به گزارش صبح توس؛ شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت‌ حيدريه يكي از مناطق ۳۷ گانه مناطق نفتی ايران است كه سوخت‌ رسانی جنوب استان خراسان رضوی شامل ۱۰ شهرستان تربت‌ حیدریه، مه‌ ولات، زاوه، رشتخوار، کاشمر، خلیل‌آباد، کوهسرخ، گناباد، بجستان و خواف را بر عهده دارد.

ظرفيت ذخيره سازي انبار این شرکت حدود ۲۳۵ میلیون ليتر است كه عمده فرآورده‌هاي نفتــــي مورد نياز را از طريق خط لوله ۸ اينچ منشعب از خط ۲۰ اينچ شاهرود، امام تقی تامين مي‌کند و سوخت‌ رسانی جنوب خراسان رضوی و تامین قسمتی از نیاز مصرفی سوخت منطقه خراسان جنوبي را تحت پوشش دارد.

این منطقه نفتی داراي ۱۲۰ باب فروشندگی نفت سفید، ۶۳ باب جايگاه عرضه سوخت، ۹ فروشندگي داخل اتاقك، ۱۲۰ فروشندگي و تعاوني روستايي است که با بهره گیری از ۱۸۰ نازل فعال در۳۲ باب جايگاه، سوخت ‌گاز طبیعی عرضه می‌شود، از طرفی ناوگان حمل و نقل این منطقه داراي ۱۸۸دستگاه نفتكش فعال است که ۱۲۱ دستگاه آن تریلر است.


اکنون و پس از 42 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شاهد رشد و توسعه در بخش هاي مختلف كشور به ويژه در حوزه صنعت نفت هستيم و به بركت اين انقلاب، پرونده صادرات نفت از مبداء تربت حیدریه، بعنوان یکی از 8 مبادی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.

جواد بلندي، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطفه تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: در راستاي منويات مقام معظم رهبري پروژه صادرات نفت از مبداء تربت حیدریه با هدف توسعه خدمات و كمك به اقتصاد كشور و منطقه در دستور کار این منطقه قرار گرفت و با تلاش همه دست اندرکاران زیرساخت‌ های لازم برای صادرات نفت ایران از مبداء تربت حیدریه به بازارچه دوغارون فراهم شد.

وی با بیان اینکه بسترسازی، پيگيري‌هاي موثر دكتر زنگنه نماينده مردم تريت‌ حيدريه در مجلس بی تاثیر نبود، افزود: نتیجه این پیگیری‌ها موجب شد به دستور مقام عالي وزارت نفت در تاريخ ۹ آدرماه امسال پروژه به مرحله اجرا درآید.


بلندی خاطر نشان کرد: برای اجرایی شدن این طرح ملی، ضمن بهسازی ساختمان‌های قدیمی و بلاستفاده، ساختمان اداره نظارت بر صادرات و ساختمان جدید انبار نفت منطقه احیا و به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه مجموعه این اقدامات در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و با صرفه جویی معادل ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال صورت گرفت، افزود: در ایام مبارک دهه فجر، پروژه صادرات نفت از مبداء تربت حیدریه افتتاح و به بهره‌برداری رسید تا زمینه توسعه خدمات ملی و فرامنطقه ای از این شهرستان فراهم شود.

بلندی به زیرساخت‌های فنی موجود شرکت ملی نفت منطقه تربت حیدریه که منجر به کسب این امتیاز ارزشمند شد، اشاره کرد و گفت: حجم عملیات سوخت رسانی این منطقه در سال حدود يك ميليارد و ۳۰۰ ميليون ليتر انواع سوخت‌ هاي مايع شامل بنزين موتور، نفت‌گاز، نفت سفيد است و همچنین در سال بالغ بر ۷۰ ميليون مترمكعب گاز مایع در سطح منطقه توزیع می‌کند.

انتهای پیام/