به گزارش صبح توس به نقل از باشگاه خبرنگاران، خیابان ۱۸ کیلومتری ولیعصر را می‌توان به عنوان مهمترین و شاخص‌ترین خیابان پایتخت نام برد به طوری که این خیابان هم به لحاظ زیبایی و شناساندن تاریخ و فرهنگ و هم به لحاظ سیاسی و برپایی میتینگ‌ها در بین خیابانهای پایتخت سر آمد است‌، خیابان پهلوی سابق تهران که تاریخ و فرهنگ پایتخت را از میدان راه آهن تا میدان تجریش به نمایش می‌گذارد عنوان طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه را هم از آن خود کرده است.

این خیابان که بسیاری از مراکز خرید بزرگ، پارک‌های عمومی به سبک باغ‌های ایرانی، رستوران‌های معروف، موزه‌ها، مراکز فرهنگی و دفاتر ملی و بین‌المللی در گوشه و کنار آن قرار دارد هم اکنون محلی برای برپایی جشن‌ها و شناساندن هویت شهر شده و به همین دلیل شهرداری تهران در راستای ایجاد جلوه‌های ویژه نور در شهر اقدام به نورپردازی ویژه این خیابان کرده است.

هم اکنون فاز اول پروژه نورپردازی خیابان ولیعصر حد فاصل خیابان پارک وی تا میدان تجریش، به بهره‌برداری رسیده است.

در فاز اول این پروژه یکهزار و صد چراغ از مجموع دو هزار و صد چراغی که قرار است در این محور خیابان را نورپردازی کند، به بهره‌برداری رسید.

چراغ‌های نصب شده در این خیابان مدل فلورین ۲ آر جی بی ( مولتی کالر) و از تولیدات داخلی بوده و نسبت به شرایط اقلیمی مانند، بارش باران، ریز برف، وزش باد مقاومت داشته و علاوه بر این در مقابل ضربه مقاوم است.

این چراغ‌ها به طور مشخص از سوی مهندسین ایرانی برای این خیابان طراحی شده و در ۵ رنگ و در ۱۴ طریق مختلف آماده بهربرداری است.

بنا بر این گزارش، ارتقای کیفیت بصری در شهر، ایجاد جلوه‌های ویژه با نور، تفاوت چشم‌انداز شهر در روز و شب، زنده نگه داشتن فضاهای شهری در شهر، افزایش ضریب حس آرامش و اطمینان و کاهش جرایم از جمله اهداف مهم هنر نورپردازی به شمار می‌رود.

گفتنی است، هم اکنون کارنامه کاری سازمان زیباسازی در طراحی و نورپردازی تئاتر شهر، بلوار کشاورز، خیابان ولیعصر و انقلاب، بسیاری از سردیس‌ها، بیلبوردها و عرشه‌ پل‌های سواره و پیاده‌رو در سطح شهر نشاندهنده توجه این سازمان به نور شهر است.