به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ شب گذشته در برنامه تلویزیونی صحن علنی که از شبکه استانی خراسان رضوی پخش شد، اظهار داشت: در این 4 ماه که از عمر مجلس می گذرد هنوز به آن مجلس مطلوب نرسیده که بخواهد مصوبات جدی از آن داشته باشیم و این معمول است که مجالس در چندماه اول خود را جمع و جور می کنند و بحث های داخلی را پیگیری می کنند.

 

موضوع خانواده و جمعیت در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس است

وی با بیان اینکه ولی در این چندماه نیز مصوبات ملی داشته ایم و شروع آن نیز خوب بوده است، خاطرنشان کرد: کمیسیون فرهنگی موضوع محور شده و تشدد و افترا و اختلاف در این کمیسیون نیست، اعضای کمیسیون فرهنگی خیلی کم هستند ولی در این 4 ماه یکی از کارهای مهمی که انجام داد و موضوع جمعیت و تعالی خانواده را در دستور کار قرار داده است.

نماینده مردم ترشیز با تاکید بر اینکه کمیسیون فرهنگی از ابتدای کار که این بحث را شروع کرده، تقریباً می توان گفت به بحث دیگری غیر از این موضوع ورود نداشته است، تصریح کرد: بعضاً ماده واحده ای یا بعنوان کمیسیون فرعی مطرح شده ولی موضوع جمعیت و تعالی خانواده را پیگیری کرده و طی چند هفته آینده وارد صحن می شود.

وی با اشاره به اینکه عدم استقبال نمایندگان از کمیسیون فرهنگی خود مبنی بر این است که دغدغه فرهنگی ندارند یا کم دارند یا در اولویت آنها نیست حتی با توجه به اینکه برخی از بزرگواران متولی مباحث فرهنگی بوده اند، اذعان کرد: آموزش و پرورش از رتبه 20 کنکور کلی تجلیل می کند ولی از یک دانش آموز با ذوقی که در کشور رتبه اول شعر را کسب کرده هیچ اعتنایی نمی شود و این از مباحث است که انسان را ناراحت می کند.

 

باید یک نهاد فرهنگی در کشور داشته باشیم

نیک بین با تاکید بر اینکه بنده در کمیسیون فرهنگی رئیس کمیته برنامه و بودجه و اصلاح ساختار هستیم، عنوان کرد: نهادهای فرهنگی زیادی در کشور داریم که بودجه از دولت می گیرند ولی پاسخگو به هیچ کجا نیستد و گزارش عملکرد هم ارائه نمی دهند.

وی با بیان اینکه چون متولیان فرهنگی زیادی در کشور داریم زیاد خود را مکلف کارهای مختلف در کشور نمی دانند و پاسخگو هم نیستند، تشریح کرد: نهادهای فرهنگی باید از موازی کاری ها و بعضاً تضادکاری ها پرهیز کنند و یک نهاد فرهنگی داشته باشیم و همان بودجه فرهنگی را بگیرد و همان هم پاسخگو باشد.

 

شفافیت آرا باعث رشد و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه می شود

نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ با اشاره به اینکه یکی از طرح هایی که در کمیسیون به عنوان کمیسیون فرعی آمده، بحث شفافیت آرا است، ابراز کرد: گذشته از موضوعات خانواده، جمعیت، شبکه ملی اطلاعات، شبکه فضای مجازی که کار اساسی در این مباحث انجام نشده به دنبال شفافیت آرا نمایندگان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بنده در صفحه شخصی در شبکه های اجتماعی تمام آرای خودم در مجلس را منتشر می کنم که مورد انتقاد برخی از نمایندگان است ولی قائل به این هستم اگر در صحن علنی هستیم باید همه مباحث علنی و شفاف باشد، بیان کرد: شفافیت آرا می تواند رشد و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه را در پی داشته باشد.

 

بیشترین پیگیری بنده در 4 ماه بحث محور شادمهر تا انابد بوده است

حجت الاسلام نیک بین با اشاره به بحث دوبانده شدن محور سبزوار به بردسکن و شادمهر به انابد، تاکید کرد: بیشترین پیگیری بنده در این مدت 4 ماه از نمایندگی موضوع جاده از شادمهر تا انابد بوده و تا به امروز 2 مرتبه با وزیر راه و با مدیرکل راه و شهرسازی استان دیدار داشتیم.

وی با بیان اینکه چند وقت پیش یک بازدیدی از کارگاه راه سازی این محور داشتم که تعطیل بود و اینکه گفته می شود که تا زمانی که مسئولین در منطقه هستند کارگاه فعال است و بعد آن تعطیل می شود درست است، اظهار داشت: در کارگاه تعطیل با مدیرکل راه و شهرسازی تماس گرفتم و معاون راه و شهرسازی به منطقه آمد و کارگاه فعال شد.

نماینده مردم ترشیز با تاکید بر اینکه مردم باید بر عملکرد بنده و راه و شهرسازی نظارت داشته باشند و ما هم تمام تلاش خود را خواهیم داشت که در مدت پیش رو که خادم مردم هستیم بتوانیم این جاده را به سرانجام برسانیم، خاطرنشان کرد: آنچه که مصوب است تا سال 1401 باید جاده را از شادمهر به انابد تحویل بدهند و این را بارها قول داده اند ولی عملی نشده است.

 

دشت های آبی دیگر پاسخگویی آبیاری غرق آبی نیستند / باید به سمت کشت گلخانه ای حرکت کنیم

وی با اشاره به اینکه مهمترین مشکل این جاده مباحث بودجه ای است که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول هایی داده اند که اگر عمل کنند جاده به سرانجام خواهد رسید، تصریح کرد: بیش از 60 درصد منطقه ترشیز در بحث کشاورزی فعالیت دارند و از پسته در بردسکن، کشمش در خلیل آباد و محصولات زراعی در کاشمر و کوهسرخ وجود دارد و باید آمایش سرزمینی در بحث کشاورزی انجام شود و تا این آمایش صورت نگیرد مردم ما نمی دانند باید چه کاری انجام دهند.

نیک بین با بیان اینکه وضعیت کم آبی در دشت خراسان جدی است و ما نمی توانیم با آبیاری غرق آبی ادامه کشاورزی بدهیم و باید به سمت کشت گلخانه ای حرکت کنیم، اذعان کرد: در بخش کشاورزی برای اینکه بتوانیم مطالبات مردم را رفع کنیم 3 مرتبه با وزیر جهاد کشاورزی جلسه داشتیم و بیش از 3 مرتبه رئیس سازمان کشاورزی استان را به منطقه ترشیز آورده ایم.

 

بودجه آموزشی در کشور بسیار پایین است / جانمایی آموزشی برای مسکن مهر کاشمر شده است

وی با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که هزینه کشاورزی برای کشاورز کم باشد و فروش محصولات کشاورزی نیز فروش دقیق و درستی باشد که امروز متاسفانه برعکس است و هزینه تولید بالا ولی هزینه فروش پایین است، عنوان کرد: تولید یک کیلو کشمش در منطقه ترشیز 20 هزار تومان هزینه دارد ولی فروش آن حدود 21 هزار تومان است.

نماینده مردم ترشیز با اشاره به اینکه با پیگیری هایی که صورت گرفت کشمش سبز قلمی خلیل آباد وارد بورس شد و یک جهش خوبی داشت، تشریح کرد: بحث خرید تضمینی کشمش زرد هم در چند هفته گذشته استارت خورد و فعلاً نسبت به گذشته بهتر شده ولی هنوز قیمت محصولات کشاورزی در منطقه بسیار پایین است قیمت پسته و زعفران در منطقه افتضاح و نگران کننده است.

وی با بیان اینکه جانمایی آموزشی برای 180 واحد مسکونی مسکن مهر کاشمر شده است ولی شهرداری، مسکن و شهرسازی و آموزش و پرورش باید پای کار بیایند و مدارس را بسازند، تاکید کرد: بودجه های آموزشی در کشور بسیار پایین است و آموزش و پرورش در این زمینه در تنگنا قرار دارد و پیگیری خواهم کرد تا این امر انجام شود.

 

مالیات بر زمین و خانه های خالی راه حلی برای کاهش قیمت مسکن است

حجت الاسلام نیک بین با اشاره به بحث قیمت مسکن، بیان کرد: نشستی با دادستان ها، روسای دادگستری، فرمانداران و ائمه جمعه داشتیم و به آنها گفتم که ما در مجلس مالیات بر خانه های خالی را مصوب کردیم ولی قائل به این هستم که مالیات بر خانه های خالی، زمین های خالی اعمال شود و هم بنگاه هایی که قیمت خانه را بالا می برند باید تعطیل شوند.

وی با بیان اینکه در یک خیابان کاشمر بالغ بر 17 بنگاه دارد و بیش از مغازه های مورد نیاز مردم بنگاه وجود دارد و از دادستان خواهش کردم که بنگاه های غیرمجاز که کار دلالی را برعهده دارند با قاطعیت دنبال کنند، ابراز کرد: مالیات بر زمین و خانه خالی و الحاق لک های مختلفی که در اطراف شهرها وجود دارد و می تواند به شهر ملحق شوند راه حلی است که قیمت مسکن را پایین می آورد.

 

کارخانه روغن فرایند کاشمر با 10 درصد ظرفیت فعالیت دارد

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ همچنین با اشاره به بحث سرمایه گذاری در بردسکن، اظهار داشت: نشستی با حضور معاون وزیر صمت برگزار شد و تفاهم نامه ای به امضا رسید که به بزودی سرمایه گذاری در بردسکن تحت عنوان شرکت ملی مس برای معادن مس بردسکن انجام می شود و سرمایه بزرگی وارد منطقه خواهد شد.

وی ادامه داد: کارخانه روغن فرایند در کاشمر نیمه تعطیل است و با 10 درصد ظرفیت کار می کند و به دنبال این هستیم اگر به هر دلیلی تعطیل شده فعال شود و اگر این اتفاق رخ دهد بالغ بر 500 نفر اشتغال زایی خواهد داشت.

 

مسئولی که نمی تواند در شهر محل خدمت ساکن باشد به جای دیگری برود

نیک بین با اشاره به حضور مدیران غیر بومی در شهرستان های خلیل آباد و کوهسرخ، خاطرنشان کرد: مسئولی که حاضر نیست در کوهسرخ و خلیل آباد زندگی کند به هر کجا که می خواهد زندگی کند برود و همانجا مسئولیت بپذیرد، اگر بحث بیمارستان در کوهسرخ و خلیل آباد درست راه اندازی نمی شود چون مسئول محترم در کاشمر و شهرستان دیگری زندگی می کنند و دغدغه راه اندازی بیمارستان تخصصی در کوهسرخ و خلیل آباد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اگر بحث جاده کوهسرخ مطلوب نیست چون مدیران با ماشین های دولتی رفت و آمد می کنند و با ماشین های شخصی خود تردد ندارند، تصریح کرد: پیگیر انجام مطالعات جاده از تربت حیدریه به کوهسرخ هستیم تا کوهسرخ از بن بست در بیاید.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی  در پایان اذعان کرد: قیمت کارگر بسیار کم است و تنها چیزی که در کشور تغییر نداشته قیمت کارگر و مبلغ یارانه است و دولت در این زمینه موفق بوده است.

انتهای پیام/