به گزارش صبح توس؛ چندی پیش سند ملی واکسیناسیون کشور با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید؛ سندی که در 4 فاز عملیاتی تبیین شده و قرار است براساس آن تا زمستان 1400 واکسیناسیون گروه های مختلف جامعه آغاز شود. طبق این برنامه کارکنان بهداشت و درمان که در خط اول مواجهه با بیماری هستند و افراد بیشتردرمعرض خطر شامل سالمندان، معلولان و جانبازان در مراکز نگهداری، مشمول فاز اول برنامه واکسیناسیون کشور خواهند شد.
براساس جدول زمان بندی فازهای این برنامه، زمستان امسال تزریق واکسن به این افراد آغاز خواهد شد. دراین راستا حمیدرضا رحیمی، مسئول کارگروه اطلاع رسانی بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در گفت وگو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه طبق مصوبات ستاد ملی کرونا در مرحله اول کادر درمان و افراد مسن دارای بیماری زمینه ای مشمول طرح واکسیناسیون می شوند، گفت: برای فاز اول تزریق واکسن در کشور، 700 هزار دوز واکسن کرونا پیش بینی شده است.


واجدان شرایط، حدود 10 هزار نفر
وی با بیان اینکه به تازگی درخواستی از وزارت بهداشت برای دریافت فهرست افراد واجد شرایط تزریق به معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد رسیده است، افزود: فهرست کادر درمان و افراد واجد شرایط برای ترزیق این واکسن در حال تهیه است. معاونت بهداشت دانشگاه مسئولیت جمع آوری فهرست افراد واجد شرایط برای تزریق این واکسن را برعهده دارد.
وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد هرکس را که در خط درمان بیماری کووید 19 قرار دارد در فهرست تزریق اولین فاز قرار خواهد داد. وی با اشاره به اینکه 2 هزار نفر در بخش بهداشت و حدود 7 تا 8 هزار نفر در خط درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای تزریق واکسن واجد شرایط هستند، ادامه داد: طبق اعلام وزارت بهداشت و مصوبات ستاد ملی کرونا این مرحله از واکسیناسیون تا پایان سال انجام خواهد شد.


جمع آوری اطلاعات کادر درمان از طریق سامانه پرسنلی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با بیان اینکه اطلاعات در زمینه نحوه توزیع و نوع واکسن از سوی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد به خبرنگار ما گفت: همه اطلاعات کادر درمانی از طریق اتوماسیون و سامانه پرسنلی افراد طبقه بندی شده است و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.
مهدی قلیان افزود: شناسایی سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای نیز از طریق سامانه پرونده الکترونیک است و در زمینه شناسایی افراد مشکلی نخواهیم داشت.


چگونگی تزریق 4 فاز
فاز اول: زمستان 99، شامل کارکنان بهداشت و درمان در خط اول مواجهه با بیماری.
فاز دوم: بهار و تیر 1400، شامل افراد بالای 65 سال با حداقل یک بیماری زمینه ای، افراد بالای 65 سال به ترتیب در گروه های پنج ساله از بالا به پایین، افراد 16 تا 64 ساله با حداقل یک بیماری زمینه ای، افرادی که به دلیل شغلشان بیشتر با مردم در
تماس اند.
فاز سوم: مرداد تا آذر 1400، شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی، افراد 55 تا 65 سال بدون بیماری زمینه ای، افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت که در خط اول مواجهه نیستند.
فاز چهارم: زمستان 1400، شامل عموم مردم.


واکسن سوئدی در راه ایران
به گفته مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسن کرونای مورد نظر که قرار است در ایران تزریق شود از کشور سوئد وارد می شود.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، نیز در مسکو اعلام کرد که واکسن روسی اسپوتنیک‌وی در ایران ثبت و از سوی مقامات بهداشتی ایران تأیید شد و امیدواریم به‌زودی هم بتوانیم این‌واکسن را خریداری کنیم، هم از طریق مؤسسات مربوط ایران و روسیه، شاهد تولید مشترک آن باشیم.
طبق اعلام سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، با توجه به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در ۴ استان، احتمال بازگشت محدودیت ها به شهرهای زرد وجود دارد.
طبق اعلام وزارت بهداشت، 79 نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و 6420 نفر دیگر نیز به کرونا مبتلا شدند./ شهرآرا

انتهای پیام/