به گزارش صبح توس؛ رضا رمضانی، فرماندار کوهسرخ صبح امروز در نشست بررسی مشکلات و چالش های شهرستان که در محل فرمانداری کوهسرخ برگزار شد، اظهار داشت: کوهسرخ بیش از 2200 کیلومتر مربع وسعت دارد که همجوار با خلیل آباد، بردسکن، سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و کاشمر است.

وی با بیان اینکه اشتغال مردم کوهسرخ بر پایه کشاورزی و دامپروری است خاطرنشان کرد: کوهسرخ ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی در حوزه توسعه دارد ولی به لحاظ محرومیت از حوزه معیشتی با سختی هایی دست و پنجه نرم می کند و یک چهارم جمعیت نزدیک به 30 هزار نفری این شهرستان تحت پوشش حمایتی کمیته امداد هستند.

فرماندار کوهسرخ با تاکید بر اینکه کوهسرخ از نظر منطقه بحران با خطراتی چون سیل، زلزله، برف و کمبودهای این چنینی در حوزه بحران مواجه است، تصریح کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کوهسرخ، بارش یا عدم بارش باران در این منطقه یک بحران محسوب می شود.

وی اذعان کرد: تنها راه نجات کوهسرخ اجرای پروژه های آبخیزداری است و اگر پروژه های آبخیزداری در سطح شهرستان انجام شود با مشکل سیل و تخریب جاده ها مواجه نخواهیم بود و آب شرب شهرستان تامین می شود و همچنین باعث رونق گرفتن کشاورزی و سرسبزی مراتع می شود.

رمضانی با اشاره به اینکه به دلیل اجرا نشدن پروژه های آبخیزداری در کوهسرخ، تمام بارش ها تبدیل به سیل می شود و گرفتاری هایی را در فصول بارندگی برای شهرستان ایجاد می کند، عنوان کرد: کوهسرخ ظرفیت بسیاری بالایی در حوزه گردشگری و معادن دارد به طوری که 67 درصد معادن  منطقه ترشیز در کوهسرخ است.

وی با بیان اینکه جای صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان کوهسرخ خالی است، تشریح کرد: جایگاه علمی، فرهنگی و اقتصادی فرزندان کوهسرخ در سطح ترشیز زبان‌زد است و بیش از 150 نفر از کوهسرخ در هیئت علمی دانشگاه های مختلف سراسر کشور حضور دارند.

فرماندار کوهسرخ با تاکید بر اینکه فرزندان کوهسرخ که امروز از جایگاه خوبی در حوزه مختلف برخوردار هستند، باید دین خود را به این منطقه ادا کنند، بیان کرد: جوامع مختلف با سرمایه اجتماعی خود همان جامعه می تواند ارتقاء و توسعه پیدا کند و اگر سرمایه اجتماعی به معنای واقعی خود در حوزه های علمی، فرهنگی و اقتصادی کنار دولتمردان باشند قطعاً آن منطقه و شهرستان پیشرفت خواهد کرد.

وی مهمترین اقدامات برای توسعه کوهسرخ را ارتقاء جاده های مواصلاتی دانست و تاکید کرد: بحرانی ترین نقاط مواصلاتی در حوزه ترشیز در این شهرستان واقع شده است و مسیر کاشمر به کوهسرخ و کوهسرخ به نیشابور واقعاً خطرناک است و تلفات انسانی زیادی دارد.

رمضانی با اشاره به اینکه آموزش و ترویج در کشاورزی و دامپروری، اجرای کشت های جایگزین، آبیاری نوین، کمک برای حذف خرده مالکی و ایجاد شهرک صنعتی از تاکید های ما در شهرستان است، ابراز کرد: بهره برداری از معادن کوهسرخ بسیار حائز اهمیت است و نباید خام فروشی در این منطقه صورت گیرد بلکه باید با ایجاد کارگاه هایی برای مردم اشتغال ایجاد کند.

وی نبود امکانات ورزشی در این شهرستان از دیگر مشکلات کوهسرخ دانست و افزود: تنها یک سالن ورزشی برای 30 هزار نفر جمعیت شهرستان کوهسرخ وجود دارد و جوانان روستاهای دوردست باید مسافت 40 تا 50 کیلومتر به ریوش را طی کنند تا 1 ساعت در این سالن به ورزش بپردازند.

انتهای پیام/