به گزارش صبح توس؛ خانه موزه قرایی رشتخوار یکی از آثر تاریخی دیدنی و از یادگاران معماری دوران قاجار است، که توسط سلطان علی خان قرایی ملقب به حاجی خان یاور د‌ر بیستم شعبان۱۳۴۴ هجری قمری ساخته شده است، این بنا ۱۵۷۰ مترمربع وسعت دارد و در ۲۵ اسفندماه ۱۳۸۰ به شماره ۵۱۴۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است و در سال ۱۳۸۷ توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستي خراسان رضوی به مبلغ ۷۰ میلیون تومان خریداری و تملک شده است. خانه قرایی در بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ در چند مرحله مرمت و احیا شده و جمعا بیش از ۸۰۰ میلیون تومان هزینه در بر داشته است. عملیات تبدیل این خانه تاریخی به خانه موزه قرایی به صورت رسمی از ابتدا سال ۱۳۹۸ آغاز شده است. 

 در این بنای تاریخی زیبا سعی شده با حفظ کاربرد اصلی یعنی خانه اعیانی مسکونی، اتاق های خان، مهمان خانه، مطبخ و ...به همان شکل حفظ و به  دلیل اینکه این مکان تنها موزه شهرستان است، آیین ها و آداب و رسوم شهرستان همچون مراسم مذهبی و ازدواج، صنایع دستی شهرستان همچون فرت بافی، سفالگری و دیگر بافته ها مثل قالیچه به نمایش گذاشته شده است.

 فضاهای ساختمانی این مکان شامل شاه نشین زمستانی با سه اتاق و ایوانی با شش ستون در یک ردیف با تزئینات کاشیکاری و آجرکاری، شاه نشین تابستانی با شش اتاق و سه بادگیر در ضلع جنوبی،اتاق های نشیمن و مهمانخانه با شومینه های زیبای گچی،مطبخ،اصطبل نگهداری اسب، انباری در ضلع شرقی و دو اتاق نگهبانی در ضلع غربی است. ضلع شمالی،شرقی و بخشی از ضلع جنوبی خانه تاریخی قرایی در بهمن سال ۱۳۹۹ خورشیدی به خانه موزه قرایی تبدیل و توسط معاونت توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستي کشور افتتاح گردید. و در قالب ۱۱ غرفه سعی در معرفی آداب و رسوم و گوشه‌ای کوچک از شیوه زندگی و نیز مشاغل رایج گذشته این شهرستان را دارد.

مهمترین بخش‌های موزه عبارت انداز: غرفه معرفی خاندان قرایی، غرفه آیین و مراسم سنتی همچون شب چله و  کف زنی،غرفه ی هنرها و صنایع دستی که بیانگر صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان همچون فرت بافی، گلیم بافی گلدوزی،سفالگری،غرفه مطبخ و گیاهان دارویی، غرفه مراسم مذهبی،غرفه مراسم ازدواج و موسیقی محلی،غرفه پرتره نگاری و غرفه تاریخچه و معرفی شهرستان رشتخوار و غرفه سردخانه از دیگر دیدنی های این موزه زیبا است.

 هم اکنون علاوه بر خانه موزه قرایی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار و کارگاههای صنایع دستی در ضلع جنوبی و غربی مشغول به فعالیت هستند. 

انتهای پیام/