به گزارش صبح توس؛سید کمال الدین میرجعفریان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، صبح امروز در نشست خبری طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی( ع) که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: با توجه به رسمیت شناختن حقوق مالکانه، محور طرح مردم و در رده های بعدی دستگاه های خدمات رسان و مدیریت شهری است و امیدواریم برنامه اجرایی به سرعت توسط مردم پیش رود.

میرجعفریان ادامه داد: موضوعات ترافیکی و پارکینگ از دغدغه ها بود که ایجاد توقفگاه برای ١٤ هزار وسیله نقلیه در اطراف شارستان و همچنین ایمنی تردد برای زائران در این طرح پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر حفظ هویت تاریخی و مذهبی در این طرح افزود: هویت تاریخی و مذهبی بافت اطراف حرم مطهر حفظ می شود و معابر موجود کنار گذاشته نمی شود و ساخت و سازها با حداقل مداخلات انجام می شود و تراکم ساخت و ساز منطبق با عرض معابر پیش بینی شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: ایجاد زائرسراها و مهمانسراها در متراژهای کم و مناسب برای زائران نیز در طرح پیش بینی شده است و امیدواریم این طرح با همراهی دستگاه های مربوط و مردم به نفع زائران و مجاوران به سرعت اجرا شود. 

میرجعفریان افزود: در حال حاضر حدود ١٣ هزار نفر در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی سکونت دارند اما در افق این طرح با رویکرد مردمی، پیش بینی سکونت ٤٨ هزار نفر شده است.

وی ادامه داد: این طرح با همدلی همه دستگاه های اجرایی، قضایی و تولیت آستان قدس رضوی پس از برگزاری جلسات فشرده ، با خرد جمعی و اقناع منطقی پس از ٢٥ سال به سرانجام رسید و در شورای عالی معماری مصوب شد و مدیریت شهری مشهد نیز در تصویب این طرح پیگیری مجدانه داشت. 

انتهای پیام/