به گزارش صبح توس؛  سید مرتضی بختیاری در جلسه شورای زکات استان قزوین که ظهر امروز(چهارشنبه) در مسجد شیخ‌الاسلام قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب در روز 23بهمن ماه اولین نهادی که به دستور امام راحل تشکیل شد، کمیته انقلاب اسلامی با هدف برقراری امنیت در کشور و سپس نهاد کمیته امداد امام خمینی(ره) راه‌اندازی شد که این کمیته زیر نظر ولی فقیه انجام وظیفه می‌کند.

وی افزود: با نگاهی که امام خمینی(ره) به تاسیس کمیته امداد داشتند و با توجه به اینکه این نهاد، دولتی نیست و مردم باید در کنار این نهاد حضور داشته باشند و مردمی بودن امدادرسانی‌ها، از مهم‌ترین اولویت‌هاست؛ چراکه یکی از ماموریت‌های شورای زکات در همین زمینه است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور بیان کرد: برای تحقق زکات سال 98 در کشور حدود 600میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که 640میلیارد تومان تامین شد و برای سال 99 جمع‌آوری 820میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که هزار و 170میلیارد جمع‌آوری شد و تصور ما این است که تا پایان سال این میزان به هزار و 400 میلیارد تومان برسد.

جمع‌آوری هزار و 170 میلیارد تومان زکات در کشور

بختیاری تاکید کرد: با همکاری شورای زکات استان‌ها و تفاهم‌نامه با سازمان تبلیغات اسلامی، روحانیون جوان مستقر در روستاها در امر جمع‌آوری زکات همکاری می‌کنند؛ چراکه ماموریت اصلی ما توانمندسازی مددجویان در راستای کمک موثر به اجرای عدالت در کشور است.

این مقام مسئول بیان کرد: بر اساس محاسبات انجام شده، در صورتی که پرداخت و جمع‌آوری زکات به درستی انجام شود تقریبا سالانه حدود هزار میلیارد تومان به نیازمندان کشور کمک خواهد شد.

وی اضافه کرد: در 11ماه سال جاری در استان قزوین 97میلیارد و 240میلیون تومان کمک‌های مردم به کمیته امداد جمع‌آوری شده که امسال علی‌رغم شیوع کرونا حضور مردم بسیار پرشور بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: با همکاری مردم در ماه رمضان سال جاری در کل کشور، به کمیته امداد بیش از 540میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت شد.

قزوین رتبه اول کشوری در ایجاد اشتغال را کسب کرد

بختیاری اذعان کرد: خواسته مقام معظم رهبری از کمیته امداد این بود که توانمند سازی و ایجاد درآمد با ثبات برای تهی‌دستان با رعایت حرمت و تکریم را در اولویت قرار دهند و به بحث توانمندسازی و سه رکن اشتغال، مسکن و کار فرهنگی توجه کنند.

این مقام مسئول تاکید کرد: استان قزوین توانسته که با همدلی و همکاری امام جمعه و مدیریت استان در بخش اشتغال کمیته امداد با ایجاد 6هزار و 600 شغل رتبه اول کشوری را کسب کند.

وی در پایان بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌ها باید تا سه سال آینده هیچ خانواده مددجویی بدون مسکن و هیچ یتیم بدون حامی وجود نداشته باشد و اکنون سرانه حمایت از ایتام در استان 700هزار تومان برای هر یتیم و برای محسنین 250هزار تومان است.

انتهای پیام/