به گزارش صبح توس؛ سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از ظهر امروز در نشست با مدیران صندوق های قرض الحسنه منطقه ترشیز که در سالن همایش های فرمانداری کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ برای کنترل نقدینگی کشور و کاهش تورم، بانک مرکزی ناچار شد که سقف تراز نامه را به بانک ها اعلام و نظارت هم انجام شود.

وی با بیان اینکه بانک ها در جذب منابع و تسهیلات دهی خود محدودیت هایی نسبت به سال گذشته دارند تا هم نقدینگی و هم تورم کنترل شود، خاطرنشان کرد: این سیاست بانک مرکزی باید به نحوی اعمال شود که نیاز تولیدی کشور و نیازهای خرد خانواده با بیشترین پوشش تامین کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید کمک کند که این محدودیت به ابر بدهکاران بانک ها برخورد کند و هر چه برخورد با نیاز تولیدکننده واقعی کمتر باشد کمک می کند تا تولید رونق بیشتری گیرد، تصریح کرد: در موضوع قرص الحسنه در سند تحول دولت و شخص رئیس جمهور باید بتوانیم از ظرفیت های مردمی برای تامین نیاز مردم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری برای اولین بار سرمایه قرض الحسنه را به دو برابر افزایش دادیم و امیدواریم افزایش سرمایه بانک قرض الحسنه را برای دومین بار طی ماه های آینده داشته باشیم، اذعان کرد: نظام بانکداری متعارف ما درک کاملا دقیق و همدلانه به پدیده قرص الحسنه نداشت.

خاندوزی با بیان اینکه در حوزه صندوق ها و بانک های قرض الحسنه به لحاظ شاخص های سلامت بانکی بهترین عملکرد را دارد و به نوعی الگویی برای سایر بانک ها است، عنوان کرد: بانک ها و صندوق های قرض الحسنه با رویکرد بهتری عمل کرده اند و در وزارت اقتصاد و دارایی در ماه گذشته ممنوعیت بسیاری از دستگاه های اجرایی که می توانستند حقوق و مزایای کارکنان را به بانک های قرض الحسنه ببرند برداشته شد.

وی با تاکید بر اینکه اصل نظارت مسئله ای است که همه قبول دارند و گریزی از آن نیست و در وزارت اقتصاد و دارایی شفافیت حساب های قرض الحسنه را شرط معافیت های مالیاتی و... قرار داده ایم، تشریح کرد: باید کمک کنیم که صندوق های قرض الحسنه بدون تبدیل شدن به بانک بتوانند روان تر فعالیت های خود را ادامه دهند.
 

کاشمر نیاز زیادی به خدمات فرودگاهی دارد

حجت الاسلام جواد طاهری، امام جمعه کاشمر در این نشست با اشاره به وضعیت پروژه فرودگاه شهید مدرس کاشمر، اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان هایی نظیر خلیل آباد، بردسکن، کوهسرخ و... در نزدیکی کاشمر هستند این شهرستان نیاز زیادی به خدمات فرودگاهی دارد.

وی با بیان اینکه حضور مقامات عالی رتبه در شهرستان ها امید به سرمایه گذاری و اشتغال پایدار را بیشتر می کند، خاطرنشان کرد: اگر اشتغال پایدار در منطقه بیشتر باشد زمینه برای رسیدگی به امور فرهنگی را بیشتر می کند.

امام جمعه کاشمر با تاکید بر اینکه با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر ارتباط با همسایه ها، خلیلی از آنها راغب به سرمایه گذاری در کشور هستند، تصریح کرد: کاشمر محصولاتی نظیر کشمش، پسته و زعفران است و خیلی از همسایه های کشور نیز رغبت زیادی به خرید این محصولات دارند و باید صنایع تبدیلی و تکمیلی در این حوزه ایجاد شود تا هم بحث اشتغال را فراهم کند و هم زمینه فروش بیشتر محصولات فراهم شود.

کاشمر دومین شهر کشور به لحاظ قدمت صندوق های قرض الحسنه است
حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ در این نشست با بیان اینکه ما از نظارت بر صندوق های قرض الحسنه در منطقه ترشیز هراس نداریم ولی جلوی دخالت در این صندوق ها را می گیریم، اذعان کرد: صندوق های قرض الحسنه در منطقه ترشیز املاکی دارند که می توانند به جای تضمین ۵ درصد استفاده شود.

وی با بیان اینکه کاشمر دومین شهر با قدمت قرض الحسنه پایدار در کشور است، عنوان کرد: درصد پولشویی در صندوق های قرض الحسنه بسیار بسیار کم است و نباید به خاطر ۲ درصد همه صندوق ها را تحت الشعاع قرار دهیم.

نماینده مردم منطقه ترشیز با تاکید بر اینکه صندوق های قرض الحسنه در کل کشور تشکل دارند و باید نماینده ای از این صندوق ها در برخی از جلسات حضور داشته باشند، تشریح کرد: همه مردم منطقه ترشیز و حتی برخی از شهرستان های استان در صندوق های قرض الحسنه ترشیز حساب دارند و این صندوق ها بوروکراسی اداری کمتری نسبت به بانک ها دارند.

وی همچنین ابراز کرد: آمار فروش وام ازدواج در کاشمر بسیار بالاست و این یعنی یک جای کار می لنگد، باید بررسی شود که چرا یک زوج حاضر هستند وام ۳۰۰ میلیونی خود را بفروشند.

انتهای پیام/