رضا چاوشان، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طرقبه شاندیز  در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، بیان کرد: آنچه که در طرقبه شاندیز به عنوان یکی از قطب های گردشگری خراسان رضوی با  توجه به رفت و آمدهای پرحجم مسافران و گردشگران مهم است توجه ویژه به این شهرستان است و لازم است وضعیت اداری طرقبه شاندیز در طراز یک شهر بزرگ دیده شود به این دلیل که سر ریز برنامه های فرهنگی و هنری مشهد و خدمات رسانی به زائران و مجاوران امام رضا(ع) و در کنار آن جمعیت کثیری از گردشگران و مسافران بر دوش این شهرستان است.

 

 

 

مهمترین چالش پیش روی شهرستان خرده لکه های فرهنگی است

 

 

وی با اشاره به اینکه اخیرا نشست مشترکی با معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئول امور شهرستان ها و با همراهی فرماندار و شهرداری های طرقبه و شاندیز در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شده، تصریح کرد: در این نشست موضوعاتی از جمله: لکه های فرهنگی شهرستان، امکان سنجی ایجاد مجتمع فرهنگی و هنری در طرقبه شاندیز و ارتقا و توانمندسازی ساختار اداری فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طرقبه شاندیز تاکید کرد: در موضوع لکه های فرهنگی، معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری ها توضیحاتی را ارائه دادند که مهمترین چالش پیش روی شهرستان خرده لکه های فرهنگی است  و اینکه این اراضی عمدتا مستعد سرمایه گذاری نیست و یا اینکه در محل مناسبی قرار نگرفتند و نیازمند جلسات تخصصی و متعدد بعدی است. 

 

 

فضای خدمات رسانی به زائران و مسافران و گردشگران را باید باحفظ اصالت و هویت فرهنگی طرقبه شاندیز برنامه ریزی کنیم

 

 

وی اظهار داشت: با توجه به فضای خاص و ویژه طرقبه شاندیز در زمینه گردشگری ضروت دارد برنامه ریزی های فرهنگی به صورت یکپارچه و جامع صورت گیرد، برنامه هایی که بتواند رویکرد هویتی درست شهرستان را به مسافران و گردشگران و همه کسانی که میزبان آن ها در شهرستان هستیم منتقل کند. 

 

 دبیر شورای فرهنگ عمومی طرقبه شاندیز با بیان اینکه شهرستان طرقبه شاندیز مردمی ولایت مدار و مذهبی دارد که پای اعتقادات خود ایستاده اند، افزود: لازم است ما فضای خدمات رسانی به زائران و مسافران و گردشگران را با حفظ اصالت و هویت فرهنگی طرقبه شاندیز برنامه ریزی کنیم و انتقال این موارد مهم را باید دنبال کنیم. 

 

وی با اشاره به یکی از مشکلات ادارات شهرستان بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طرقبه شاندیز هم هنوز مانند بعضی از دیگر از ادارات شهرستان فضای مستقلی ندارد و این موضوع یکی از ضرورت هایی است که باید با کمک مجموعه مدیریتی استان و فرمانداری شهرستان نسبت به آن برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا این اداره پس از ثبات،  یک ساختار مناسب با کشش و ظرفیت شهرستان ایجاد کند.

 

 

 

 

 

لزوم احیای فضاهای مغفول مانده و بدون استفاده و رها شده در طرقبه شاندیز

 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طرقبه شاندیز با تاکید بر احیای فضاهای مغفول مانده و بدون استفاده و رها شده در شهرستان تصریح کرد: خیلی وقت ها نیاز نیست فضای جدیدی ایجاد شود بلکه مکان های متعددی در طرقبه شاندیز وجود دارد که عملا به دلایلی بلااستفاده مانده اند و حتی در حال تخریب است و ضرورت دارد که مسئولان از ادارات مختلف شهرستان پای کار بیایند تا این مکان ها احیا شوند و از آنها استفاده و بهره برداری شود.

 

وی اظهار داشت: با توجه به ضرورت ایجاد مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان طرقبه شاندیز، در این موضوع ۳ هدف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیش بینی شده که بتوانیم دغدغه های فرهنگی را دنبال کنیم.

 

 

ضرورت ایجاد مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان طرقبه شاندیز

 

  چاوشان با اشاره به لزوم ایجاد گذرهای فرهنگی، اظهار داشت: هنوز در شهرستان طرقبه شاندیز فضای مناسبی برای ایجاد نمایشگاه دائمی آثار هنرمندان بومی نداریم که بتوانیم  به مسافران و گردشگران این ظرفیت ها را معرفی کنیم و اگر این گذرهای فرهنگی ایجاد شود ما می توانیم علاوه بر آثار هنرمندان شاخص شهرستان از آثار مختلف هنرمندان مطرح استانی و کشوری نیز در مناسبت های مهم بهره مند باشیم.

 

وی با اشاره به موضوع باغ فرهنگ، بیان کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که هویت شهرستان طرقبه شاندیز انتقال پیدا کند، اگر قرار است فضایی برای برنامه های فرهنگی ایجاد شود باید بر مبنای ترویج و حفظ هویت ییلاقی و گردشگری شهرستان باشد، در هدف بلند مدت قطعا نیازمند فضای مناسبی هستیم که این فضا المان گردشگری، مذهبی و تولید فرهنگ و هنر در طرقبه شاندیز باشد شاید این آلمان یک مسجد باشد که تقویت شود یا ایجاد گردد و در کنارش مجموعه های لازم را دارا باشد. 

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد طرقبه شاندیز خاطرنشان کرد: در همین زمینه پیشنهاداتی در حوزه پیگیری از راه و شهرسازی و کمک شهرداری های طرقبه شاندیز مطرح و مقررشده  این موارد در جلسه شورای فرهنگ عمومی و جلسات مشترک با سایر مدیران شهرستان بررسی و پیگیری شود.

 

انتهای پیام/۴۰۰۸