به گزارش صبح توس؛ ظهر شنبه ۲۵ بهمن ماه با مشاهده دود عظیم و گسترده در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان و کیلومترها فراتر از این محل، خبر انفجار مهیب و آتش‌سوزی حجیم در تاسیسات گمرکی اسلام قلعه افغانستان به سرعت در صدر اخبار دنیا قرار گرفت.

گمرک اسلام‌ قلعه در استان هرات واقع در غرب افغانستان و در مرز ایران با این کشور در جوار گذرگاه مرزی دوغارون شهرستان تایباد ایران قرار دارد.

به گفته مقامهای افغانستان، حدود ۵۰۰ تانکر نفت و گاز در این حادثه در آتش سوخته است اما هنوز برآورد دقیقی از میزان تلفات انسانی و خسارات مادی این حادثه در دست نیست.

سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: حدود ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه، تانکر گازی در گمرک اسلام قلعه، افغانستان منفجر شد.

وی افزود: اداره کل گمرک دوغارون خراسان رضوی برای بازگشت کامیون‌ها و دور شدن از خطرات احتمالی برای محموله‌ها مسیرهای ورودی را باز گذاشته است.

لطیفی توضیح داد: کامیون‌های حامل گاز و سوخت برای ترک از محل در حال هدایت هستند، و سایر کامیون‌ها نیز در پاسگاه ۱۷ شهریور که بیش از پنج کیلومتر با محل انفجار فاصله دارد مستقر شدند.

سخنگوی گمرک افزود: گمرک از هلال احمر و سایر نهادهای امدادی و امنیتی برای مهار آتش و انجام اقدامات ضروری و ارسال بالگرد، پیگیری‌هایی داشته است که امیدواریم هر چه زودتر مشکلات پیش آمده مرتفع شود.

لطیفی در پایان تاکید کرد: از تجار درخواست می‌کنیم تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله صادراتی ممانعت کنند، از پرسنل گمرک نیز خواسته شده تا از محل آتش سوزی فاصله بگیرند. از تلفات این حادثه خبری در دست نیست.

محمد کوه‌گرد، مدیرکل گمرک دوغارون در پی این سانحه گفت: در پی انفجار در گمرک اسلام قلعه در مرز دوغارون تایباد اکنون تمامی مسیرها به سمت مرز مسدود شده و توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی کنترل شد.

کوه‌گرد اظهار کرد: در پی آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه واقع در مرز ایران و افغانستان، بازارچه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تخلیه شدند.

وی ادامه داد: فقط نیروهای امدادی امکان تردد به سمت مرز دوغارون را دارند.

مدیرکل گمرک دوغارون بیان کرد: همچنین برای مهار آتش در مرز دوغارون اکنون ۸ دستگاه آمبولانس در تایباد مسقر و ۱۳ آمبولانس و اتوبوس‌ آمبولانس اعزام شده، اورژانس هوایی گناباد به تایباد اعزام شده و بیمارستان تایباد در آماده‌باش ۱۰۰ درصدی است.

 

محسن نجات، مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی نیز در این رابطه گفت: بلافاصله پس از وقوع انفجار و آتش‌سوزی گسترده در تاسیسات گمرک مرزی اسلام‌قلعه افغانستان در جوار گذرگاه مرزی دوغارون در شرق خراسان رضوی نشست ستاد استانی مدیریت بحران در مشهد برگزار شد.

وی ادامه داد: بر این اساس هم‌اینک نیروهای امدادی و بحران‌محور در منطقه مرزی دوغارون و تاسیسات گمرکی آن در شهرستان تایباد مستقر و فعال شده‌اند. 

مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی گفت: همچنین با توجه به حجم گسترده آتش‌سوزی در آنسوی مرز ایران دهها دستگاه خودروهای سبک و سنگین آتش‌نشانی با تجهیزات کامل اطفای حریق در دوغارون مستقر و فعال شدند.

وی افزود: نیروهای امدادگر و آتش‌نشانان همراه با خودروهای و تجهیزات تخصصی با توجه به نیاز برای کمک به خاموشی حریق به محل انفجارها در خاک افغانستان اعزام می‌شوند. 

نجات ادامه داد: پیرو دستور استاندار خراسان رضوی همه نیروهای امدادی و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در آماده‌باش هستند. 

وی گفت: شهرستانهای تربت‌جام و فریمان نیز به عنوان مناطق معین شهرستان تایباد در بحران، با هماهنگی فرمانداران و اعضای شورای مدیریت بحران منطقه آماده اعزام شمار بیشتر نیروهای امدادی در صورت نیاز هستند. 

مدیرکل دفتر بحران در استانداری خراسان رضوی افزود: هم‌اینک علاوه بر حضور دو فروند بالگرد اورژانس ۱۱۵ و نیروی انتظامی در منطقه حادثه‌دیده ۲۱ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس‌آمبولانس اورژانس ۱۱۵ و جمعیت هلال احمر در مرز دوغارون مستقر شده و فعال هستند. 

شنیده‌های تایید نشده از منابع محلی، حاکی از احتمال جانباختن افزون بر ۱۰۰ نفر و نابودی دهها دستگاه کامیون در محل تاسیسات گمرگ اسلام‌قلعه در خاک افغانستان است. 

به گفته برخی از اتباع افغان حاضر در منطقه مرزی شامل رانندگان خودروهای ترانزیتی که برای در امان ماندن از انفجارهای پی در پی و آتش گسترده به دوغارون پناه آورده‌اند شدت خسارات در آنسوی مرز وسیع و اوضاع بسیار وخیم است. 

آنها در در مرز دوغارون مدعی وقوع افزون بر ۳۰۰ انفجار ناشی از ترکیدن تانکرهای مواد سوختی و همچنین صدور دستور تخلیه روستاهای مرزی افغانستان از جمله اسلام‌قلعه و قدوس‌آباد در خاک آن کشور شدند. 

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.
گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر بین دو کشور ایران و افغانستان فعالیت دارد. 

 

غلامرضا صیادی، معاون امداد و نجات هلال احمر خراسان رضوی در گفت و گو با صبح توس گفت:  از لحظه ای که شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری تشکیل شد، بلافاصله جمعیت هلال احمر شهرستان های تایباد، تربت جام و خواف به حالت اماده باش درآمدند، خودروهای امدادی امبولانس در جمعیت هلال احمر تایباد، تربت جام و خواف و اتوبوس امبولانس مرکز هلال احمر استان به تایباد اعزام شده و هم اکنون  که در محل حادثه اتش سوزی حاضر هستیم،  اتش سوزی شکر خدا رو به مهار شدن است.

وی در تکمیل این مطلب، افزود: نیروهای اتش نشانی به محل حادثه آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه افغانستان اعزام شدند، کل اتش سوزی در خاک افغانستان بوده و در داخل کشور خوشبختانه هیچگونه خسارتی نداشتیم. 

صیادی به اماده باش بودن 35 تیم جمعیت هلال احمر در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: ۳۵ تیم امدادی هم اکنون به حالت اماده باش حضور دارند و هنوز هیچ امار از مصدومین و مجروحین حادثه به دلیل خارج بودن حادثه از خاک کشور نیست و امار های منتشر شده در فضای مجازی از روی حدس و گمان و پیش بینی ها منتشر می شود. 

 

«جیلانی فرهاد» فرماندار اسلام قلعه افغانستان شامگاه شنبه در کابل گفت: آتش اکنون مهار شده و طبق آمارهای اولیه، این حادثه حدود ۵۰ میلیون دلار خسارت به بار آورده است اما هنوز امکان ارزیابی دقیق خسارات وجود ندارد.

به گفته وی، حدود ۱۷ نفر نیز در این آتش سوزی مصدوم یا دچار سوختگی شده اند که به بیمارستان های هرات انتقال یافتند.

این در حالی است که برخی گزارشهای تایید نشده از مرگ احتمالی حدود ۵۰ نفر در این حادثه حکایت دارد.

تاکنون علت دقیق این حادثه اعلام نشده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی:
 عملیات اطفای انفجار در گمرک اسلام قلعه هرات افغانستان با تلاش نیروهای آتش‌نشانی و امدادی به پایان رسیده است.
که گستردگی این انفجار بسیار بالا بوده و بنده در محل حادثه شاهد ماجرا بوده‌ام.
در این انفجار و حریق گسترده در گمرک اسلام قلعه آسیب و خسارتی به مرز جمهوری اسلامی شامل نیروهای انسانی و تجهیزات وارد نشده است.
انتقال زمانی صورت می گیرد که کشور افغانستان اعلام نیاز نماید و تاکنون اعلام نیازی در این حوزه به خراسان رضوی نشده است.

طبق آخرین اطلاعات به‌دست آمده از مرز ایران و افغانستان این حادثه حداقل ۷۰ کشته و زخمی برجای گذاشت است.
حداقل ۷۰ کامیون ایرانی در انفجار گمرک مرزی اسلام قلعه افغانستان دچار آتش سوزی شده‌اند.
گروه‌های حاضر در محل اذعان می‌کنند آمار کشته‌های این انفجار مهیب بالغ بر ۷۰ تن است.
محتویات تریلی‌ها و کامیون‌هایی که دچار حریق شده در این حادثه، شامل اقلام مختلفی از مشتقات نفتی، پارچه، خشکبار است و وسعت حادثه بیش از ۲۰ هزار مترمربع است.

در ویدئوی زیر وضعیت گمرک اسلام قلعه افغانستان یک روز پس از انفجار و آتش‌سوزی قابل مشاهده است؛

https://aparat.com/v/BmRVt

انتهای پیام/