به گزارش صبح توس؛ فرهاد منصوری علی آبادی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون افزون بر ۳۰۱ هزار راس دام در خواف در برابر طاعون واکسینه شدند و تلاش برای پوشش 100 درصدی و کامل دامها در برابر این بیماری با قوت ادامه دارد.

وی ادامه داد: همچنین واکسیناسیون دامها بر علیه بیماری تب برفکی با اولویت دامهای نزدیک مناطق تحت پوشش حیات وحش و یا حفاظت شده با هماهنگی محیط زیست طی امسال در دست انجام است تا از انتقال بیماری از دامهای اهلی به حیات وحش این شهرستان جلوگیری شود.

رییس شبکه دامپزشکی خواف بر افزایش هماهنگی بین دامپزشکی و محیط زیست برای کنترل بیماریهای مشترک دام و حیات وحش تاکید کرد و گفت: باید از همه ظرفیتهای موجود در این زمینه استفاده کرد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خواف هم به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط خاص این شهرستان به لحاظ مرزی بودن با کشور افغانستان و قرار داشتن در مسیر پرندگان مهاجر و وجود حیات متنوع وحش در منطقه باید اقدامات کنترل و پایش بیماریهای مشترک دامهای اهلی و حیات وحش مورد توجه قرار گیرد.

سعید شفیعیان افزود: کنترل بیماریهای مشترک مانند تب برفکی، هاری و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیازمند هماهنگی بیشتر بین دامپزشکی و محیط زیست است.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی بسیار واگیر گوسفند و بز است. اولین بار در کشور آفریقایی ساحل عاج گزارش شد، به این بیماری طاعون بزی هم می‌گویند.

این بیماری قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی نیز است و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی هستند یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با ۳۵۰ هزار راس دام سبک، سه هزار راس دام سنگین و ۶۰ واحد مرغداری با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است./ایرنا
انتهای پیام/