سرهنگ حسین جوانبخت، رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی در گفت‌وگوی تفصیلی با صبح توس؛ اظهار کرد: در حوزه ماینر از مدت‌ها قبل این دستگاه وارد کشور شده و باعث شده که یک سری افراد به سمت و سوی ماینر بروند و با استفاده از سودهی که برایشان دارد اقداماتی را انجام بدهند.

ماینر عامل افت فشار برق شد

وی در خصوص ارزهای دیجیتال افزود: متاسفانه دستگاه‌های ماینر باعث یکسری مشکلاتی شده برای کشور و باعث افت فشار برق و اختلال در سیستم و شبکه برق کشور شده که یکسری افراد در سطح کشور متضرر شدند و خیلی از این دستگاه ها باعث شدند که نوسانات برق و افت فشار برق ایجاد بشود و موجب از کار افتادن یکسری از دستگاه ها و متضرر شدن مردم شده است.

جوانبخت ادامه داد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران قانونی به سازمان صمت، پلیس امنیت اقتصادی و تعزیرات حکومتی ابلاغ شد که از تاریخ 99/4/8 افرادی که خواهان استفاده از دستگاه ماینر هستند باید به سامانه بهین یاب مربوط به اداره صمت ثبت نام بکنند، مشخصات هویتی و نوع دستگاه را ارائه بدهند و آن جا ثبت شود و قانونی و از اداره برق هم  مجوز صادر بشود و اقداماتش را به صورت قانونی پیگیری کنند.

وی با اشاره به اجرای این قانون تا ۵ بهمن ماه سال جاری افزود: افرادی که موفق نشدند به هر نحوی این کار را انجام بدهند، اگر چنانچه این دستگاه های ماینر توسط ضابطین پلیس امنیت اقتصادی توقیف شود به عنوان کالای قاچاق محسوب می شود و مراحل قانونی را بر اساس کالای قاچاق مکشوفه طی خواهد کرد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی با بیان اینکه برخی از دستگاه های ماینر به صورت قاچاق وارد کشور شدند تصریح کرد: این دستگاه قبلا در سطح کشور توزیع شده و چند مزرعه ارز دیجیتال قانونی مشخص شده که در برخی شهرستان‌های استان هستند و آن روند قانونی را باید طی و استفاده کنند، اگر خارج  از این مزارع هم باشد غیر قانونی است.

فعالیت ماینر منوط به ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب

وی افزود: غیر از دستگاه هایی که در سامانه بهین یاب، ثبت مشخصات آنها اعم از نوع مزرعه، فرد استفاده کننده و محل فعالیت صورت گرفته، غیر قانونی هستند که البته خیلی از افراد می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

جوانبخت خاطرنشان کرد: به صاحبان دستگاه‌های توقیف شده بر اساس مصوبه هیئت وزیران فرصتی داده شد تا در سامانه بهین‌یاب ثبت نام داشته باشند و در یک سری فرم‌های تعریف شده آنجا مشخصات هویتی افراد درخواست دهنده باید ثبت باشد و در آن مزارعی که تعریف شده است باید در همان جا استفاده بشود و غیر از این باشد غیر قانونی است و قاچاق محسوب می‌شود.

وی پیرامون سیر برخورد با مزارع غیرقانونی افزود: باتوجه به اقدامات اطلاعاتی همکاران پلیس و با تعاملی که با شرکت توزیع برق داریم شناسایی صورت می گیرد و مزارع ارزهای دیجیتال غیرمجاز توقیف شده و به تعزیرات حکومتی تحویل داده خواهند شد.

دوگانگی در مجوز تأسیس و بهره‌برداری استخراج ماینر

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی با اشاره به سهل‌انگاری برخی تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال و عدم توجه به اطلاعیه‌های منتشر شده قانونی گفت: تولیدکنندگان تا ابتدای بهمن ماه ملزم به ثبت نام و طی مراحل قانونی بودند و باید عوارض و حقوق دولتی این فعالیت را پرداخت می کردند تا به صورت قانونی کارشان را انجام دهند لذا غیر از این مسیر طی شده باشد، شامل قانون قاچاق محسوب خواهند شد.

وی پیرامون دوگانگی در زمینه نوع مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری برای استخراج از ماینرها افزود: حوزه ای که مربوط به سازمان صمت است از خود این سازمان باید سوال شود ولی مصوبه ای که در اختیار پلیس است بر اساس مصوبه هیئت وزیران دارای دستورالعمل مشخص است و به سازمان صمت و تعزیرات حکومتی نیز در همین تاریخ ابلاغ شده است.

جوانبخت با بیان اینکه همه مزارع ماینر دارای مجوز نیستند و آنهایی که مجوز نداشته باشند ما برخورد و آنها را توقیف می‌کنیم اظهار کرد: مجوز بهره برداری از طریق صمت ارائه می شود و اگر مجوزی صادر نکرده باشند و غیرقانونی باشد ما برخورد می کنیم.

وی ضمن اعلام اینکه در خراسان رضوی دو شهرستان برای فعالیت مزارع دیجیتال و ماینرها تعریف شده و مشخص است افزود: پلیس وظیفه قانونی دارد که به عنوان ضابط قضایی آنچه را که به ایشان توسط قاضی تعزیرات حکومتی ابلاغ گردد از طریق مراجع قانونی و قضایی اجرای قانون می‌کند و اگر مدارک محکمه‌پسند نباشد برخورد خواهد شد.

خلأ قانونی در حوزه ماینرها نداریم!

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی با بیان اینکه مزارع ماینر غیرقانونی که به ما ابلاغ می شود و یا از طریق اقدامات اطلاعاتی بدست می آوریم با هماهنگی مرجع قضایی نسبت به توقیف ماینرها اقدام می‌کنیم ادامه داد: صحت مستندات و مدارک قانونی مزارع ماینرها توسط مرجع قضایی بررسی می‌شود و به ما ابلاغ شود توقیف خواهد شد چراکه در حوزه ارزهای دیجیتال اگر سازمان صمت مجوز نداده باشد غیرقانونی محسوب می‌شود.

وی با تأکیدبر این مطلب که در حوزه ماینرها خلأ قانونی نداریم افزود: پلیس واحد اجرایی است و به تنهایی توان رفع مشکل را ندارد در حوزه ماینرها باید همگی از جمله سازمان صمت و اداره برق دست به دست هم بدهند تا این مشکلات مرتفع شده و اگر قانونی مصوب شده در شورای وزیران باید ابلاغیه بشود چراکه مشکلاتی را با افت فشار و قطعی برق ایجاد می‌کند.

جوانبخت استفاده مجدد متخلفان از برق صنعتی برای دستگاه ماینر را غیرقانونی دانست و تصریح کرد: قاچاق ماینر موجب اختلال در نظام اقتصادی کشور و توزیع برق است که باید دقیقا شفاف و صریح شود، دقیقا مشخص و رسیدگی شود که اگر سازمان صمت مدعی است که بهره‌برداری از ماینر نباید در استان صورت بگیرد، قانون صراحتا اعلام کند و برای اجرا نیز ابلاغ شود و در حوزه پلیس وظایف مشخص باشد.

وضعیت بهره‌برداری و تولید ارز دیجیتال صراحت قانونی ندارد

وی با اعلام اینکه در قانون مصوب شده است دقیقا صراحتی پیرامون وضعیت بهره برداری و تولید ارز دیجیتال مشخص نکرده است افزود: اما اگر سازمان صمت قانونی دارد مصوبه ای یا دستورالعملی دارد باید ارائه بدهد و باید تمامی دستگاه ها همکاری داشته باشند چراکه پلیس تخصص های برق را ندارد و بر اساس قانون در حوزه برخورد با اخلال کنندگان نظام اقتصادی عمل می کند و اقدامات بعدی از جمله جمع آوری دستگاه یا جریمه حداقلی یا حداکثری در اختیار مقام قضایی است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: استان خراسان رضوی در تمامی حوزه های امنیت اقتصادی و در تمامی حوزه هایی که پلیس وظیفه اش برخورد با مخلان نظم و امنیت عمومی کشور است بسیار خوب عمل کرده است. با تعامل خوبی که با دستگاه قضایی داریم موفق عمل کردیم ولی از ارائه آمار عذرخواهم و دارای رتبه دوم یا سوم در برخورد با ارزهای دیجیتال در کشور هستیم.

عدم فعالیت سازمان‌‎های دولتی و خارجی‌ها در مزارع ماینر

وی ضمن اشاره به نظارت پلیس امنیت اقتصادی در زمینه محل استقرار مزارع ماینر از جمله شهرک های صنعتی افزود: سازمان دولتی در مزارع ماینر فعال نیستند و باید در حوزه های جدیدی مانند ارزهای دیجیتال اطلاعرسانی و هم اندیشی بیشتری شود اما پاسخگوی وظایف دیگر سازمان ها در این زمینه نیستیم.

جوانبخت با اعلام توقیف برخی دستگاه های ماینینگ غیرمجاز که از خارج کشور وارد شده بود گفت: خبری پیرامون حضور خارجی‌ها به منظور فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال نداشتیم؛ حداقل اتفاق رخ داده در اثر اجرای احکام قانونی این است که فرد مسیر قانونی را طی می کند و تخلفات تکرار نخواهد شد.

برخورد پلیس امنیت اقتصادی با اختلاس، احتکار و فرار مالیاتی

وی افزود: شرکت های هرمی غیرقانونی است و رسیدگی به این موضوع در حیطه پلیس آگاهی است و هر شرکتی که برای خودش زیرشاخه تعریف کند و فراد را موظف به این کار کند هرمی و غیرقانونی است و مراجع دینی نیز این فعالیت را شرعا حرام اعلام کردند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی خراسان رضوی با بیان اینکه خرید کالای اینترنتی غیرقانونی نیست اظهار کرد:  برخی شرکت های هرمی در قالب فروش محصولات مختلف فعالیت دارند و کلاهبرداری و مانورهای متقلبانه در حوزه پلیس آگاهی است.

وی با اشاره به فعالیت پلیس امنیت اقتصادی در زمینه اختلاس، مبارزه با احتکار و فرارهای مالیاتی افزود: اگر در حوزه شهرداری و بانک‌ها تخلفاتی صورت می‌گیرد باید حتما گزارش شود.

جوانبخت ادامه داد: پیرامون موضوع تجمع شرکت‌های بورسی داخلی و خارجی در ساختمان پاژ مشهد نمی توانم صحبت کنم.

انتهای پیام/