به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله علم‌الهدی به مناسبت پنجم مرداد ماه، سالروز اقامه نخستین نمازجمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پیامی صادر کرد.

متن این پیام به این شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن سالروز آغاز انعقاد نمازجمعه را در کشور که از فرآورده‌های بزرگ و نتایج عظیم انقلاب مقدس اسلامی، شهدا و همه ایثارگران و خانواده شهدا است را به تمام مردم شریف ایران و نمازگزاران متعبد و متدین نمازجمعه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

نمازجمعه از آن عواید و محصولات بسیار ارزشمند این انقلاب مقدس اسلامی است که خوشبختانه در جامعه دینی ما برگزار شد و عزیزان متعبد و متدین نمازگزار موفق به ریاضت این فضیلت با عظمت در زندگانی ایمانی خودشان گشتند، نماز جمعه دو امتیاز بزرگ برای نظام ما ایجاد کرد و تقویتی در جهت مردمی بودن نظام شد.

امتیاز اول، حضور مردم در صحنه نظام و در عرصه فعالیت‌های انقلابی، مرهون نماز جمعه است؛ وقتی نماز با فضیلت جمعه در آمار بالای چند هزار نفری در هر شهر و روستا و در هر بخشی تشکیل می‌شود، طبیعی است به این وسیله مردم در عرصه نظام حضور پیدا می‌کنند، هم نسبت به بیان آنچه که مربوط به خواسته مردم و اقتضائات دینی مردم هست و هم در مقام تحصیل و مطالبه مردمی از مسؤولان نظام در برابر نیازهای مردم یا کمبودهایی که در زندگی اجتماعی مردم وجود دارد.

امتیاز و موقعیت دوم نمازجمعه در جریان نظام، اتصال نظام حکومتی و مدیریت جامعه به اسلام و تمام موقعیت‌های توحیدی اعتقادی مردم هست، یعنی آنچه که باعث می‌شود مردم، نظام را نظام دینی بدانند و تمام جریان حکومتی و مدیریتی جامعه خودشان را به وسیله نظام به دین متصل بدانند، مسئله نماز جمعه است و به این وسیله، وقتی بنا شد نظام برای مردم نظام دینی شد، طبیعی است این نظام از پشتیبانی قوی و نیرومند مردمی به‌عنوان نظام دینی برخوردار خواهد بود.

امیدواریم هم مردم و نمازگزاران ما و هم جریان‌های مسؤول و مدیر در اقامه این فریضه الهی موفق باشند و این خاصیت عظیم انقلابی در کشور و در جامعه دینی ما از توفیق سرشاری برخوردار باشد.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

سید احمد علم‌الهدی

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس