به گزارش صبح توس؛ سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاکچین ایران شب گذشته در نشستی با موضوع مقدمه‌ای بر رمزارز که توسط مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه برگزار شده بود اظهار کرد: خیلی از انواع رمزارزها اصلا ارز نیستند، شاید دارایی باشند و ممکن است دارای سهام یا ارز و پول باشند و انواع مختلفی دارند.

وی با اشاره به ستون های فناوری رمزارز افزود: اولین ستون بحث رمزنگاری است که یک بحث کاملا ریاضی است، دومین بحث فناوری و سومین ستون بحث متن باز هست که این سه فناوری با هم گرد هم آمدند و امکان بروز و ظهور یک چیزی مثل بیت کوین را فراهم کردند که امروزه بحث زیادی را به خود اختصاص دادند.

رئیس انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه مدت‌ها است فناوری رمزنگاری و کلیدهای خصوصی و عمومی گفت: ستون دومی که رمزارزها بر ان استوار هستند بلاکچین هست، این فناوری یک به صورت معمول یک دفتر کل توزیع شده است، دفتر کلی است که در آن حساب‌های هر شخصی را در آن می‌نویسیم و البته شهود این دفتر کل می توانند وابسته یا غیروابسته باشند.

وی با اشاره به ماینینگ به عنوان فرایندی که طی آن شهود یک بلاک چین بابت زحمت حفظ امنیت شبکه می کشند افزود: دستگاه ها بر اساس یک الگوریتم ها این کار را انجام می‌دهند اما به وکالت از انسان‌ها این کار را انجام می‌دهند.

محمدی ادامه داد: بلاکچین ممکن است خصوصی یا عمومی باشد و هر بلاکچین می‌تواند حاوی یک مقدار یا موجودی باشد یا می‌تواند حاوی یک قرارداد هوشمند باشد و ما به جای اینکه بر یک موجودی اجماع کنیم بر یک قرارداد اجماع می‌کنیم و همه توافق داریم که به آن پایبند باشیم.

وی افزود: خط به خط کد نرم‌افزار بیت کوین را از روز اول سال ۲۰۰۹ می توانیم بخوانیم بررسی کنیم اگر اشکالی دارد زیر بارش نرویم و این نکته بسیار مهمی است که اساسا فناوری رمز ارز در بستر متن باز بود که قابل اعتماد برای مردم شد.

رئیس انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه هر رمز ارز حامل یک قرارداد بین همه افرادی است که از بیت کوین استفاده می‌کنند و یک میثاق وجود دارد تصریح کرد: رمزارزها انواع مختلفی دارند مثل پول، رمز ارز تتر با پشتوانه دلار و می‌توانند کارکرد کالا داشته باشند با پشتوانه طلا و نفت و الماس و همچنین می‌تواند حاکی از سهام یا اوراق بهادار باشد که احتمالا بیت کوین در این قماش تقسیم‌بندی شوند و البته رمزارزها می‌توانند به معنی خدمات نیز باشند.

وی بیت کوین را یک اقتصاد مستقل دانست که اینها بین خودشان تعاملاتی دارند و افزود: هویت های صد در صد بلاکچینی می تواند وجود داشته باشد که اینها برای افراد ارزش دارد و می‌تواند مبادله شود؛ پدیده بیت‌کوین یعنی گروهی گرد هم جمع شدند و به خاطر عدم اعتماد به بانک‌های مرکزی به خاطر چاپ بی‌رویه پول، راه‌حلی ارائه کردند که می‌توان گفت یکی از نتایج جنبش وال‌استریت است، چراکه احساس کردند بانک‌های مرکزی به خصوص بانک مرکزی آمریکا دارند ظلم می کنند و باید جلوی این رویه را بگیرند.

وی با اشاره به اینکه بیت کوین همانند یک شرکت است که کارمندان این شرکت ماینرها هستند افزود: این اقتصاد مستقل است و برای حل مشکل تدوین شده است و تعداد کل واحدهای ارزشمند این اقتصاد کاملا ثابت است و امکان چاپ بی رویه واحد پولی وجود ندارد چون متن باز است و اجتماعی دارد که اصلا نمی‌خواهند این اتفاق صورت بگیرد.

محمدی ضمن توضیح اینکه بر اساس از نگاه عقود اسلامی در واقع مادامی که غیر مشروع نباشد جاری است. کسی نمی تواند بگوید چرا دو نفر با هم قرارداد بستند؟ تا وقتی قصد نامشروعی را نکردند عقود جاری است خاطرنشان کرد: اگر ما آیین نامه بیت‌کوین را بخوانیم ببینیم آیا چیز نامشروعی در آن هست و مثلا توافق کردند عمل خلافی انجام دهند، اگر اینطور است این رمز ارز نامشروع است اگر چنین چیزی نیست می‌توانیم بگوییم این منع قانونی یا منع شرعی ندارد چراکه طبق قانون یک کسی با یک گروهی قرارداد منعقد کرده و هیچ جای آن خلافی صورت نگرفته و می‌شود گفت قرارداد جاری است.

وی افزود: کاربردهای بلاکچین فقط منحصر به بحث مالی نیست و در زمینه بیمه، رسانه، احراز مالکیت، در گواهی‌ها، اینترنت اشیاء، صنعت پرداخت، صنعت خرده‌فروشی فعالیت دارند و همچنین منافع بلاکچین صرفاً در انتقال مالی نیست.

انتهای پیام/