احمد بخشایش کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ در رابطه با فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری  در دیدار با رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، گفت: فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری طوری بود، که راه بر مذاکره بسته نیست، این به خوبی بیان شد، و اینکه مشکل کشور تنها تا حدی به تحریم ها هم برمی گردد، ولی تحریم ها به 2 طریق است یا باید تحریم را رفع کرد، یا دور زد یا در مقابل آثار تحریم مقابله کرد.

وی در تکمیل این مطلب با اشاره به مذاکرات برجام در گذشته و بی ثمر بودن نتایج مذاکرات و مطرح شدن دوباره صدور بیانیه توسط برخی در داخل و خارج کشور نیز، گفت: مذاکره با هدف اینکه تحریم رفع شود، در گذشته نیز انجام شد، یک آدم 2 بار از یک سوراخ گزیده نمی شود، نیاز به حرف های تکراری نیست، اگر قرار بر مذاکره باشد آمریکای ها و ایرانی می توانند مذاکره کنند، این دیگر نیاز به بیانیه در داخل ایران و آمریکا ندارد.

وی با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با همت و شجاعت مجلس و دولت در جهت مقابله با تحریم ها ادامه داد: تاکید مقام معظم رهبری در مقابله با تحریم ها و آثار تحریم بود،برای اینکه آثار تحریم از بین برود همت و شجاعت از سوی دولت و مجلس باید با جدیدت دنبال شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه در رابطه با مشکلات موجود اقتصادی حاضر در جامعه گفت: مقام معظم رهبری حدود 70 درصد مشکلات را مدیریتی می دانند و حدود 30 درصد را تحریم می دانند، چرا مدیریت، چون که اگر شما به اقتصاد نگاه کنید، بخش های متغییر و سازنده اقتصاد در کشور چند چیز است، یکی کالاهای اساسی، یکی انرژی و خدمات و یکی نیروی محرکه است، در بحث کالاهای اساسی مثلا شما در داخل کشور گندم را با قیمت 4 هزار تومان خریداری می‌کنید ولی از خارج با قیمت 8 هزار تومان وارد می‌کنید، این بحث مدیریتی است و به تحریم ربطی ندارد.

بخشایش در تکمیل مطلب بالا افزود: در بحث انرژی ما خودمان صاحب انرژی هستیم، ما تولید کننده و صادرکننده هستیم، بنابراین مشکلات موجود در حوزه اقتصاد بحث مدیریتی است و ربطی به بحث تحریم ندارد.

وی در ادامه در بحث نیروی محرکه انسانی نیز گفت: به عنان مثال موتور کولر یا یک یخچال تا موتور ماشین های بزرگ، این ها مثلا اگر موتور این یخچال که زیاد پیچیده نیست را بخواهیم از خارج وارد کنیم، دلار وقتی گران شود این خودش می شود تحریم، پس ما ضعف استراتژی داریم، می توانیم این را در ایران بسازیم، این است که مقام معظم رهبری فرمودند با شجاعت و همت می شود مشکلات را در این حوزه برطرف کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه، تصریح کرد: اگر امروز 2 کارخوب انجام شود و این قطار با تکیه بر توان داخلی به ریل برگردد، پایان کار برای دولت و کشور با عزت است.

بخشایش در رابطه با مسائل موجود در بازار ایران و بی ارتباط بودن افزایش قیمت ها در داخل کشور به روابط با آمریکا، اذعان داشت: الان چه خبر شده که هنوز بایدن سرکار نیامده سکه به کانال 11 میلیون رسیده است، و پول دارد ارزشش بیشتر می شود، اینجا مشخص است که بحث مدیریتی است، یعنی مقام معظم رهبری دارند بیان می کنند که اگر دولت مردان انگیزه و شجاعت در کار داشته باشند، بحث های مدیریتی به خوبی دنبال شود 70 درصد در اقتصاد تاثیر دارد و خوش عاقبت خواهیم شد.

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه در رابطه با اقتصاد کشور 2 دیدگاه وجود دارد، اظهار داشت: از لحاظ اقتصادی یک خط فکری به دنبال مذاکره و معامله با اقتصاد بین الملل است و یک خط فکری دنبال توجه و تکیه به داخل و عنایت داشتن به بیرون است، اگر در هر یک از این دو خط فکری افراط و تفریط باشد به ضد خودش تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت امروز به خوبی می داند که باید تولید داخلی بچرخد، ولی متاسفانه همه تلاش خود را گذاشته اند در سبد برجام، یعنی اینکه برجام منعقد شد خارجی ها بیایند سرمایه گذاری کنند تا گشایشی ایجاد شود و این عملا غیر ممکن است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با توجه به حافظه تاریخی مردم ایران نیز، یادآور شد: حافظه ملت ما معمولا کوتاه مدت است، فراموش می کنند مردم به حرف های زیبا و قشنگ بیشتر دل می بنند، فرق ترامپ و اوباما هم همین بود، اوباما وقتی می خواست یک بسته را به حلق مردم خاورمیانه بریزد در داخل پوشش در کادویی زیبا می پیچید و تحویل آن کشورها می داد.

بخشایش در تکمیل این مطلب، افزود:  زمان برجام بیانیه دادند و برجام امضا شد، 8 سال معیشت مردم به گروکان گرفته شد، پول ارزشش کم شد، پراید 7 میلیونی شد 120 میلیون، ولی چون در الفاظ قشنگ است مردم می پذیرند.

وی در پایان نیز در رابطه با به روی کار آمدن دولت جدید آمریکا و نزدیک شدن به انتخابات 1400 در ایران نیز، ادامه داد: احتمال می رود جان کری و وندی شرمن چون با تیم آقای روحانی و ظریف خیلی آشنا هستند، بعد از انتخابات ریاست جمهوری ما در مهر ماه مذاکره شروع شود، شاید آن ها هم یکسری امتیازاتی را قبل از پایان دولت روحانی و قبل از انتخابات 1400 مطرح کنند، برای اینکه حرف آقای روحانی و آقای ظریف به کرسی بنشیند، برای اینکه بگویند ترامپ اذیت کرد تحریم ها و فشار حداکثری را تحمیل کرد و یعنی اینکه بگویند مردم ایران ما مقصر نبودیم در گرانی آنها مقصر بودند حالا که این ها برگشتند خوب ما هم وضعمان خوب خواهد شد.


انتهای ییام/