به گزارش صبح توس؛ با ورود کرونا و اعمال محدودیت های کرونایی در مشهد و خراسان رضوی صنعت گردشگری استان بیشترین خسارت را دید و آمار ورودی به شهر مشهد در ۱۱ ماه گذشته می‌تواند به‌خوبی گویای این تغییرات و آسیب‌های اقتصادی باشد. محمدصادق براتی، معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان‌رضوی، رقم ۳ هزار و ۴۰۰‌میلیارد‌تومانی را برای خسارتی اعلام می‌کندکه صنعت گردشگری شهر تا پایان آبان، متحمل شده است.

کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی ورودی‌های مشهد

براساس آمار‌هایی که براتی اعلام می‌کند، در استان ما در‌مجموع ۹‌ماه سال جاری، ۸۳‌درصد کاهش ورودی مسافر در بخش حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ۷۸‌درصد در حمل‌و‌نقل ریلی و ۷۰‌درصد در بخش هوایی رخ داده است.
او با اشاره‌به کاهش ورود ۹۹ درصدی ورود مسافر در فروردین سال جاری تأکید می‌کند که «محدودیت در ناوگان شخصی موجب افزایش در سایر سرویس‌های حمل‌و‌نقل نمی‌شود و به‌طور‌کلی میزان سفر را کاهش می‌دهد.» او در ادامه می‌افزاید: تجربه نشان می‌دهد هر‌کدام از این سرویس‌های ناوگان عمومی جاده‌ای، ریلی و هوایی، مسافران خاص خود را دارد و در‌صورت محدودیت برای خودرو‌های شخصی، آمار چندانی به سرویس‌های دیگر اضافه نخواهد شد.

درعین‌حال براتی معتقد است: با رعایت خوب پروتکل‌های بهداشتی و تغییر رنگ مشهد از قرمز به آبی، به‌تدریج می‌توان رفت‌و‌آمد‌های کنترل‌شده را آغاز کرد. او همچنین ابراز امیدواری می‌کند که اگر مراکز اقامتی همان‌گونه‌که الان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در دستور کار دارند، پیش بروند، می‌توانیم در نوروز، پذیرای تعداد محدودی از زائران باشیم.

بیکاری تاکسی‌رانان

آمار‌های سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی‌رانی مشهد هم گویای کاهش ورودی مسافر به مشهد است. به گفته رئیس اداره روابط عمومی این سازمان، مقایسه میزان سفر‌های انجام‌شده در ۸‌ماه سال جاری با مدت مشابه در سال‌۹۸ افت شدیدی را نشان می‌دهد. همایون محمدیان‌فر می‌گوید: سفر‌های انجام‌شده تاکسی‌رانان ما از فرودگاه ۵۷‌درصد، از راه‌آهن ۷۶‌درصد و از پایانه مسافربری ۴۰ درصد کاهش یافته‌است. این یعنی بخش زیادی از شهروندان که شغلشان در رابطه مستقیم با ورود زائر بوده است، بیکار شده‌اند.
حال باید دید با شروع دوباره سفر‌ها و رفع ممنوعیت تردد‌های بین شهری زائران همچون گذشته به مشهد خواهند آمد یا خیر؟/ایرنا

انتهای پیام/