علی سلیمانی، رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور در حاشبه افتتاح رزمایش واکسیناسیون طیور در گفت‌وگو با صبح توس گفت: بر اساس اطلاعات موجود طيور بومي و روستايي يكي از مخازن مهم ويروس نيوكاسل محسوب می‌شود بالا بردن سطح ايمني در اين موجودات مي‌تواند خطر انتقال آلودگي از اين مخازن به طيور صنعتي را از راه‌هاي مختلف به‌طور قابل‌توجهی كاهش دهد.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل طرح واكسيناسيون طيور روستايي با استفاده از واكسن مقاوم به حرارت نيوكاسل با مشاركت بسيج سازندگي در طول هفته بسیج در نیشابور اجرا خواهد شد.

سلیمانی اظهار داشت: حجم عملیات 310 هزار دز است كه از تاريخ یکم آذرماه تا 10 آذر ماه اجرايي مي‌شود.

وی افزود: لازم‌ است به روستائيان اعلام شود پرندگان خود را از روز قبل آماده كنند، يعني آن‌ها را در فضاي محصور نگه دارند و حداقل 8 ساعت قبل از شروع واكسيناسيون، آب را از آن‌ها دور كنند تا در زمان دريافت واكسن تشنه باشند.

سلیمانی ادامه داد: براي هر پرنده 20 سی‌سی (حاوي 1 دز) از محلول تهیه‌شده در نظر گرفته و در مجموع آب حاوي واكسن براي تمام پرندگان يك خانوار محاسبه مي‌شود و در ظرف يا ظرف‌هاي تميز و پلاستيكي عاري از مواد ضدعفوني يا شوينده، در اختيار هر خانوار قرار می‌گيرد. مهم است كه پرندگان تمام آب حاوي واكسن را مصرف كنند.

علی نیک یاد، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نیشابور نیز در این رابطه گفت: هر گروه واكسيناسيون از دو نفر نيروي بسيجي در روستا تشكيل مي‌شود كه آن‌ها توسط دامپزشكي و با هماهنگي بسيج سازندگي آموزش‌هاي لازم را فراگرفته‌اند.

انتهای پیام/