سید محمود اعظمی مدیرجهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ گفت: همزمان با آغاز سال 1400 و باهدف حمایت از تولید نوغان، تعداد 3 هزار اصله نهال توت اصلاح نژاد شده، بین نوغانداران  در سطح شهرستان رشتخوار توزیع شد.

مدیر جهادکشاورزی رشتخوار با اشاره به اینکه یکی از مزایای پرورش نوغان، مدت زمان کوتاه پرورش و قیمت مناسب فروش آن است، اظهار داشت: نوغانداری نقش به سزایی برای درآمدزایی جانبی خانوار به عنوان شغل دوم، اشتغال زایی و توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی طبق منویات مقام معظم رهبری دارد.

اعظمی همچنین با اشاره به این که تولیدکننده برای تولید و پرورش یک جعبه نوغان 15 هزارتومان هزینه کرده و بقیه را دولت یارانه پرداخت می‌کند، افزود: هر جعبه نوغان در مدت پرورش نیاز به 700 تا 800 کیلوگرم برگ خالص توت (۲۵تا۳۰ اصل درخت توت) داشته که با توجه به تولید میانگین ۳۰کیلوگرم پیله تر، سود خوبی نصیب پرورش دهنده خواهد کزد.

وی در ادامه بیان داشت: با توجه به تجربه درطول سالیان گذشته با پتانسیلی که درمنطقه وجود دارد و حمایت هایی که مجموعه مدیریت جهادکشاورزی رشتخوار از نوغانداران انجام می دهد و تلاش همکاران  بهبود تولیدات دامی شهرستان با اجرای 3 دوره کلاس آموزشی ترویجی، بهره‌برداران پرورش کرم ابریشم در این شهرستان به امید خدا خواهند توانست، مانند سال های گذشته جزء سه شهر عمده استان در تولید پیله تر باشند.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در ادامه یادآور شد: صنعت کرم ابریشم را می‌توان با توجه به پتانسیل موجود در این شهرستان برای صندوق خرد زنان روستایی اجرایی کرده و همچنین برای بهره برداران روستایی نیز دارای اهمیت است.

انتهای پیام/