به گزارش صبح توس؛ در تحقیقات و گزارشات سازمان بهداشت جهانی در خصوص راه‌های احتمالی انتقال ویروس کرونا، تماس نا‌ایمن با فاضلاب یکی از راه‌های انتقال بیان شده است. اگرچه وجود ویروس در مدفوع بیمار کرونایی به عنوان یک منبع بالقوه انتقال بیماری شناسایی شده است، اما تاکنون مقدار گستردگی انتقال این بیماری از این منبع شناسایی نشده است.

همچنین پیرامون ماندگاری ویروس کرونا در آب، تحقیقات مختلفی صورت گرفته و نتایج گویای اثر قابل توجه دما بر روی ماندگاری این ویروس است. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ بر روی میزان ماندگاری دو گونه مشابه COVID-19 در محیط‌های آبی انجام شده، نتایج آن حاکی از ماندگاری این ویروس در آب (چندین روز) و فاضلاب (چندین هفته) است. پس به صورت بالقوه فاضلاب‌ها می‌توانند به عنوان یکی از راه‌های انتقال این ویروس باشند. با توجه به تائید وجود و ماندگاری نسبی خانواده ویروس کرونا در مدفوع، فاضلاب و حتی آب آلوده شده، لازم است به اهمیت دفع و تصفیه ایمن فاضلاب، بالاخص در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب بیمارستانی توجه شود.

چندی پیش محمدعرفانی، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی در اظهار نظری گفت: در حال حاضر ۳۵ بیمارستان در شهرستان مشهد وجود دارد و مدت‌هاست که به دنبال مدیریت پساب در بیمارستان‌ها هستیم، برخی از بیمارستان‌ها به اگو اتصال پیدا کردند، برخی تصفیه‌خانه ساختند و سه یا چهار بیمارستان ماندند.

۵ سال تذکر و بی‌توجهی مسئولان بیمارستان شریعتی!

عرفانی با بیان اینکه بیمارستان شریعتی یکی از سه یا چهار بیمارستانی است که استاندارد‌های سازمان حفاظت محیط زیست را ندارد افزود: از سال۹۴ به دفعات به این بیمارستان تذکر داده شده است در کمیته فنی فاضلاب مطرح شده و از مسئولین بیمارستان خواسته شده تا این پیگیری‌ها را به نتیجه برسانند، اما تاکنون اقدام مؤثری از سمت مسئولان بیمارستان انجام نشده است این در شرایطی است که بیمارستان شریعتی پذیرای بیماران کرونایی است و این مسئله تهدید را بیشتر می‌کند.

وی در خصوص علت بی‌توجهی به این مسئله از سوی بیمارستان گفت: در بیشتر مواقع کمبود منابع مالی مطرح می‌شود، اما اگر امروزه ما آلودگی را از سرچشمه کنترل نکنیم فردا هزینه‌های درمانی بیشتری باید بپردازیم باید این مسئله رفع شود تا منجر به عواقب بدی نشود.

محمد حسن بحرینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در پاسخ به این سؤال که آیا فاضلاب بیمارستان‌هایی که در آن بیماران کرونایی بستری هستند، برای شهروندان مشکلی ایجاد نمی‌کند، اظهار کرد: ویروس کرونا یک پدیده جدیدی است که هنوز میزان ناآگاهی ما در خصوص این ویروس از میزان آگاهی ما از آن بیشتر است و هنوز نمی‌دانیم عملکرد این ویروس در فاضلاب به چه صورت است.

تجهیز بیمارستان‌های کرونایی مشهد به سیستم تصفیه فاضلاب

بحرینی ادامه داد: تمامی بیمارستان‌هایی که در آن بیماران کرونایی بستری هستند دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند و فاضلاب بیمارستان‌ها پیش از انتقال به سیستم فاضلاب شهری، مدت طولانی در مخازن مخصوص نگهداری می‌شوند تا در صورت وجود هرگونه ویروس و بیماری در این مخازن از بین بروند.

کرونا در خروجی فاضلاب بیمارستان‌ها مشاهده نشد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: طی آزمایش‌هایی که از خروجی فاضلاب بیمارستان‌ها داشتیم، شاهد وجود ویروس در فاضلاب‌های تصفیه شده، نبودیم با این وجود در بیمارستان شریعتی مشهد که مرکز اصلی نگهداری بیماران کرونایی است، از چاه‌های آب اطراف بیمارستان نمونه‌گیری کردیم و شاهد ویروس کرونا در این آزمایش‌ها نبودیم.

ایجاد فاضلاب کرونایی توسط منازل و نقاهتگاه‌ها

وی با بیان اینکه پیدا نشدن ویروس کرونا در چاه‌های اطراف بیمارستان بدین معنی نیست که ما نسبت به این موضوع مهم بی‌تفاوت باشیم، بیان کرد: هم‌اکنون حضور بیماران کرونایی محدود به بیمارستان‌ها نیست و این بیماران در محیط‌های خانگی و نقاهتگاه‌ها نیز در حال طی کردن مراحل درمان هستند که فاضلاب آن‌ها به صورت مستقیم وارد سیستم فاضلاب شهری می‌شود.

استفاده از فاضلاب کرونایی برای آبیاری صیفی‌جات در حاشیه شهر مشهد

بحرینی گفت: طی گزارش‌هایی که از تهران و مجلس شورای اسلامی به دست من رسیده است، متأسفانه در حاشیه شهر مشهد از همین فاضلاب آلوده به کرونا برای آبیاری صیفی‌جات استفاده می‌شود و این مسئله کوچکی نیست از این رو باید به این موضوع در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت پرداخته شود اما هنوز ما نمی‌دانیم که زمان ماندگاری ویروس کرونا در محیط فاضلابی به چه میزان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: ویروس کرونا عاشق سطوح صاف و صیقلی است و هنوز برای ما مشخص نیست که این ویروس در فاضلاب شهری و پس از تصفیه‌های انجام شده چقدر می‌تواند زنده بماند، با این وجود مطالعات اولیه ما در این خصوص و آلوده شدن چاه‌های مجاور، نگرانی خاصی را نشان نمی‌دهد.

با این وجود باید دید نظر کارشناسی آب و فاضلاب مشهد در خصوص ادعا‌های مطرح‌شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد چه خواهد بود و مسئولان امر چه تصمیمی را اتخاذ می‌کنند.

انتهای پیام/