محمدرضا محسنی ثانی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون تحریم ها و راه حل مشکلات کشور اظهار کرد: مشکلات امروز کشور ناشی از ضعف مدیریتی و نوع نگاه سیاسی به مسائل داخلی و سیاست خارحی است که از جمله آفت‌هایی است که امروز گریبان گیر کشور شده است.

وی افزود: علی رغم اینکه بارها نسخه اصلی راه حل این آسیب ها، توسط رهبر معظم انقلاب ارائه و گوشزد شده است اما مورد توجه عملیاتی قرار نگرفته است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظرات و دیدگاه های مختلف دولت ها از نظر مشی سیاسی و استراتژی عملی گفت: در کشورهای مختلف مانند آمریکا با وجود داشتن یک منبع اصلی رویکرد سیاسی، در نوع سیاست های اجرایی تفاوت هایی وجود دارد لذا نگاه های متفاوت به وضعیت آمریکا مطرح است.

وی افزود: برخی بر اساس اینکه سیاست‌های دولت بعدی آمریکا برای کشور ما منفعت خواهد داشت، امیدواری بیشتری نسبت به انتخابات آمریکا و تعاملات سیاسی پیدا کرده‌اند.

محسنی ثانی ادامه داد: اگر قبول کنیم بر مبنای شرع و عقل باید این را سرلوحه کار قرار دهیم که از یک موضع دشمن چندین بار خسارت نبینیم ولی امروز برخی تصور دارند که با تغییر رئیس جمهور آمریکا این رویکرد و چشم دوختن به خارج از کشور، خسارتی برای کشور ندارد.

وی افزود: برخی در راستای تنفس‌گیری اقتصادی در پی گره زدن تصمیمات به خارج از کشور هستند تا آن را راه‌حل نسبی مشکلات کشور ارائه دهند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: باتوجه به تحولات منطقه‌ای باید در عمل و میدان سیاست، تصمیمات پیرامون دولت بعدی آمریکا شفاف باشد و نباید همه مناسبات کشور، معطل این وضعیت در آمریکا بماند و در وضعیت معطلی نباید ماند تا اینکه در کشوری دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه در وضعیت تردید قرار دادن و فشار روی اقشار مردم باتوجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی غلط است افزود: مردم در این زمینه از رفتار مسئولان متفاوت نیستند.

محسنی ثانی با اشاره به موضوع نتظار گشایش اقتصادی در کشور بر اساس نگاه خارج خاطرنشان کرد: به تأکیدات و نسخه های رهبری در راستای استفاده از ظرفیت های داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی عمل نشده است.

وی افزود: اعتقاد به حرکت دادن این همه ظرفیت مغفول مانده در داخل کشور دارای اهمیت است که اگر این حرکت ایجاد شود و مشکلات مدیریتی سامان داده شود می توان به رفع مشکلات کشور امید داشت.

نماینده سابق مجلس ضمن تأکید بر ضرورت جراحی عمیق در ساختار مدیریتی و اقتصادی کشور گفت: کشور غنی و ظرفیت های قوی در اختیار داریم ولی نعمت نفت و گاز ما را از سایر ظرفیت های اصلی دیگر غافل کرده است لذا تک محصولی شدیم.

وی با بیان اینکه اگر انگیزه و همت درست بین مسئولان وجود داشته باشد که البته مردم و دولت باید در این راستا کمک کنند، می توانیم وضعیت بهتری داشته باشیم افزود: ادامه روند مذاکرات گشایش پایدار و بادوام برای کشور همراه نخواهد داشت اگر هم گشایش ایجاد شود موقتی است.

محسنی ثانی خاطرنشان کرد: بر اساس فرمایشات رهبر معظم نقلاب، مذاکرات نتیجه ای تا امروز نداشته است و قطعا مذاکرات راهکار اساسی برای رفع مشکلات کشور نخواهد بود.

انتهای پیام/