به گزارش صبح توس از قوچان؛ سید محمد حسینی ، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور شب گذشته در جلسه رفع مشکلات منطقه مرزی باجگیران اظهار کرد: اولویت دولت را تضمین سلامت و واکسیناسیون مردم بوده اما با توجه به اینکه برخی از مسائل و مشکلات خارج از عهده مسئولین شهرستانی است در سفرهای استانی هدف اصلی بررسی مشکلات و حل آن‌ها است.

وی بیان کرد: در تماس با سفیر ایران در ترکستان صحبت‌هایی در خصوص سختگیری‌های کشور ترکمنستان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون شد که به‌تدریج در حال رفع است.

معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه سه مرز در استان فعال‌شده و تمرکز اصلی در حال حاضر مرز باجگیران بوده ، گفت: پیگیری‌های لازم انجام می‌شود تا نواقصی از طرف ایران به‌عنوان بهانه برای محدودیت‌ها وجود نداشته باشد.

حسینی تأکید کرد: وزارت امور خارجه دارای معاونت اقتصادی بوده و تنها امور سیاسی را پیگیری نمی‌کند بلکه باید امور فرهنگی و مبادلاتی اقتصادی را مدنظر گرفت.

وی اضافه کرد: متأسفانه به‌واسطه تعطیلی مرز مشکلاتی برای اهالی منطقه ایجادشده و آسیب زیادی دیده‌اند و حتی برخی از منطقه کوچ کرده‌اند که باید همه در حل مشکلات مردم این منطقه کمک کنند ، من هم در دولت از وزارت‌های ذی‌ربط همچون امور خارجه ، صمت و ... پیگیری لازم را خواهم داشت.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به فاصله کوتاه و 35 کیلومتری باجگیران به پایتخت ترکمنستان که می‌تواند پتانسیل خوبی برای ترانزیت و مسافر دو کشور باشد ، تصریح کرد: مرزها نباید خالی از سکنه باشد، این مطلب درست است که مشکل امنیتی در مرزها نداریم اما دولت باید از تأمین معیشت با فراهم ساختن زیرساخت‌ها حمایت کند.

حسینی ادامه داد: تراز ما در راستای مبادله کالا و صادرات مثبت شده نگاه گذشته برای صادرات کشورهای اروپایی بود که امروز نگاه دولت به همسایگان است که می‌تواند آغازی برای تحکیم روابط کشورها باشد .

انتهای پیام/4007