به گزارش صبح توس؛محمدرضا کلایی، شهردار مشهد نیز صبح امروز در نشست خبری طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی( ع) که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: به طرح تفصیلی مرکز شهر موسوم به طرح "طاش" انتقاداتی وجود داشت و ایده حرم شهر رضوی به عنوان ایده اصلاحی مطرح شد.

کلایی افزود: حفظ هویت شهر مشهد مرهون شبکه ارتباطی حرم مطهر و شهر است و برقراری اتصال حرم به شهر ضروری است و در طرح های قبلی این ارتباط در نظر گرفته نشده بود که در طرح جدید این ارتباط با احیای بافتهای تاریخی و مسیرهای تشرف پیش بینی شد.

وی ادامه داد: خالی شدن منطقه از سکنه و لزوم ایجاد زیرساختهایی برای حمل و نقل پاک در این منطقه، تصمیم گیری مجدد در طرح موجود را سبب شد و مشاور، تمرکز خوبی روی طرح با درنظر گرفتن جوانب طرح موجود داشت.

شهردار مشهد گفت: به چالش کشاندن طرح و اخذ اظهارنظرات ذی نفعان نیز منجر به پخته تر شدن طرح شد و فرایند ماهیتی طرح، نمونه است.

کلایی افزود: دغدغه هایی در خصوص این طرح در موضوعاتی نظیر حقوق مکتسبه، ره باغها و شکل‌گیری بافت وجود داشت که این دغدغه ها پس از مطرح شدن، بررسی و مرتفع شد.

وی ادامه داد: در ١٤٣ پروژه این بافت مشکلاتی در خصوص حقوق مکتسبه وجود داشت که با تلاش استاندار خراسان رضوی مقرر شد این موضوع در استان و با محوریت دستگاه قضایی بررسی شود که دستاورد بزرگی در این طرح است و تصمیم گیری در خصوص این موضوع به مدیریت استان برگشت.

شهردار مشهد گفت: در خصوص زیرگذر حرم رضوی نیز مقرر شد ساختار موجود حفظ و اصلاحات لازم صورت گیرد.

کلایی افزود: راهبرد طرح مشخص است و دغدغه حل نشده‌ای در طرح تفصیلی جدید پیرامون حرم نمانده است و باید همه پای کار اجرایی شدن طرح باشند تا اطراف حرم مطهر به پهنه آماده کار و سرمایه گذاری با هدف خدمت به زائران و مجاوران تبدیل شود.

انتهای پیام/