به گزارش صبح توس؛ محمود روشندل، مدیر آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد بعدازظهر امروز در نشست شورای آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد که در سالن اجتماعات این اداره برگزار شد، اظهار داشت: قبل از سال تحصیلی که آمار قسمت‌های مختلف اداره کار، بهزیستی، سپاه، دادگستری و ... رسید تعداد زیادی وجود داشتند که در کلاس حضوری و مجازی شرکت نداشتند.

وی با بیان اینکه در پایه ابتدایی نگرانی در بحث ترک تحصیل‌ها به لحاظ جذب آنها در سال‌های بعد نداریم و برخی هم به‌خاطر کرونا و نگرانی‌هایی که والدین داشتند ثبت‌نام نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: 43 هزار نفر به گفته منابع موثق دانش‌آموز ترک تحصیل در استان خراسان رضوی وجود داشتند که 13 هزار نفر به چرخه آموزش بازگشته‌اند.

مدیر آموزش‌وپرورش خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه در شهرستان خلیل‌آباد در مقاطع مختلف تلاش شد و توانستیم با روش‌های مختلف دانش‌آموزان را به چرخه آموزش برگردانیم، تصریح کرد: عوامل مختلفی در ترک تحصیل دانش‌آموزان مقاطع مختلف دخیل بوده ولی کرونا به‌خصوص در مقطع ابتدایی یکی از عوامل مهم بوده است.

وی با اشاره به اینکه ازدواج زودرس نیز از دیگر عوامل ترک تحصیل محسوب می‌شود که در روستاهای کویری و شهر کندر نیز این بیشتر به چشم می‌آید، اذعان کرد: مدرسه گریزی یکی از عادات ناپسند است که عده‌ای از دانش‌آموزان نیز در این مسیر حرکت می‌کنند و تمایل دارند که به سمت شغل، استقلال و کمک به معیشت خانواده بیشتر سوق داده شوند.

روشندل با بیان اینکه فقر معیشتی، اقتصادی، بدسرپرست، بی‌سرپرست، مهاجرت، نبود رشته‌های موردعلاقه و... نیز از دیگر عوامل ترک تحصیل است، عنوان کرد: تا به امروز قریب به حدود 500 نفر در پایه ابتدایی و 100 نفر در متوسطه اول در شبکه شاد حضور ندارند و از طریق حضوری در روستاهای کم‌جمعیت نیز به تحصیل مشغول هستند.

 

صرف نگاه اداری به تحصیل خطرناک است

ابراهیم قاسم‌پور، فرماندار خلیل‌آباد در این نشست اظهار داشت: قرارگرفتن در سه شهرستان برتر استان در حوزه سوادآموزی نیز بسیار حائز اهمیت و حاصل تلاش شورای آموزش‌وپرورش و سوادآموزی و مردم است که این باید تقویت شود

وی با بیان اینکه انسان با محیط زیست برابر است و باید این در پایه‌های ابتدایی نهادینه شود و محیط زیست بیشتر از این تقویت شود، خاطرنشان کرد: تشکل‌های محیط زیست را باید بهتر از این دیده شود و اگر در کنار بحث محیط زیست به‌عنوان یک عنصر فعال و مؤثر عملیاتی شود مطمئناً می‌تواند به زیرساخت حوزه تعلیم‌وتربیت کمک کند.

فرماندار خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه مبحث ترک تحصیل یا بازمانده از تحصیل بسیار حساس است و باید از نگاه دقیق کارشناسان استفاده و آن را تقویت کرد، تصریح کرد: ترویج گفتمان انتقادی در شورای آموزش‌وپرورش لازم و ضروری است که باید شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌های مربوطه متولی شهرستان تکلیف دارند که به آموزش‌وپرورش کمک کنند، اذعان کرد: اگر به تحصیل صرف نگاه اداری بعد از فارغ‌التحصیل شود مطمئناً خطرناک است و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود تا نگاه به تحصیل تغییر کند.

قاسم‌پور با بیان اینکه اولویت‌بندی و تقسیم‌بندی بین ترک از تحصیل و بازمانده از تحصیل را داشته باشیم و باید اولویت اول را به بازمانده از تحصیل بدهیم، عنوان کرد: نوع گفتمان و نگاه به تحصیل و آموزش‌وپرورش باید تغییر کند.

انتهای پیام/