به گزارش صبح توس؛ نرخ بالای سود تسهیلات بانک شهر به شهرداری تربت حیدریه، پیرامون اجرای بافت فرسوده واقع در خیابان آیت الله طالقانی بلای جان مدیریت شهری شده و همان درآمد اندک خود را بابت این سو، مدیریت به بانک شهر پرداخت کند.

یکی از فعالیت های مهم شهرداری ها بخصوص در کلان شهرها و شهرهای با جمعیت متوسط نوسازی و یا بهسازی مناطق فرسوده است، حال آنکه این مناطق در مراکز شهرها واقع شده باشد مدیریت شهری را مجاب می کند تا با ارائه یک برنامه مدون و حساب شده بافت فرسوده را نوسازی کرده و به منبع در آمدی برای شهرداری تبدیل کند.
 
شهر 130 هزار نفری تربت حیدریه بعد از مشهد، سبزوار و نیشابور بعنوان چهارمین شهر بزرگ خراسان رضوی به لحاظ وسعت و جمعیت از این قاعده مستثنی نیست و در برخی مناطق شهری با چنین بناهای قدیمی و بافت فرسوده مواجه است و اگر مدیریتی هوشمند و حساب شده برای آن برنامه ریزی می کرد امروز شاهد تغییر مبلمان شهری در تربت حیدریه بودیم.
 
بافت فرسوده  واقع در خیابان آیت الله طالقانی یکی از مناطق قدیمی در محدوده میدان مرکزی واقع شده که طبق مصوبه شورای شهر سوم، عملیات اجرایی پروژه تخریب و نوسازی فاز نخست آن در حدود 10 هکتار با خرید و تملک اراضی در سال 1389 آغاز شد.

برای اجرای این پروژه شورای شهر و شهرداری وقت 500 میلیارد ریال اوراق مشارکت را از بانک شهر خریداری کرده و پس از طی جلسات مختلف و رایزنی ها انجام گرفته مجدد این 500 میلیارد را در بانک سرمایه گذاری کردند و به استناد آن تسهیلات بانکی دریافت کردند.
 
قصه پر قصه بافت فرسوده شهر تربت حیدریه وقتی جالب تر می شود که اعضای شورای سوم بجای مدیریت در اوراق و تسهیلات بانکی و پرداخت بدهی پیرامون اجرای پروژه، به دلیل سوء مدیریت، بدهی بیش از 200 میلیارد تومانی را در پایان دوره مدیریت خود برای شهر به ارمغان آوردند.

بلاخره پس از گذشت یک دهه بدهی شهرداری تربت حیدریه به بانک شهر، حالا سعید اکبریان، شهردار این شهر از تهاتر بدهی دستگاههای دولتی به شهرداری با بانک شهر خبر می دهد.

سعید اکبریان سه شنبه شب در نشست خبری با خبرنگار اظهار داشت: هر چند قرار است هفته آینده مذاکراتی در تهران با مسوولان بانک شهر انجام شود، اما تا این لحظه بالغ بر 200 میلیارد تومان به بانک شهر بدهی داریم که قرار است بخشی از آن را با میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی تربت‌حیدریه به شهرداری تهاتر کنیم.

شهردار تربت‌ حیدریه میزان بدهی دستگاه‌های دولتی به این نهاد را 176 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: البته این تنها رقم تایید شده است و احتمال اینکه این بدهی ها افزایش یابد وجود دارد.

اکبریان در ادامه میزان بدهی تایید شده شهرداری توسط دستگاه قضایی را، 80 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: عمق فاجعه زمانی بیشتر مشخص می‌شود که دقایقی قبل معارفه من در فرمانداری، تلفنی خبردار شدم یک دستگاه خودروی شهرداری با بیش از 2 میلیارد تومان بدهی توسط راهنمایی و رانندگی توقیف شده و هر چند بنا ندارم گناه را به گردن فرد خاصی بیاندازم، اما با این شرایط دشوار اقتصادی تاکنون نیمی از بدهی‌های تایید شده را پرداخته‌ایم.

بزرگترین مشکل شهر بی‌اعتمادی مردم به مسوولان است

شهردار تربت حیدریه گفت: از شهریور امسال که سکان شهرداری این شهر را عهده‌دار شدم تا امروز متوجه یک درد شدید در این خطه شده و آن حس بی‌اعتمادی مردم به مسوولان است.

وی تصریح کرد: متاسفانه زمانی که با شهروندان در محله‌های مختلف وارد مذاکره می‌شویم، از گوشی‌های تلفن همراه خود تصاویری را نشان می‌دهند که گواه حقانیت ادعای مردم است و البته بنای من آن نیست گناه این بی‌اعتمادی را به گردن فرد یا دستگاه خاصی بیاندازم.

شهردار تربت‌ حیدریه به دفاع از عملکرد خود در موضوع آسفالت شهری پرداخت و اظهار کرد: در حالی که ظرف سال‌های97 تا 98 میزان جدول گذاری معابر فقط 3 هزار و 180 متر بود، اما این رقم را امسال به هشت هزار متر رساندیم که البته تعهد کامل پروژه تا پایان سال 11 هزار متر است.

وی گفت: در طول سال‌های 97 تا 98 میزان آسفالت انجام شده تنها 27 هزار مترمربع بود، در حالی که این رقم در سال جاری به 76 هزار و 500 مترمربع رسید.

اکبریان بیان کرد: این عملیات مشارکتی و سهم شهروندان 33 درصد بوده، اما در شرایط دشوار اقتصادی کنونی شهروندان در عمل تنها 20 درصد هزینه‌ها را پرداختند.

شهردار تربت حیدریه از ارایه برنامه عملیاتی و راهبردی پنج ساله شهرداری به شورا خبر می دهد و می افزاید: این برنامه راهبردی برای نخستین بار در شش سرفصل و با هدف تامین بودجه شهرداری به شورا ارایه می شود.

انتهای پیام/