به گزارش صبح توس؛ ظهر امروز سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی ناجا در مراسم افتتاحیه همایش ابعاد نظری و کاربردی توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی که در دانشگاه فردوسی مشهد به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: مرزبانی با امکانات مناسبی که در اختیار دارد امنیت سرزمینی، استیفای حقوق مرزنشینان و دولت را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه امنیت مرزهای ما از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است عنوان کرد: ما باید بتوانیم امنیت پایدار و توسعه یافته مرزنشنیان را از تمام جنبه ها به خوبی برقرار کنیم تا مردم بتوانند در کنار مرزها به زندگی مسالمت آمیز خود ادامه دهند؛ مشارکت مردم در مرزها توفیقی است که نصیب مرزبانی شده و بدون این مشارکت، برقراری امنیت محقق نخواهد شد.

فرمانده مرزبانی ناجا تاکید کرد: امنیت داخل کشور رابطه مستقیم و تنگاتنگی با امنیت مرزها دارد؛ از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران به سبب آرمانگرا بودن دشمنان و به تبع آن تهدیدات بسیاری دارد، لذا توسعه عِده و عُده، هوشمند سازی مرزها  و خوشایندسازی محیطی پاسگاه ها و مقرهای خود را در دستور کار قرار داده‌ایم.

سردار گودرزی گفت: راه حل های اساسی برای رسیدن به توسعه پایدار مناطق، آمایش سرزمینی است؛ ما باید آستانه تحمل همکاران کادر و وظیفه خود را که حقیقتا بی توقع ترین سربازان در دنیای امروز هستند بالا ببریم؛ اگر آستانه تحمل همکاران ما افزایش پیدا کند توسعه امنیت پایدار در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی تشریح کرد: علاوه بر این باید بتوانیم نیازهای انسانهایی که در کنار مرز و به دور از مرکزیت کشور زندگی می کنند را فراهم کنیم تا بتوانند در این مناطق آمایش پیدا کنند؛ هر زمانی که اینها در کنار مرزبانهای ما هستند امنیت برقرار است.

فرمانده مرزبانی ناجا تصریح کرد: ما امنیت و توسعه را در آمایش سرزمینی بسیار اساسی می دانیم و این مهم را اساس کار خود در مرزبانی قرار داده ایم؛ البته در این زمینه مطالعات نظری و تجربی زیادی هم انجام شده و حتی پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه علوم انتظامی امین را بر همین اساس طراحی کردیم.

سردار گودرزی تاکید کرد: مناطق مرزی مفصلی است که ارتباط میان داخل و خارج کشور را برقرار می کند؛ کوچکترین تعرض به خاک ما ممکن است کشور را متاثر کند؛ متاسفانه برخی قوانین ما کهنه بوده و بازدارنده نیستند که باید مورد بازنگری قرار بگیرند؛ قانون بایستی بازدارندگی داشته باشند.

فرمانده مرزبانی ناجا در پایان خاطرنشان کرد: مرزبانی در خط مقدم مبارزه با ناهنجاری هایی است که از سمت متجاوزین مرزی به کشور ما وارد می شود؛ در حوزه کاری مرزبانی هیچ تفکیکی بین توسعه و امنیت وجود ندارد.

انتهای پیام/