به گزارش صبح توس؛ سرگرد پاسدار اسماعیل خسروی، مسئول بسیج سازندگی تربت حیدریه ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از آغاز اردوهای جهادی بسیج سازندگی در هفته جاری خبر داد و افزود: بالغ بر 3 هزارجهادگر بسیجی از اقشار دانش آموزی، دانشجویی، محلات با هدف محرومیت زدائی به مناطق محروم این شهرستان اعزام می شوند.

وی تصریح کرد: در این راستا اولویت نخست محرومیت زدائی در مناطق محروم احداث، بهسازی و مرمت منازل محرومین است و ساخت امکان عمومی و عام المنفعه که نفع آن برای همه مردم بشمار می رود در اولویت بعدی نیز قرار گرفته است.

خسروی بیان داشت: تابستان امسال 170 گروه جهادی بسیج سازندگی در قالب اردوهای جهادی 3 تا 5 روزه 160 منزل مسکونی معسرین و نیازمندان شهرستان تربت حیدریه را مرمت و بهسازی می کنند.

مسئول بسیج سازندگی تربت حیدریه با بیان اینکه این اقدام طبق تفاهم نامه با کمیته امداد انجام می شود، افزود: از این تعداد منازل محرومین 86 منزل معسر و نیازمند توسط نهاد کمیته امداد شناسایی و مابقی توسط بسیج سازندگی سپاه نیز شناسائی شدند.

وی افزود: بسیج سازندگی بدون در نظر گرفتن نیروی کار برای هر منزل مسکونی بین 25 تا 75 میلیون ریال جهت بهسازی و مرمت اقلام مورد نیاز از قبیل سیمان، گچ، کاشی و سرامیک، لوازم لوله و شیرآلات و همچنین لوازم الکترونیکی را در اختیاز گروههای جهادی قرار می دهد.

خسروی مجموع آورده بسیج سازندگی در این طرح را 3 میلیارد و 800 میلیون ریال و همچنین آورده کمیته امداد را 7 میلیارد و 500 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این منازل مسکونی تابستان امسال توسط گروههای جهادی مرمت و بهسازی می شود.

اشتغالزایی برای 160 نفر با مشارکت بنیاد برکت

مسئول بسیج سازندگی تربت حیدریه به دیگر حوزه ماموریتی خود اشاره کرد و افزود: اشتغالزایی و راه اندازی کارگاههای کوچک و زود بازده بعنوان اولویت دوم بسیج سازندگی است که امسال قرار  است با مشارکت بنیاد برکت در 8 روستا که چهار روستای آن در بخش کدکن و چهار روستا در بخش مرکزی برای 160 نفر اشتغال ثابت و پایدار ایجاد شود.

وی بیان داشت: این طرح با عنوان به روستا بر می گردیم و با هدف جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر انجام می شود و قرار است علاوه بر  تسهیلات 500میلیون ریالی که توسط بنیاد برکت به طرح های مورد تائید ارائه می شود صندوق های قرض الحسنه روستاها نیز به صندوق کارآفرینی امید معرفی و تا سقف 2 ملیارد و 500 میلیون ریال نیزتسهیلات دریافت کنند.

خسروی گفت: این تسهیلات 48 ماهه و با تنفس سه ماه و با سود 6 درصد محاسبه می شود.

27 رشته قنان دچار ریزش نیازمند احیاست

وی تصریح کرد: امسال قرار است 20 درصد از 17 میلیارد تومان اعتبارات توازن یعنی 3 ملیارد و 400 میلیون تومان برای پروژه های محرومیت زدائی در اختیار بسیج سازندگی قرار بگیرد.

مسئول بسیج سازندگی تربت حیدریه خاطر نشان کرد: 27 رشته قنان در سطح شهرستان شناسایی شده که یا مسدود و یا با 20 درصد توان فعالیت دارند و امسال نیز از اعتبارات دولتی رقمی برای آن پیش بینی نشده، از طرفی از محل اعتبارات توازن هم به دلیل اینکه ردیف خاص دارند نمی توان هزینه کرد، لذا با توجه به بحران کمبود آب اگر اعتباری برای این قنوات تامین شود اولویت نخست گروههای جهادی با توجه به رفع محرومیت زدائی، احیای قنوات خواهد بود.

انتهای پیام/4003