به گزارش صبح توس؛ مهراله رخشانی مهر، معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور بعدازظهر امروز در نشست با خیرین مدرسه‌ساز منطقه ترشیز که در محل خانه معلم شهرستان کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: اعتبارات عمرانی وزارت آموزش‌وپرورش از 1.5 درصد سهم عمرانی کشور در سال 96 به 5 درصد رسانده‌ایم.

وی با بیان اینکه مصوبه خوبی امضاء شد که بر اساس آن حدود 2 هزار میلیارد تومان برای سازمان نوسازی آموزش‌وپرورش آورده دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه دولت مکلف شد تا سقف 2 هزار میلیارد تومان از محل فروش املاک و اموال در اختیار سازمان ملی مسکن و وزارت شهرسازی برای ساخت مدرسه در مناطق محروم با اولویت مسکن مهر قرار گیرد.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه خیرین در عرصه‌های مختلف مسکن‌سازی، سلامت، بهزیستی و... تلاش می‌کنند تا از درد و آلام مردم کم کنند و این نیز درخور تحسین است، تصریح کرد: افرادی که در حوزه مدرسه‌سازی فعالیت می‌کنند کار متفاوتی نسبت به سایر عرصه‌های کار خیر دارند.

وی با اشاره به اینکه کار مدرسه‌سازی متفاوت از سایر عرصه‌ها است چون مدرسه متفاوت از سایر کارها است، اذعان کرد: مدرسه جایی است که در آن آینده رقم می‌خورد و افرادی که مدرسه‌سازی را انتخاب می‌کنند در واقع آینده‌سازی را انتخاب می‌کنند و خیرین مدرسه‌ساز معماران فرهنگی جامعه هستند.

رخشانی مهر با بیان اینکه خیرین طی سال 99 حدود 2500 میلیارد تومان در مدرسه‌سازی تعهد کرده‌اند که این روند طی سال 98 حدود 1500 میلیارد تومان بود، عنوان کرد: رشد 1000 میلیاردتومانی کمک خیرین را در سال 99 در حوزه مدرسه‌سازی تجربه کرده‌ایم و در این مقطع بیشتر از اینکه ساختمان و بنا اهمیت داشته باشد بحث ترویج فرهنگ مدرسه‌سازی حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به دنبال توسعه فرهنگ مدرسه‌سازی هستیم، تشریح کرد: طرح آجر به آجر در راستای توسعه فرهنگ مدرسه‌سازی در سطح کشور در حال اجرا است که در این طرح بحث افزایش تعداد افرادی که در حوزه مدرسه‌سازی فعالیت دارند مدنظر است.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه تا به امروز 1600 نفر در طرح آجر به آجر مشارکت داشته‌اند که هدف‌گذاری ما در حدود 5 میلیون نفر است، بیان کرد: دولت سعی کرده در کنار خیرین به وظایف خود عمل کند و مهم‌ترین اتفاق در سال 99، افزایش سهم دولت در پروژه‌های مشارکت با خیرین بود که 2350 میلیارد تومان برای مشارکت با خیرین بر اساس قانون بودجه سال 1399 تأمین و بین استان‌ها توزیع شد که سهم خراسان رضوی 150 میلیارد تومان است.

وی بیان اینکه 3800 میلیارد تومان در طی سال 99 برای مدرسه‌سازی هزینه کرده‌ایم و در مجموع از سال 1396 تا به امروز 3800 میلیارد تومان دولت با خیرین مشارکت داشته است، تأکید کرد: پروژه‌های قدیمی که خیرین سهم خود را هزینه کرده‌اند یا به اتمام رسیده یا در حال انجام است.

رخشانی مهر همچنین در ادامه اظهار داشت: در سال 1382 قریب به 80 درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی بودند و در سال 95 این عدد به 30 درصد رسید و امروز نیز حدود 19.5 درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی هستند.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی اتفاقات خوبی رخ‌داده و پرونده بخاری‌های نفتی تقریباً در کشور بسته شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان سال 1400 دیگر بخاری گازی در مدارس کشور نخواهیم داشت و به سمت سیستم‌های گرمایشی مطبوع حرکت می‌کنیم.

 

معاون وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از اردوگاه دانش‌آموزی امام خمینی (ره) و استخر سرپوشیده دانش‌آموزی در دست احداث کاشمر بازدید و در ادامه دبستان ۱۰ کلاسه مرحوم امیر آقایی افتتاح شد.

انتهای پیام/