به گزارش صبح توس؛ وجود امنیت غذایی بالا، کاهش تأثیر تغییرات اقلیمی و عوامل خسارت‌زای گیاهی، اشتغال‌زایی بالا، ارز آوری مطلوب و کنترل بازار از جمله موارد اهمیت توسعه گلخانه‌ها در سطح منطقه خراسان رضوی است که باید به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

از این رو سیدهاشم نقیبی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در گفتگو باخبرنگار صبح توس، بیان کرد: کمبود تسهیلات لازم به ویژه تسهیلات با کارمزد کمتر که مورد استقبال سرمایه گذاران است یکی از مشکلات اساسی بر سر راه توسعه گلخانه های خراسان رضوی است، باتوجه به کارمزدهای فعلی و سودی که مصوب است میزان رغبت سرمایه گذاران کمتر شده است، امیدواریم تسهیلات به کارمزدهای سال ۹۶ و ۹۷ برگردد که استقبال سرمایه گذاران در این راستا بیشتر شود.

وی با اشاره به عملکرد خراسان رضوی در زمینه گلخانه ها، تصریح کرد: در سال ۹۸ حدود ۴۹۰ هکتار محیط های کنترل شده و گلخانه داشتیم و در سال ۹۹ هم تاکنون ۹۶ هکتار گلخانه به بهره برداری رسیده و ۹۶ هکتار هم در حال توسعه است و حدود ۲۵۰ هکتار هم گلخانه مصوب کارگروه استانی است که به بانک ها معرفی و در نوبت تسهیلات قرار داده شدند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، با اشاره به موانع بر سر راه صدور پروانه های تاسیس گلخانه ها، اظهار کرد: این موارد به سطح وزارت خانه و سازمان نظام مهندسی منتقل شده است که انتظار می رود باتوجه به تصمیمات و دستورالعمل های در دست ابلاغ این مشکلات رفع شود.

وی افزود: هر هکتار گلخانه به طور متوسط برای  ۸ تا ۱۰ نفر ایجاد شغل دائم می کند و در کنار آن یک سری مشاغل فصلی هم باتوجه به نوع محصولات ایجاد می کند.

نقیبی، با بیان اینکه مشهد رتبه اول بیشترین میزان سطح کشت گلخانه در سطح استان خراسان رضوی است، بیان کرد: شهرستان های فریمان، چناران و طرقبه شاندیز در رتبه های بعدی هستند.

وی با اشاره به صادرات گل و گیاه و محصولات صیفی خراسان رضوی، تصریح کرد: علاوه بر صادرات به داخل استان خراسان رضوی، از محصولات صیفی جات: گوجه فرنگی، کاهو و خیار و محصولات گلخانه ای شامل؛ گل های زینتی، انواع کاکتوس ها و گل های شاخ بریده مثل گل رز و لیسیانتوس و انواع گل های آپارتمانی به صورت عمده به کشور روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شوند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، با اشاره به اینکه از ۴۹۰ هکتار گلخانه و محیط های کنترل شده در سطح استان خراسان رضوی، حدود صد وشش ونیم هکتار گلخانه تولید کننده گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی است، اظهار کرد: هزینه ایجاد هر هکتار گلخانه با توجه به تیپ و ارتفاع سازه و برآوردهای موجود از کف ۵ میلیارد تومان شروع می شود و با توجه به تکنولوژی که در آن به کار رفته و هر چه گلخانه مدرن تر باشد و تمام شیشه ای و تمام اتوماتیک باشد تا سقف ۲۵ میلیارد تومان است که البته به نوع محصول و نوع کاربری گلخانه متفاوت است.
   
یادآور می شود؛ در شهرستان طرقبه شاندیز ۴۵ واحد تولید صیفی جات و ۸۵ واحد گل های زینتی و آپارتمانی در حال فعالیت است.

انتهای پیام/