هکتار آن یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی تربت‌حیدریه اختصاص و بر این اساس این شهرستان از حیث سطح زیرکشت در دنیا و کشور رتبه نخست را دارد.

وی با بیان اینکه اکنون 6 هزار و 500 خانوار این خطه از محل کشت زعفران ارتزاق می‌کنند، گفت: میانگین تولید زعفران در این شهرستان چهار کیلوگرم در هکتار و بدون در نظر گرفتن خشکسالی امسال، به طور متوسط میزان تولید زعفران این خطه 35 تن در سال است.

محمدی اضافه کرد: هم‌اکنون هر هکتار زمین زعفران، برای ۲۱۸ نفر شغل ایجاد و در کل برای ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه در پیوند با زمان کاشت و برداشت زعفران نیز گفت: پیاز زعفران بر خلاف سایر محصولات کشاورزی، معمولا تابستان خواب و به محض آنکه به خواب رفت (خرداد) می‌توان نسبت به کاشت آن اقدام کرد.

محمدی افزود: به دلایل مختلف معمولا فصل کاشت تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد، اما فصل برداشت گل زعفران، مهرماه و به عبارت دقیق‌تر فصل برداشت به ترتیب در سه اقلیم سرد (رخ)، معتدل (مرکزی و زاوه) و گرم (مه‌ولات) از ۱۵ مهر آغاز و تا اواخر آبان ادامه دارد.

وی در بخش دیگری به فراوری زعفران اشاره و اظهار کرد: اکنون 10 مرکز فرآوری در این خطه به استحصال سالیانه 60 تن زعفران و دیگر فراورده‌های متعلق به آن، فعال هستند.

مدیر جهاد کشاورزی زعفران در پیوند با قیمت مصوب خرید زعفران در سال زراعی جاری نیز گفت: هنوز از سوی دولت رقم جدیدی اعلام نشده، اما سازمان جهاد کشاورزی استان پیگیر موضوع است.

انتهای پیام/