به گزارش صبح توس؛ تامین نهاده های دامی در شرایط خشکسالی یکی از مشکلات امروز دامداران در روستاها، بخش ها و شهرهای شهرستان رشتخوار است، شغل اغلب مردم با توجه به جمعیت بالای ساکن 80 درصدی شهرستان رشتخوار در روستاها دامداری است و این موضوع اهمیت و جایگاه ویژه دامداری در این شهرستان را می رساند.

سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار، در گفت و گو با خبر نگار ما در رابطه با ظرفیت تولیدات محصولات دامی در این شهرستان، گفت: در سال زراعی 99-1400 بیش از 1800 تن گوشت قرمز و 2200 تن گوشت سفید و 5/12 تن عسل و 11 تن پیله تر در مناطق مختلف رشتخوار تولید که بیانگر ظرفیت و پتانسیل این شهرستان می باشد، این تولیدات از ظرفیت تعداد دام سبک که بالغ بر 209000 رأس و دام سنگین 6800 رأس و 14 واحد مرغداری و 10 واحد پرورش شتر مرغ 1872کلنی زنبورعسل و 300 جعبه نوغانداری یک واحد پرورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت 2000 قطعه در این شهرستان حاصل شده است.

وی در خصوص وضعیت توزیع نهاده های دامی یارانه دار در این شهرستان اظهار داشت: در سال 99 مقدار 14932 تن و همچنین در سال جاری با برگزاری جلسات کمیته بحران دام شهرستان و با حمایت و پشتیبانی بمنظور تأمین نهاده ها در 4 ماهه اول مقدار 5700 تن نهادههای دام و طیور شامل جو، ذرت، سبوس و ... و همچنین مقدار 1025 تن در دو نوبت جو خشکسالی تأمین گردید و بین دامداران توزیع و در حال توزیع می باشد و با اختصاص سهمیه های توزیعی در مراحل سوم برای کارخانجات خوراک دام به منظور تأمین و تولید کنسانتره و مرحله چهارم بزودی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام استان در حال پیگیری می باشد.

اعظمی با تاکید بر اینکه یکی از عوامل اصلی کمبود خوراک دام و علوفه تأثیر خشکسالی در این شهرستان بوده است، یادآور شد: خشکسالی در رشتخوار با کاهش 50 درصد عملکرد و سطح زیر کشت محصولات زراعی شامل جو و گندم شهرستان اتفاق افتاده و همچنین تخریب مراتع توسط دامداران و کشاورزان به امید برداشت گندم و جو دیم بوده است که این امر مهم به علت عدم بارندگی و کاهش 60% نزولات جوی علاوه بر تخریب مراتع باعث گردید که حداقل پوشش گیاهان مرتعی، از بین برود.


سهمیه نهاده ها و کنسانتره های دامی بر اساس طرح هویت بخشی دام انجام می شود
 

در ادامه مهرابی مسئول تولیدات دامی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نیز گفت: از ابتدای شروع طرح هویت بخشی دام تا کنون 173 هزار رأس دام سبک و 6800 رأس دام سنگین توسط مجریان طرح هویت بخشی گردیده و سهمیه نهاده ها و کنسانتره های دامی ابلاغی از سازمان جهادکشاورزی نیز براساس دستورالعملهای آن ستاد،  طبق خروجی اخذ شده از سامانه  مذکور بین دامهای منطقه توزیع می گردد.

وی علت کم شدن سهمیه کنسانتره دامی به ازای هر رأس در ماه را ناشی از ثابت بودن سهمیه ابلاغی و از طرفی افزایش تعداد دام هویت بخشی در هر ماه دانست.

سهمیه های ابلاغی و توزیعی بین دامداران از سوی جهاد کشاورزی جوابگوی نگهداری دام‌ها نیست

یکی از دامداران دهستان شعبه در این رابطه، اذعان داشت: با کاهش نزولات جوی و فقر مراتع و از طرفی کمبود و گرانی نهاده های دامی شرایط نگهداری دام در روستاهای چهارده بخش جنگل بسیار سخت و عملا غیر ممکن گردیده است. سهمیه های ابلاغی و توزیعی بین دامداران از سوی جهادکشاورزی جوابگوی نگهداری دامها نبوده و دامدارن مجبور به فروش دامهای خود  می شوند، که عواقب ناشی از این موضوع با مهاجرت و حاشیه نشینی شهرها در سالهای آتی نمود خواهد کرد لذا از مسئولین امر تقاضامندیم چاره ای جهت تأمین نهاده های دامی و یا خرید دام بیندیشند.

تخصیص 500 تن سهمیه مازاد نهاده دامی به رشتخوار

اورانی مدیر کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در سفر روز جمعه 25 تیر ماه به رشتخوار در جلسه جمع بندی سفر استاندار، گفت: از ابتدای امسال بیش از 7 هزار تن انواع نهاده های دامی در اختیار دامداران عزیز در سطح شهرستان رشتخوار قرار گرفته و بزودی در راستای کمک به بخش دامداری این شهرستان 500 تن نهاده دامی مازاد سهمیه به رشتخوار تعلق خواهد گرفت.

انتهای پیام/4009