اکبر دیسفانی، پژوهشگر و مدرس حوزه برنامه‌ریزی شهری در گفت‌وگو با صبح توس، اظهارکرد: نگاهمان به توسعه شهری صحیح نبوده و موضوعی رها شده بودده و باتوجه به اینکه ۸۰ درصد جمعیت در شهرها زندگی می کنند، شهر و مدیریت شهری دارای اهمیت است و نگرش دفاع مقدس در مدیریت شهری نیاز است.

وی افزود: مأموریت اصلی شهر مشهد مربوط به بارگاه حرم رضوی است و پس از آن نیز زائران و مجاوران نیاز دارند تا در محیط شهری دارای امکانات زندگی داشته باشند ولی امروز متأسفانه ۴۰ درصد جمعیت خارج از شهر حضور دارند.

مشهد دومین شهر حاشیه‌نشین در کشور

پژوهشگر و مدرس حوزه برنامه‌ریزی شهری با بیان اینکه مشهد دومین شهر حاشیه نشین در کشور است گفت: در ابتدای انقلاب مشهد با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۰ هزار نفر حاشیه نشین در کشور بود و امروز مشهد با حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارای یک میلیون و ۳۰۰ هزار حاشیه‌نشین است که رشد ۱۳۰ برابری داشته است و این یعنی نگاه درستی بر شهر حاکم نبوده است.

وی با اشاره به در هم آمیختگی توسعه کشور و توسعه شهری افزود: در موضوعات شهر حتما باید راهکارهای مبتکرانه لحاظ شود و قانون قابلیت تفسیر دارد و با همین قوانین می توانیم برداشت های بهتری داشته باشیم چراکه شهرها تمام ساحت های زندگی افراد از جمله تولید، توزیع و مصرف را در برگرفته است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

دیسفانی پیرامون شهری شدن و تراکم ادامه داد: چاره‌ای نداریم که از زمین به صورت بهره‌ور استفاده کنیم و لذا حتما نیاز به تراکم داریم و در همین راستا کاهش اتکا به خودرو و اجرای پیاده‌محوری در شهر ضروری است.

شهر باید از وابستگی خارج شود

وی با بیان اینکه فشردگی کالبدی شهر برای حضور سایر افراد دارای اهمیت است و نباید از غرب استانداردهای کمی و سرانه ها را اخذ کنیم افزود: شهرها به درجه ای رسیدند که در بحث توسعه شهری نیاز به متخصص داریم و نباید در چارچوب شهرنشینی وابسته باشیم لذا شهر باید از وابستگی خارج شده و تولیدکننده ثروت باشد و بر همین اساس مقررات خاص مدیریت شهری نیاز است.

کارشناس مدیریت شهری تصریح کرد: موضوع آب بسیار تعیین کننده است و از ۱۵ هزار سال کم آبی در ایران داشتیم و محققان پژوهش‌هایی داشته‌اند و همچنین فلات ایران دارای جو پرفشار است و به خصوص مشهد دچار وارونگی هوا در فصول سرد می‌شود و منجر به آلودگی هوا شده لذا برای جلوگیری از آلایندگی نباید از خودرو استفاده شود.

وی افزود: نتوانستیم از ده سال گذشته طرح جامع را نهایی کنیم و نقص‌های بی‌شماری دارد و ۷۰ درصد شهر مشهد بر اساس طرح قدیم خازنی پاسخگویی می‌شود.

بلندمرتبه‌سازی موضوع معلق در مشهد

دیسفانی ضمن اشاره به جایگاه ژئوپلتیک مشهد در منطقه خاطرنشان کرد: در حالیکه توان ارتباط با چند کشور را داریم نباید مشهد را محصور ببینیم و لذا باید تاسیسات ارتقا پیدا کند و در طرح‌های تفصیلی پیش‌بینی شود.

وی باتوجه به برخی موضوعات معلق در مشهد از جمله طرح جامع سوم، بلند مرتبه‌سازی گفت: با گذشت ۱۳ سال هنوز طرح تفصیلی مشهد وجود ندارد و تکلیف بلند مرتبه‌سازی معلوم نیست و همکاری لازم بین شهرداری و راه و شهرسازی را شاهد نیستیم.

انتهای پیام/