به گزارش صبح توس؛ نماز عبادی سیاسی جمعه در خراسان رضوی برگزار شد و در خطبه‌های  این هفته بر ضرورت خنثی‌سازی تحریم‌ها توسط مسوولان تأکید شد.

برجام جز فشار اقتصادی و تحریمهای بیشتر نتیجه دیگری نداشت

 آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تشکر از راهپیمایی اخیر عزاداران فاطمی از میدان شهدا تا حرم مطهر، اظهار کرد: برداران و خواهران، این شور و شوقی که در عزاداری صدیقه کبری در تمام  کشور موج می‌زد در حقیقت، نشانی از فرج میوه دل حضرت زهرا(س) و نزدیک بودن انتقام ایشان است.

وی خاطرنشان کرد: عزیزانِ سیر و سلوک معتقدند توسعه مراسم‌های فاطمیه و نیمه شعبان نشانه نزدیک شدن به ظهور و فرج مولایمان امام زمان (ع) است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این مطلب که تا زمانی که این ارتباط قلبی و فکری با اهل بیت رسول خدا برقرار است، دشمن از پس ما بر نمی‌آید، یادآور شد: حوادثی که در هفته‌های گذشته رخ داد، سقوط هواپیماهای آمریکا و بیچارگی‌اش ثابت کرد، آمریکا برای مقابله با ما تنها به فریب، حیله و نیرنگ متوسل شده و قدرتی ندارد، البته باید حواسمان باشد تا فریب دشمن را نخوریم.

امام جمعه مشهد افزود: آمریکا می‌خواهد بین معیشت و مقاومت ما به اصطلاح قطب‌بندی ایجاد کند که متأسفانه برخی مسؤولان ما در داخل نیز فریب حیله آمریکا را خورده‌اند.

وی ادامه داد: آمریکا قصد دارد این باور را به ما القا کند که چنانچه مقاومت کنید اقتصادتان سقوط می‌کند، بعضی مسؤولان در صحبت‌هایشان گاف‌هایی را می‌دهند که گویی این حرف را باور کرده‌اند همین امر باعث می‌شود دشمن ما را تحقیر کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اینکه نتیجه مذاکره با آمریکا برای مردم روشن است، عنوان کرد: سه سال در برجام مذاکره کردیم آیا برجام جز فشار اقتصادی بیشتر، قرار گرفتن معیشت مردم در تنگنا و تحریم‌های بیشتر چیز دیگری به همراه داشت؟

آیت الله علم‌الهدی تصریح کرد: مقام معظم رهبری همان زمان اعلام کردند که مذاکره فایده‌ای ندارد، اما برای اینکه نگویید راه را بر ما بسته‌اند، بروید و مذاکره کنید.

وی تصریح کرد: برخی‌ها می‌گویند چنانچه ترامپ تحریم‌ها را کنار بگذارد ما مذاکره می‌کنیم، همین امر باعث می‌شود که ترامپ بگوید من مذاکره نمی‌کنم؛ آدم از عملکرد برخی از مسؤولان متعجب می‌شود.

خطیب جمعه مشهد با بیان اینکه سازمان آزادیبخش فلسطین از ۴۰ سال قبل و بیشتر در حال مذاکره با آمریکاست، اضافه کرد: آخر این مذاکره به معامله قرن کشید که این سازمان حتی از مردم و آرمان‌های فلسطین فاصله گرفت.

آیت الله علم‌الهدی توضیح داد: معامله قرن فیلم سینمایی است که هالیوود در سال  ۱۹۸۶  ساخت و در آمریکا اکران کرد، در واقع صهیونیست نقش همان قاچاقچیان اسلحه را دارد که قرار است سر مردم فلسطین را کلاه بگذارد و اسلحه نیرنگ و شیطنت خود را به آنها بفروشد، مشاور سیاسی ترامپ به همین علت اسم این فیلم را بر روی طرح معامله قرن گذاشت تا شاید بتوانند حیات اسرائیل را تضمین کنند.

وی با اشاره به مفاد معامله قرن اظهار کرد: طبق مفاد این معامله باید عرب‌ و مسلمان از قدس بروند و بیت‌المقدس در اختیار صهیونیست باشد و فلسطینی ها در کشور جدید خود فاقد ارتش و نیروی نظامی باشند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: رهبری سال ۹۲ جلسه‌ای با اعضای هیأت دولت یازدهم داشتند که تمام جناح‌های سیاسی و مغزهای اقتصادی را دعوت کردند وطرح اقتصاد مقاومتی را توضیح دادند، اکنون ۶ سال گذشته این طرح بر زمین مانده و نتیجه سه سال مذاکره فشارهای اقتصادی بر مردم و شیطنت‌های دشمن است.

مشارکت همسران از مصادیق تقواست

آیت الله علم‌الهدی در خطبه‌های عبادی نماز جمعه یادآور شد: یکی از مصادیق تقوا مشارکت همسران با یکدیگر در زندگانی خانوادگی است.

امام جمعه مشهد با بیان این نکته که اصولا در مدیریت مشارکتی، اعضا باید با وظایف و مسؤولیت  خاص مدیریت مشارکتی را انجام دهند، ادامه داد: چنانچه اعضا بخواهند، به صورت انبوه و روی هم رفته کمک کنند صحیح نیست، چراکه ممکن است فشار کار به یک طرف بیاید.

وی افزود: در این نوع مشارکت باید وظیفه اعضا مشخص شود، در مسئله خانواده هم همین است زمانی که قرار شد مدیریت خانواده یک مدیریت مشارکتی باشد باید وظیفه هر کدام در این نوع مدیریت مشخص باشد.

آیت الله علم‌الهدی با اشاره به کفالت و وظایف مرد در زندگی زناشویی گفت: بُعد اول کفالت مرد حراست، امنیت خانواده و حفظ خانواده از آسیب ها، اعم از آسیب‌هایی بهداشتی حیثیتی و امنیتی خانواده است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بعد دوم کفالت مرد را سرپرستی راهبردی مرد، توسعه زندگی، تأمین آینده فرزندان، گسترش رفاه خانواده و تأمین نیازهای همسر دانست.

وی ادامه داد: بُعد سوم کفالت مرد تأمین معیشت و جریان اقتصادی خانواده است.

آیت الله علم‌الهدی یادآور شد: اینکه می‌گویم کفالت زندگی بر عهده  مرد است به این معنا نیست که مرد بر زن ولایت دارد، بلکه مرد به علت توانایی جسمانی و تحمل فشارهای زندگی باید نیازهای همسر و خانواده را تأمین کند.

خیال پردازان ۸ سال کشور را معطل فرجام و مذاکرات کردند

حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان اظهار داشت: برخی در داخل و خارج مطرح کردند که به همین زودی در خلیج فارس جنگی رخ می دهد در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند که در منطقه جنگی نخواهد شد.

وی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا یک منبع جهانی و دالان تجاری هوایی و زمینی میان کشورهای آسیای میانه و غرب است و در صورت جنگ بسیاری از کشورها متحمل خسارت می شوند، خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال تضعیف حلقه مقاومت است و جنگ در خلیج فارس باعث تقویت این حلقه مقاومت خواهد شد و این به مصلحت آمریکا و صهیونیستی نیست.

امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه توانایی سیاسی، نظامی جمهوری اسلامی ایران موجب هراس آمریکا از جنگ علیه ایران شده است، تصریح کرد: آمریکا می داند که اقتدار نظام جمهوری اسلامی در بخش موشکی، نظامی و سیاسی است و اسرائیل نمی تواند جوابگوی ایران باشد و اگر‌جنگی رخ دهد منافع آمریکا به قعر جهنم خواهد رفت.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: استکبار نیز شب ها خواب ندارند و منتظر انتقام ایران اسلامی به خاطر ترور فخری زاده ها و سلیمانی ها است.

ناهیدی با اشاره به اینکه نبود یک بصیرت و روشنگری در زمان صدر اسلام زمینه را فراهم کرد تا مردم به سمت حضرت علی علیه السلام نروند و نسبت به این حضرت ترس ایجاد کردند، افزود: مردم در زمان حضرت علی علیه السلام در دفاع از ولایت واقع بینانه عمل نکردند و یک عده از مردم سطحی نگر و ساده لوح پشت ولایت را خالی کردند و امروزه هم این ساده لوحی و سطحی نگری ضرباتی را به انقلاب اسلامی وارد می کند.

وی با بیان اینکه دوقطبی بودن کاذب و جناح بندی سیاسی کشور نیز حاصل غیرواقع بین بودن است، عنوان کرد: خیال پردازان و واقع بینان دو قطبی حقیقی است؛ خیال پردازان نیز برجام را راه حل اصلی مشکلات کشور می دانند در صورتی که این برجام و مذاکرات ۸ سال کشور را معطل کرد.

خطیب جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه دشمنی آمریکا با ایران تمامی ندارد و باید این واقعیت را به درستی تشخیص داد، تشریح کرد: واقع بینی در تمام مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بخش های مختلف لازم و ضروری است.

تلاش برای رفع قسمتی از تحریم‌ها اثر گذاری موقتی دارد/ تلاش همگانی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها ‌باید صورت پذیرد

حجت‌الاسلام حسن جهانشیری امام‌جمعه رشتخوار ظهر امروز در جمع پرشور نمازگزار این هفته مسجد علی ابن ابی‌طالب(ع) رشتخوار با تسلیت ایام شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) ، گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) کامل‌ترین وبرترین الگو و اسوه برای زنان مسلمان جهان است، كه امروز نیاز است، همه امت اسلامی به‌ویژه زنان ما بیش‌ازپیش در همه امور از زهد، تقوا و عبادت گرفته تا همسرداری، ولایت‌پذیری و ایثارگری از این بانوی بزرگوار درس بگیرند.

امام‌جمعه رشتخوار در ادامه با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم، گفت: ما باید باهدف خنثی کردن تحریم‌ها جلو برویم، رفع تحریم‌ها مشکلی را حل نخواهد کرد و تنها رفع قستی از مشکلات آن‌هم به‌صورت موقتی است.

وی در تکمیل این مطلب، یادآور شد: خنثی‌سازی تحریم‌ها درواقع به دست و همت مردم شریف و ولایتمدار ایران اسلامی امکان‌پذیر است، اینکه ما دستمان را جلوی دشمنان دراز نکنیم، و اینکه با تکیه‌بر جوانان مبتکر و متدین و گوش دادن به فرمایشات مقام معظم رهبری زمینه‌ساز رفع مشکلات و خنثی کردن تحریم‌ها باشیم.

خطیب نماز جمعه رشتخوار در ادامه با تأکید بر اینکه، شرایط امروز اقتدار کشور به برکت خون شهیدان، به‌دست‌آمده است، عنوان داشت: با توجه به شرایطی که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش به وجود آوردند، زمینه قدرت دفاعی حمهئری اسلامی ایران بالا رفت و این اقتدار باعث شد تا دشمنان جرات هیچ‌گونه جسارتی را نداشته باشند.

حجت‌الاسلام جهانشیری با تأکید بر اینکه دشمن در تلاش برای تضعیف و کاهش قدرت نظامی و دفاعی ایران اسلامی است، در جهت اجرای اهداف خود است، اذعان داشت: دشمن امروز دست روی قدرت موشکی ایران اسلامی گذاشته و به دنبال تضعیف آن است، در بحث دفاعی، موشکی نیروهای مخلص ما امروز کاری کرده‌اند، که الحمدالله حرف برای گفتن داریم، و همین قدرت باعث تحیر و ندادن جرات جسارت به دشمن شده است.

وی همچنین به اغتشاشات اخیر آمریکا اشاره کرد، و اذعان داشت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری اتفاقاتی که آمریکا و دشمن قصد پیاده‌سازی آن را در ایران اسلامی داشت، امروز به بلایی برگشته به خود تبدیل‌شده و بر سرخودشان آمده است.

امام‌جمعه رشتخوار، همچنین با تأکید بر توانمندی کشور جمهوری اسلامی ایران در تولید واکسن، کرونا، و عدم اعتماد به واکسن‌های خارجی و تأکید مقام معظم رهبری برا این موضوع، خاطرنشان کرد: همه ما باید باجان و دل گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبری باشیم، آمریکایی که امروز ۴ هزار نفر به‌واسطه کرونا در این کشور کشته می‌شوند، خودش توان مهار بیماری را ندارد، آن موقع به دنبال آزمایش واکسن بر روی انسان بی‌گناه دیگر است.

ایران ناامن شود، آمریکا و تمام هم‌پیمانان او روی امنیت را نخواهند دید

حجت الاسلام محمدحسین ایروانی امام جمعه درگز در خطبه های نمازجمعه 26 دی، ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: تقوا بهترین سرمایه سعادت دو دنیاست.

وی با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) عنوان کرد: حضرت فاطمه (س) شخصیتی بود که پیامبر اکرم که الگوی اخص جهانیان است بر دستان او بوسه می زد. معنویت، دشمن شناسی، قدرشناسی، ساده زیستی، عفت در کلام، رفتار و گفتار، ایثار و فداکاری، عبودیت و بندگی، صداقت و امانت داری و ولایتمداری از جمله اصولی است که اگر بخواهیم قطره ای از دریای معرفت حضرت زهرا را بشناسیم باید به آنها توجه کنیم.

امام جمعه درگز با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در 19 دی تبیین کرد: اگر نتیجه بازگشت آمریکا به برجام رفع تحریم نباشد ضرر است. تحریم یک جنایت در حق ملت است که راه برداشته شدن آن قوی شدن است. اگر دولت جوان انقلابی پای کار بیاید برای حل مشکلات کشور به صورت شبانه روزی کار می کند. آمریکا و انگلیس قابل باور نیستند واکسن آنها که جای خود دارد.

حجت الاسلام ایروانی تاکید کرد: ترامپ در این روزهای آخر حرفهایی می زند که جرات انجام هیچ یک از آنها را ندارد چرا که اگر بخواهد با ما وارد جنگ شود اولا بایددست از رژیم صهیونیستی بشوید و در ثانی ناوهای خود را از خلیج فارس بیرون بکشد؛ اگر ایران ناامن شود آمریکا و تمام هم پیمانان او روی امنیت را نخواهند دید.

وی ضمن تشکر از تلاش مسئولین درگز برای اختصاص سهمیه روغن به این شهرستان، تصریح کرد: ای کاش این سوء مدیریت های دولت نباشد که مراسم حضرت زهرا (س) را به بهانه کرونا تعطیل کنند آنوقت با هزار منت مردم را برای خرید یک حلب روغن به صف کنند. این بی تدبیری ها آبروی نظام و انقلاب را می برد، چرا مسئولین نمی توانند بازار را درست مدیریت کنند؟

خطیب جمعه درگز افزود: در این میان مردم هم باید با هوشمندی اولا به اندازه نیاز خود اقدام به خرید کرده و در ثانی در انتخابات آینده مراقب باشند که فریب شعارهای دروغین برخی کاندیدا را نخورند. همه ما باید تلاش کنیم تا با شناسایی یک فرد انقلابی توانند میدانی، به کاهش مشکلات کشور کمک کنیم.

«برجام» نام خوشی برای ملت ما ندارد

حجت‌الاسلام محمد بختیاری، امام‌جمعه سرخس در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس اظهار کرد: کلام بصیرت آفرین مقام معظم رهبری را باید بارها بخوانیم و با اشاره ایشان مسیر حرکتمان را ترسیم کنیم.

امام‌جمعه سرخس با اشاره به اینکه «برجام» نام خوشی برای ملت ما ندارد، افزود: اگر قرار است، تحریم‌ها برداشته نشود، برگشت آمریکا هم به این توافق برای ما چیزی جز ضرر ندارد.

وی با تأکید بر اینکه کار مجلس در تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها کار عقلانی و درستی بود، عنوان کرد: اگر به دفاع موشکی و قدرت موشکی‌مان که به ما قدرت می‌دهد، تکیه نکنیم، دشمن به ما جسارت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام بختیاری تقویت قدرت دفاعی را دستور صریح قرآن دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آخرین و پیشرفته‌ترین پهباد دشمن را سرنگون کرد و این قدرت ما محاسبات دشمن را تغییر داد.

خطیب نماز جمعه سرخس تحریم‌ها را خیانت علیه ملت ایران برشمرد و گفت: مسئولان ما باید نسبت به خنثی‌سازی تحریم اقدام کنند؛ اگر تحریم را خنثی کنیم، ۸۰ درصد مشکلات ما حل می‌شود، درحالی‌که اگر رفع تحریم داشته باشیم فقط ۲۰ درصد مشکلات را می‌توانیم حل ‌کنیم.

امام‌جمعه سرخس اضافه کرد: خنثی‌سازی تحریم یعنی خودمان بسازیم و از فرصت‌ها کمال استفاده را ببریم و رفع تحریم یعنی هرچه داریم خام فروشی کنیم و این برای ما تهدید زا است.

حجت‌الاسلام بختیاری عنوان کرد: خنثی‌سازی تحریم‌ها تهدید زدا و رفع تحریم تهدید زا است؛ اگر خنثی‌سازی تحریم‌ها را داشته باشیم، دست تهدید و تحریم دشمن را برای همیشه از کشورمان قطع می‌کنیم.

وی در ادامه تأکید کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه همان ایستادگی در مقابل ظالم بوده و این دستور صریح قرآن است؛ امروز این جمهوری اسلامی ایران است که به منطقه ثبات می‌دهد.

امام‌جمعه سرخس با اشاره به اینکه مردم ما باید برای یک انتخاب مهم و سرنوشت‌ساز آماده شوند، گفت: باید دولت جوان انقلابی روی کار بیاید که از جنس شهید حججی‌ها و سردار سلیمانی‌ها باشد.

حجت‌الاسلام بختیاری درباره وقایع اخیر آمریکا و اوضاع آشفته این کشور تصریح کرد: آن سلبریتی‌ ها که دلشان برای آمریکا می‌سوخت چرا امروز که آمریکا در آتش می‌سوزد، به داد او نمی‌رسند.

خطیب نماز جمعه سرخس افزود: آن‌هایی که یک روزی پا روی پرچم آمریکا نمی‌گذاشتند، امروز باید از اتفاقات آمریکا خجالت‌زده باشند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره عدم خرید واکسن از آمریکا و انگلیس تأکید کرد: نمی‌توانیم از ظالم‌ترین ظالمان امروز که آمریکا و انگلیس هستند، واکسن شفابخش بگیریم.

امام‌جمعه سرخس به سفر استاندار خراسان رضوی به سرخس اشاره و تصریح کرد: مشکلات شهرستان سرخس یکی دو تا نیست و نیازمند یک مدیریت و کار جهادی است.

حجت‌الاسلام بختیاری خاطرنشان کرد: مردم ما باید به‌صورت منطقی مشکلات را مطالبه گری کنند و مسئولان هم جهاد گونه به سمت رفع مشکلات حرکت کنند.

خطیب نماز جمعه سرخس در ادامه با تأکید بر اینکه حضرت زهرا (س) چالش زمان خودش را شناخت و با بصیرت فاطمی با آن روبرو شد، اظهار کرد: در حقیقت قیام فاطمی را یاوران حضرت زهرا (س) در کربلا استمرار دادند.

وی افزود: امروز بصیرت فاطمی، شناخت استکبار و ایادی او و چالش‌های زمان است.

حجت‌الاسلام بختیاری با اشاره به اینکه سه چالش مهم امروز جهان، تروریسم، جهانی‌شدن و اشغالگری است، تصریح کرد: استکبار به دنبال حاکمیت فرهنگ غربی و دموکراسی غربی به‌جای حاکمیت نائب معصوم بر عالم است.

امام‌جمعه سرخس اضافه کرد: اگر بخواهیم فرهنگ فاطمی را به نسل حال و آینده منتقل کنیم باید به قرآن و عترت رجوع کنیم؛ کوچک‌ترین زاویه با رهبری آدم را عاقبت‌به‌خیر نمی‌کند.

وی بیان کرد: راه‌های انتقال فرهنگ فاطمی که خانه و خانواده، مساجد، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و رسانه است را باید سالم نگه داریم تا این فرهنگ منتقل شود.

خنثی‌سازی تحریم‌ها باید اولویت نخست مسوولان باشد

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی،  در آئین خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه تربت حیدریه با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تحریم ها و وظیفه مسوولان، اظهار داشت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی خطاب به مسوولان دو نکته مهم رفع و خنثی سازی تحریم ها را در سخنان خود به ان اشاره کردند که بر اساس آن باید کارگزاران نظام طبق برنامه و در چارچوب سیاست های نظام حرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه خنثی سازی تحریم ها باید اولویت نخست مسوولان کشور باشد، افزود: در خنثی سازی تحریم ها از دشمن امتیاز می گیریم و کشور قوی می شود، اما در رفع تحریم باید به دشمن امتیاز بدهیم.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی به مبانی جامعه اسلامی در سیاست داخلی اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی در سیاست داخلی بابد همه اختلاف سلیقه ها را کنار بگذارد و بر محور ولایت الهی و در یک جریان واحد همه قدرت و صلابت خود را برای پویایی جامعه بکار ببندند.

عصمتی بیان کرد: در سیاست خارجی نمی گوییم جامعه اسلامی با بیرون از جامعه ارتباط نداشته و منزوی باشد، اما راهبرد ما در سیاست خارجی این جمله خدا در قرآن است که نباید کاری بکنیم که دشمنان از جایگاه بالاتری با ما برخورد کنند.

وی خاطر نشان کرد: در سیاست خارجی جامعه اسلامی، اسلام باید در جایگاه بالاتر و نباید امتیاز بدهند و این اصل و رکن رکینی است که از فرمایشات خدا در قرآن استفاده می کنیم‌، چنانچه اینگونه عمل کردیم یقینا سعادت دنیا و اخرت جامعه تامین می شود.