به گزارش صبح توس؛ آیت الله اعرافی، عضو فقهای شورای نگهبان در نشست مشترک با سرپرستان دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستانهای خراسان رضوی به ذکر چند حدیث در خصوص شخصیت با عظمت حضرت زهرا سلام الله علیها پرداختند و در ادامه گفتند: در آستانه چند انتخابات بزرگ و مهم به ویژه ریاست جمهوری قرار داریم که وظایف شما طبعاً وظایف حساسی است که امیدواریم که بتوانیم یک حضور با شکوه و یک انتخاب بهتر برای استمرار آرمانهای بزرگ انقلاب اسلامی و آغاز گام دوم ان شاالله برداریم و خدا هم در این مسیر ما را کمک کند.
وی در ادامه در خصوص اخلاص در کار و ارزش آن گفتند: اعمال انسان و رفتارهای انسان به خوب و بد تقسیم می شود و عمل های خوب ما در پرتو یک عواملی ارزشهای مضاعف پیدا میکند و به آنهای یک جلای بیشتر و وزن و عیار بیشتری می دهد که یکی از عوامل متعددی که ارزش اعمال رامضاعف میکند اخلاص،‌ ‌رهایی از خویشتن و هواهای نفسانی و امور مادی است.
عضو فقهای شورای نگهبان افزود: در عبادات ارزش عبادت به اخلاص است و اگر اخلاص نباشد، باطل و معصیت هم دارد اما در همه اعمال، کار خوب منحصر به اخلاص نیست ولی اخلاص به هرجا ضمیمه شود آن کار را نورانی می کند و معنای اخلاص این است که انسان خودش را در آستانه مرگ ببیند و درآستانه مرگ تمام عوامل بیرونی ارزشش را از دست داده است نه مال نه مقام و نه هیچ نعمت دنیایی و تشویق  و ترغیب و تهدید و تطمیع دیگران اثر ندارد و اخلاص در آن شرایط تجلی پیدا میکند.
آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه معنای اخلاص همین است که انسان از همه این عوامل ضمیمه دنیایی رها بشود و جان و دلش سرشار از نگاه به یک نقطه بشود و آن خدا و وظیفه الهی است ادامه دادند: ارزش ذاتی اعمال آزاد شدن از عوامل بیرونی است که نایاب ترین گوهر در زندگی بشر است و اگر کسی به آن برسد لذت بخش ترین حال برای انسان است که جز خدا را نمی بیند و هرچقدر ما در اخلاص به پیش رویم ارزش عمل بیشتر می شود که در اینصورت هم در دنیا آثار بیشتری خواهد داشت و هم اینکه آن گوهر عمل از درخشندگی فوق العاده تری در هنگام برزخ و قیامت و قبر و آن عالم برخوردار خواهد شد.
وی در ادامه به نکته دوم در خصوص اعمال انسان اشاره کردند: اینکه کاری که انسان میکند و خدمتی که ارائه میکند چه خدمتی است مهم است آیا رفع نیاز مادی و دنیوی میکند مثل رفع نیاز نیازمندان، کمک به ایتام و امثال آن که خوب هم هست و یا اینکه نیاز معنوی و روحی و هدایت اجتماعی سیاسی بشر است که برترین نیازهاست و خدمت در آن میدان، بالاترین خدمت هاست و جایگاه فوق العاده برتری دارد که در مسیر هدایت بشر و سعادت معنوی بشر ارزش بیشتری دارد.
عضو فقهای شورای نگهبان ادامه دادند: نکته سوم این است که کار انسان در چه موقعیتی انجام می شود؟ در موقیتی عادی، خدمتی انجام می دهد  یا در یک نقطه حساس و بزنگاه ایفای نقش میکند؟ مانند ضربت حضرت علی علیه السلام در روز خندق و در بزنگاهی که اگر آن نبود بنیان اسلام فرو می ریخت.
آیت الله اعرافی با بیان اینکه اتقان و دقت و امانتداری بعنوان نکته چهارم در عمل انسان مورد توجه است که ارزش بیشتری به کار می دهد فرمودند: نتیجه کار شما دوستان عزیز و بزرگوار نظارت بر انتخابات، کاری فوق العاده پیچیده و حساس است و آنچه که امروز ما در جهان می بینیم از آسیبهای بزرگی که دموکراسی غربی با آن مواجه است یک پایه آن به انتخابات برمی گردد که در دنیا با اهوا شیطانی و پول و ثروت و معیارهای قدرت طلبی مادی سامان پیدا میکند و دکور و ظاهر آراء مردم است اما روح و باطنی دارد که آن در واقع آسیب بزرگ دموکراسی های غیر الهی و مردمسالاری های غیر مادی است که به ضد آن مبدل می شود.
وی در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت آگاهی مردم در انتخابات و تسلیم نشدن به شعارهای دروغین و به فریبکاری های محتمل و به دست کاری های پول و ثروت در انتخابات افزود: یک رکن هم برگزاری و نظارت درست بر انتخابات است که این شائبه های مخرب و زیان بار که متوجه مردمسالاری می شود دور ریخته شود و آگاهی مردم  و نظارت هوشمندانه دقیق و صحیح و متقن دو چیزی است که اگر در صحنه بیاید مردمسالاری دینی تحقق پیدا می کند و آسیبهای آن به حداقل می رسد.
عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: علیرغم همه بی انصافیهای که انجام می شود ما باید واقعا به ارزش نظارتی که شورای نگهبان نسبت به اتخابات دارد توجه کنیم و آن را پاک و سالم هم نگه داریم و هم نشان دهیم چون در نشان دادن ما هم نسبت به آن حقایق ضعفهای جدی وجود دارد.
وی با بیان اینکه یک رسالت مهم شورای نگهبان در قوانین و مقررات است و چقدر دقتهای شورای نکهبان در قوانین و مقررات موجب حفظ حقوق مردم می وشد و اگر آن نبود چقدر آسیب بیشتر می شد و ما در تبیین اینها اشکلات و ضعفهای جدی داریم در حوزه نظارت هم همینطور است افزودند: نظارت یک تنگه احد نظام اسلامی است یک جایگاه حساس و سرنوشت ساز است و لذا ارزش کار شما را بالا می برد نظارت شما در یک مقوله ای است که در آینده جامعه و با هدایت جامعه ارتباط دارد به همین دلیل  اثر کار شما فوق العاده است.
آیت الله اعرافی با بیان اینکه دو نکته هدایت و سعادت بشر و موقعیت و حساسیت زمانی آن در متن کار نظارت وجود دارد تاکید کردند: دو نکته دیگر یعنی اخلاص و اتقان و دقت دست شماست که باید آن را تقویت کنید و فارغ از هر شائبه دیگر جز وظیفه الهی و معیارهایی که برای شما تصویر شده عمل کنید که این میتواند آینده کشور، نظام و انقلاب را تضمین کند و تحت تاثیر هیچ عاملی جز عامل قانون و وظیفه الهی قرار نگرفتن در کل عوامل بخش نظارت، ‌اتقان کار را بالا می برد.
ایشان در پایان فرمایشات خود در خصوص گام دوم نیز اشاره کردند: ما در گام دوم انقلاب قرار داریم حتما روی آن کار کنید و کارگاه هایی بگذارید برای عوامل گوناگونتان و تحلیل های عمیق و جامع از گام دوم داشه باشند و مطلب هم روشن است که بیانیه گام دوم یک مطلب عادی نیست و یک جمع بندی چهل ساله و دورنمایی از دهه های آینده در آن جلوه گر شده است.
 آیت الله اعرافی با تاکید بر اینکه در گام دوم در حوزه انتخابات مسائل مهمی داریم افزودند: تلاش می شود که حضور و مشارکت حداکثری با انتخاب درست در یک تعارض قرار بگیرد و جامعه ما و مجریان و ناظران باید تلاش کنند که ما مشارکت حداکثری را با انتخابهای درست در مجلس و خبرگان و ریاست جمهوری و شوراها همراه بکنیم و این هنری است باید جامعه ما در گام دوم از خود نشان بدهد و حضور حداکثری با انتخابات صحیح و درست و گزینش های متقن همراه کنیم.
در پایان نیز با اشاره به اینکه ملت ما هم این را باید بداند اقتدار ما در دنیا به مشارکت در یک درصد بالاست افزوند: یک درصد مشارکت بیشتر، یعنی چندین پله در حوزه اقتدار و امنیت مان بالاتر برویم و هر درصد افزایش در حضور در انتخابت دهها درجه ما را در حوزه امنیت و اقتدار بالا می برد و البته انتخاب درست انسانهای پاک،‌معتقد پایبند مجاهد فداکار و انسانهایی که شبانه روز خودشان رو مصروف خدمت به کشور و نظام و انقلاب کنند و ما باید به درستی ابعاد آن را نشان دهیم.

انتهای پیام/