کاظم کامیاب مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان رشتخوار در گفت و گو با صبح توس؛  گفت: در این مرمت و بازسازی آواربرداری و حمل نخاله‌های مخزن، پاشیر و پلکان، احیای پلکان ورودی، نصب پنجره‌های مخزن، آجرفرش محوطه مخزن و پاشیر و نصب کتیبه سردر ورودی آب‌انبار اکبرآباد انجام شد.

وی در ادامه یادآور شد: مرحله نخست مرمت و ساماندهی آب‌انبار تاریخی اکبرآباد در مدت حدود سه ماه انجام شد و در تلاش هستیم با تامین اعتبار مورد نیاز مرحله دوم مرمت و ساماندهی کامل آب انبار، شامل استحکام‌بخشی سردر ورودی و سقف مخزن و نورپردازی آب انبار انجام شود.

مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان رشتخوار گفت: رسیدگی و ساماندهی به میراث‌ فرهنگی روستای اکبرآباد یکی از برنامه‌هایی است که در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

کامیاب با بیان این که روستای تاریخی اکبرآباد در ۱۶ کیلومتری جاده اصلی رشتخوار به خواف قرار دارد افزود: آب‌انبار اکبرآباد در جنوب غرب این روستا قرار گرفته و این سازه آبی در سال ۱۳۸۴ به شماره  ۱۳۸۶۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

وی ادامه داد: طبق کتیبه سردر ورودی، ساخت این آب‌انبار در دوره قاجار و به دستور ذوالفقارخان قرایی و با تلاش و اهتمام فرزندش محمدحسینخان قرایی در سال  ۱۳۲۲ به اتمام رسید.

روستای تاریخی اکبرآباد رشتخوار دارای چندین اثر تاریخی است که معروف ترین آن شهر تاریخی جیزد دارای قدمت بیش از 700 سال است، که در زمین لرزه ای بزرگ این شهرتاریخی به زیر خاک رفته است.

انتهای پیام/