به گزارش صبح توس؛ شعاری که از سوی رهبر انقلاب برای سال انتخاب شده است خود نشان از اهمیت اشتغال و تولید مبتنی بر دانش دارد شعاری که نقشه راه تولید و اشتغال در کشور را نه تنها برای یک سال هدف گذاری کرده که در صورت عملیاتی شدن می تواند شده است . ایشان در پیام نوروزی خود بر تولید دانش‌بنیان و متّکی بر دانش‌ و پیشرفت های علمی و همچنین تولید اشتغال‌آفرین تاکید کردند.
اقتصاد دانش‌بنیان سابقا نیز در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی در بند دو نیز آمده بود: «پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه».
اما آنچه که به‌نظر می‌رسد، اهمیت و گفتمان‌سازی این مسئله است که باید مورد توجه ویژه مسئولین قرار بگیرد و مردم نیز نسبت به آن آگاهی و حساسیت داشته باشند.
تولید دانش بنیان سبب افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری می‌شود بنابراین باید به دنبال تولیدی برویم که دانش‌بنیان و اشتغالزا باشد چراکه اگر تولید بر مبنای دانش پیشرفته روز نباشد و سبب اشتغال‌آفرینی نشود مشکلات اقتصادی کشور را حل نکرده و مفید نخواهد بود.
تاکید بر مقوله تولید در یک دهه اخیر، توجه بسیاری از نخبگان، مسئولان و دست اندرکاران را بر این مقوله مهم و کارساز به همراه داشته است. مقام معظم رهبری به عنوان دیده‌بان آگاه انقلاب اسلامی با بینش دقیق نسبت به افق آینده کشور که توسعه، پیشرفت و آبادانی را برای آن به همراه دارد بر موضوع مهم «تولید ملی» تاکید داشته‌اند.
اگر بخواهیم در جهت تحقق شعار امسال گامی برداریم، گام اول را باید دانشگاه‌ها بردارند. چرا که دانشگاه های کشور این زیست بوم جدید را شکل دادند و در طول چند سال گذشته شاهد افزایش تصاعدی مراکز نوآوری و فناوری و رشد و دانش بنیان بودیم و از طرف دیگر محصولات قابل عرضه دانش بنیان به شدت در حال رشد است که اینها معمولا متکی بر سرمایه های دانشگاهی و شرکت های دانشگاهی هستند.
به عنوان مثال دانشگاه حکیم سبزواری با داشتن مرکز رشد و انتقال فن آوری با بیش از 34 شرکت فعال در حال رشد و 5 شرکت دانش بنیان و همچنین راه اندازی مرکز کارآفرینی و نو آوری استعداد بسیار خوبی برای عملیاتی کردن بخشی از این شعار دارد.
هرچند که این موضوع حمایت جدی از ایده ها و دانشجویانی که دارای پتانسیل علمی و فناوری قوی دارند را می طلبد؛ صد البته نباید از حمایت های واقعی دولت و ساختارهای قانون گذاری را از نظر دور کرد.
یکی دیگر از راههای تسهیل و تقویت تولیدهای اشتغال آفرین بر پایه دانش بنیان رفع محدودیت ها و مشکلات فراروی شرکت‌های دانش بنیان و صندوق های خطرپذیری است که با حمایت های مادی و مالی می توانند در کوتاه مدت علاوه بر بازگشت سرمایه اشتغال قابل توجهی را به همراه داشته باشد.
لزوم بالا بردن ظرفیتهای آموزشی وپژوهشی در تمامی بخشها ، بکارگیری نخبگان و فارغ التحصیلان در حوزه های مختلف تولید ، صدور مجوزهای واگذاری تسهیلات و برخورد قاطع با قاچاق کالا می تواند نقش بسیار اساسی برای تحقق شعار سال داشته باشد .
عملیاتی شدن قانون حمایت از صندوق های پژوهش و فناوری ها با توجه به تصویب آن در قانون بودجه ۱۴۰۱ می تواند از دیگر راههای تحقق این شعار باشد.

نویسنده: علی دولت ابادی، مدرس دانشگاه و مسئول ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه حکیم سبزواری

انتهای پیام/