به گزارش صبح توس؛ پس از 50 روز از گذشت پیروزی انقلاب اسلامی، ساختار نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت و تدوین قانون اساسی مورد توجه امام(ره) بود و لذا مجلس خبرگان با مشارکت مردمی ایجاد می شود و قانون اساسی جمهوری اسلامی با 177 اصل تدوین می شود.

قانون اساسی بهترین و گویا ترین سند شناسایی هر نظام سیاسی و در بردارنده اهداف، اصول و آرمان های حاکم بر آن است؛ قانون اساسی در واقع متشکل است از مجموعه قواعد و مقرراتی که شکل حکومت و سازمان عالی قوای سه گانه کشور و ارتباط آنها با یکدیگر، حقوق و آزادی های افراد را در مقابل دولت مشخص می‌دارد.

مجلس شورای اسلامی جایگاه ویژه ای در قانون اساسی دارد و ریشه در آرای عمومی دارد و سهم قابل توجهی از حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی را اعمال می کند، مجلس مظهر اراده ملت است و از مهم ترین وظایف آن قانونگذاری است که در چارچوب اصول و احکام رسمی کشور است و تشخیص این نیز بر عهده شورای نگهیان است و شرح و تفسیر قوانین عادی و اینکه باید قانون صریح و شفاف باشد.

اگر مجریان دچار ابهام و یا با تناقض قوانین روبرو شوند اینجا شرح و تفسیر قوانین عادی در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است و نقش دیگر مجلس نیز نظارت بر امور کشور و ارزیابی آن است و باتوجه به اینکه چند ماه از عمر مجلس یازدهم می گذرد باید به کلیدواژه‌ها و نکات مهمی که در پیام رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس بود اشاره داشت.

جمله «مجلس در رأس امور است» بسیار جامعیت دارد و رهبر انقلاب، مجلس را به عنوان نهادی که وظیفه ریل‌گذاری در راستای تحقق سیاست های کلان کشور را برعهده دارد معرفی می کنند و آنگونه که مورد نظر امام خمینی(ره) بوده تأکیداتی را برای مجلس شورای اسلامی داشتند لذا به هر اندازه که نمایندگان به معیارهای انقلاب نزدیک شوند تجلی در رأس بودن مجلس شورای اسلامی بارزتر خواهد بود.

وظیفه رسیدن به این جایگاه یعنی در رأس امور بودن بر عهده خود نمایندگان است و بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب، برای رسیدن به این جایگاه باید نمایندگان با شناخت صحیح از شرایط و اولویت های کشور، پاکدستی، کار کارشناسی و امانت داری وظایف خود را انجام دهند تا تکیه گاه و نقطه امید مردم باشند، چنین مجلسی به رساندن کشور به اهداف بالا سهم بسزایی دارد.

رهبر انقلاب به آفات عمده ای که ممکن است نمایندگان را تهدید کند اشاره دارند و بر این اساس سرگرم شدن نمایندگان به حواشی زیان بار، وارد کردن انگیزه های ناسالم و جناحی و همچنین سهل انگاری در کار و دسته بندی ناسالم قبیله ای از مهم ترین افات است.

راهکارهای روشن باید پیش روی مجلس باشد؛ شناخت درست از شرایط و اولویت های کشور، توجه به سیاست‌های کلان کشور و اسناد بالادستی، تقویت سواد رسانه ای برای جلوگیری از حواشی و ارجحیت منافع ملی از جمله نکات مهم در راستای شناخت درست از کشور است که می توان به آن رسید و همچنین توجه ویژه به مطالعات و بررسی های مرکز پژوهش ها و استفاده از محققان بیرون از مجلس نمادی از کار کارشناسی است و حضور فعال و منظم نیز یکی از توصیه های مورد تأکید رهبر انقلاب است.

شفاف سازی عملکرد نمایندگان، نظارت و پیگیری و مظالبه گری مردم نسبت به آرای نمایندگان دارای اهمیت فراوان است و دست یافتن به منافع غیرقانونی همواره نماینده را تهدید می کند و مجلس را به انجراف می‌کشاند و شفافیت نیز اقدامی پیشگیرانه است که مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان نیز ظرفیتی مهم برای جلوگیری از گسترش فساد در این نهاد مهم کشور است.

توطئه های دشمنان و ترور اندیشمندان نشان از آن دارد که دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی کوتاه نیامده  و بایستی منسجم باشیم و راهبرد مقاومت مورد تأکید رهبر انقلاب و همچنین دلسوزی برای رفع مشکلات مردم در اولویت باشد.

عملکرد نمایندگان بسیار تعیین کننده در نوع نگاه مردم و جهت گیری انتخاباتی کشور در سال 1400 است؛ دشمن به واسطه نفوذی‌ها و با بزک آمریکا و تیم جدید ریاست جمهوری آمریکا در تلاش هستند نظام اسلامی را به سوی مذاکرات ذلت بار پیش ببرند و لذا عملکرد نمایندگان و حساسیت آنان در شناسایی به موقع نیازهای مردم و ایستادگی و مقابله در برابر جریان نفوذ و خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان تعیین کننده است.

سید جلال حسینی، کارشناس مسائل سیاسی 

انتهای پیام/