سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با  صبح توس؛ گفت: چرخ اقتصاد اغلب خانوار‌های روستایی بدون وجود زنان نمی‌چرخد، از گذشته، زنان روستایی علاوه بر کار‌های خانه، همسرداری و تربیت فرزند همواره پا به پای مردان در مزرعه کار می‌کردند و نقش به سزایی در اقتصاد خانواده داشته اند. زنان روستایی در کنار تامین ما یحتاج لبنی و گوشتی خانواده حتی از طریق کاشت صیفی و محصولات باغی از نظر اقتصادی کمک بزرگی به خانواده می‌کنند.

وی، با تاکید بر اینکه زنان روستایی همواره از دیرباز به عنوان واحدهای تولیدی خرد در سطح روستاها فعالیت می کنند، اظهار داشت: زنان روستایی با ایجاد صندوق اعتباری با استفاده از پس اندازه‌های کوچک خود که حاصل پس انداز‌های اندکشان از خرجی خانه یا از درآمد‌های شیر دوشی، تهیه مواد لبنی مانند ماست، کره، روغن، فروش تخم مرغ و سبزیجات تولیدی به دست می‌آورند، در صندوق اعتباری خرد زنان، سرمایه گذاری کرده و با وام‌های این صندوق اعتباری فعالیت‌های تولیدی خود را رونق می‌بخشند و هر زن روستایی در واقع یک واحد تولیدی راه اندازی می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار با اشاره به ادامه دار بودن فعالیت و گسترش صندوق های اعتباری در سطح روستاهای این شهرستان در ادامه، بیان داشت: روستاهای تحت پوشش این طرح در سطح شهرستان شامل 14 روستا به شامل فتح آباد، مهدی آباد، سعادت آباد، حسین آباد، کریم آباد، عباس آباد فرامیشان، دولت آباد، باسفر، سنگان، احمد آباد آستانه، محمد آباد آستانه، جنت آباد، آهنگران و بندازبک است، که زیر نظر اداره ترویج شهرستان در حال فعالیت هستند.

اعظمی با اشاره به نقش موثر بانوان روستایی در اقتصاد خانواده، بیان کرد: فعالیت و مشارکت زنان روستایی در فعالیت‌های اقتصادی با حمایت طرح‌های اعتباری از جمله صندوق اعتبارایی خرد، گامی در راستای کارآفرینی و اشتغال زایی و کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد خانوار است.

وی با تاکید بر اینکه بانوان روستایی در این طرح بر اساس علاقه، فعالیت های خود را دنبال می کنند، یادآور شد: افراد بر حسب علاقه و توانمندی که دارند با عضویت در این صندوق علاوه بر ایجاد شغل از حمایت مادی و معنوی صندوق بهره مند می‌شوند و می‌توانند نقش موثری در اقتصاد خانواده روستایی ایفا کنند.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در پایان، خاطرنشان کرد: افزایش ضریب دسترسی زنان روستایی کم‌درآمد به تسهیلات اعتباری، توجه و تمرکز به گروه‌های کم‌درآمد زنان روستایی و تجهیز پس‌انداز خانوار‌های روستایی در راستای تأمین مالی فعالیت‌های درآمدزا، از نتایج حاصل از فعالیت صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی است.

انتهای پیام/