به گزارش صبح توس؛ 23 خرداد 98 بود که بزرگترین مرکز جمع آوری ذخیره سازی گاز کشور با عنوان مخزن شوریجه D سرخس با حضور مدیران وزارت نفت در منطقه عملیاتی خانگیران شهرستان سرخس به بهره برداری رسید.

رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: کار ساخت مرکز جمع آوری و ذخیره سازی شوریجه از سال ۹۱ آغاز شد اما به دلایلی ساخت آن متوقف شد و از سال ۹۶ بار دیگر ساخت آن ادامه پیدا کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به تجارب کشور در موضوع ذخیره سازی گاز که برگ زرینی در دفتر توانمندی‌های داخلی است این کار با تلاش متخصصان و با استفاده از تولیدات داخلی انجام شد و با توجه به «تأمین گاز چندین استان» از این منطقه، مرکز جمع آوری شوریجه نقش مهمی در تأمین گاز پایدار بخش مهمی از کشور ایفا می‌کند.

ذخیره روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در سرخس

حاتمی بیان کرد: مرکز جمع آوری و ذخیره سازی مخزن D گاز شوریجه سرخس در هشت ماه نخست سال روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز ذخیره می‌کند و در چهار ماه پایانی سال هم روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز از این مرکز برداشت می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همچنین با اشاره به توسعه میدان گازی توس افزود: در بخش تأمین گاز پایدار پالایشگاه منطقه سرخس نیز بناست میدان گازی توس توسعه یابد که به زودی مطالعات این طرح به پایان می‌رسد و مذاکرات واگذاری طرح توسعه میدان گازی شرق کشور آغاز خواهد شد که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تأمین گاز پایدار ایفا خواهد کرد.

افزایش ۴۳ درصدی بازتولید گاز از مخزن ذخیره گاز شوریجه

25 تیر 99 نیز سید ابوالحسن محمدی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اعلام اینکه افزایش ۴۳ درصدی بازتولید گاز را از مخزن ذخیره گاز شوریجه D داشتیم، گفت: سال گذشته با توجه به سرمای شدید در بخش‌های شمال و شمال شرق کشور و قطع واردات گاز از کشور ترکمنستان، بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی (خانگیران - خراسان رضوی) به میزان ۴۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به لزوم انجام پروژه‌های ذخیره‌سازی در جهت تأمین گاز مصرفی در کشور افزود: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و مسافت و دوری این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور همواره یکی از دغدغه‌های مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره‌سازی را افزایش داده است.

 محمدی درباره راه‌اندازی مرکز جمع‌آوری مخزن ذخیره سازی شوریجه دی توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران عنوان کرد: سال گذشته با هدف تسهیل و انعطاف‌پذیری در فرایند تولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی، مرکز جمع‌آوری این مجموعه که شامل احداث تأسیسات جمع‌آوری گاز (پانزده راهه)، تابلوهای برق و سیستم‌های کنترل و قطع اضطراری، مشعل سوزا، خطوط لوله تولید و بازتولید و اتصال خطوط لوله چاههای تزریقی به مرکز بود که توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران راه‌اندازی و در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق بیان کرد: براساس طراحی و اجرای این پروژه یکی از نکات اساسی رعایت موارد HSE است که حادثه‌ای صورت نگرفته و علاوه بر این در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از توان تولید سازندگان داخلی و رونق تولید، اغلب تجهیزات در داخل کشور و با استفاده از توان سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی انجام پذیرفته است.

برداشت ۱۷ میلیون مترمکعب از مخازن شوریجه در اوج مصرف

محمدی همچنین به میزان تزریق گاز طبیعی به مخزن شوریجه در چهار ماه ابتدایی امسال اشاره کرد و افزود: تاکنون ۹۵۰ میلیون مترمکعب گاز در این مخزن تزریق‌شده که این میزان ۹۷ درصد برنامه تزریق است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد افزایش را نشان می دهد و انتظار می‌رود با تحقق برنامه تزریق و ذخیره سازی گاز، بتوان امسال در اوج مصرف روزانه حدود ۱۷ میلیون مترمکعب از این مخزن برداشت شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در زمینه حداکثر گاز روزانه تزریق‌شده و باز تولید از مخزن شوریجه دی گفت: روزانه در فصل گرما حداکثر ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گاز به مخزن تزریق می شود و در اوج سرما حداکثر حدود ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب بازتولید صورت می گیرد.

همچنین از ابتدای بهره‌برداری از این طرح در سال ۹۳ تاکنون هشت میلیارد و ۷۶۳ میلیون مترمکعب گاز تزریق و ذخیره شده و هفت میلیارد و ۲۶۴ میلیون مترمکعب گاز بازتولید شده است.

بر اساس این گزارش محمدی درباره تعمیرات اساسی تأسیسات مرکز ذخیره‌سازی، خاطرنشان کرد : انجام تعمیرات اساسی سالیانه تأسیسات مرتبط با این مجموعه، شامل تأسیسات جمع‌آوری گاز، یک مرکز تفکیک،۱۰ حلقه چاه تولیدی- تزریقی، چاه‌های تولیدی شوریجه دی، همزمان با تبدیل وضعیت چاه‌ها از تزریقی به تولیدی انجام می‌گیرد.

لازم به ذکر است مخزن شوریجه دی میدان خانگیران، یکی از مهم‌ترین سازنده های گازی این میدان است که در سال ۱۳۶۶ کشف و به بهره‌برداری رسید. این مخزن از ماسه سنگ تشکیل و به دلیل شرایط خوب مخزنی برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در این مخزن پس از تکمیل مطالعات اولیه و امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز، از سال ۱۳۹۳ شروع‌شد.

نخستین سال بهره‌برداری از این مخزن ذخیره‌سازی ۹۳۶ میلیون مترمکعب گاز از این مخزن باز تولید و در سال‌های بعد تا پایان سال ۱۳۹۷ به ترتیب  ۹۰۶، یکهزار و ۲۶۲، یکهزار و ۲۶۰ و یکهزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز باز تولید شده است. همچنین مرکز ذخیره سازی گاز شوریجه در منطقه گازی خانگیران سرخس در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.

از این رو با توجه به دور بودن شرق کشور از میادین گازی جنوب کشور و مصرف بالای گاز در ایام سرد سال در این منطقه، نیاز است همانند مخزن شوریجه، چنیدن مخزن دیگر ساخته شود تا دیگر شاهد قطع گاز و خاموشی های مکرر برق در ایام سرد سال نباشیم لذا جلوگیری از قطعی برق مستلزم توسعه زیرساخت‌های ذخیره‌سازی گاز در شرق کشور است.

انتهای پیام/