به گزارش صبح توس؛ رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه و زاوه در آیین افتتاح نمایشگاه اظهار داشت: در این نمایشگاه که تا فردا دایر است، 40 قطعه ابزارو ادوات مرتبط با حفاری غیرمجاز و 10 قطعه شئی تاریخی حاصل از این حفاری‌ ها در معرض دید علاقه‌ مندان قرار گرفته‌ است.

علی محمدی هدف از برگزاری نمایشگاه را معرفی گوشه‌ای از تلاش‌های نیروی انتظامی و میراث فرهنگی در حفظ میراث فرهنگی این خطه عنوان و اظهار کرد: امسال بالغ بر ۳۰۰ قطعه شئی تاریخی و ابزارآلات حفاری غیرمجاز توسط نیروهای اطلاعاتی و انتظامی شهرستان کشف و ضبط شده که در این رابطه ۱۵ نفرمتهم دستگیر و با تشکیل ۱۲ مورد پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی گفت: همچنین در نتیجه این عملیات علاوه بر کشف و ضبط تعداد زیادی از ادوات حفاری شامل موتور برق، کمپرسور و موارد مشابه، توقیف ماشین آلات سنگین، تعداد چهار دستگاه فلزیاب و ۷۵ قلم اشیاء دارای ارزش تاریخی یا فاقد ارزش تاریخی است کشف و ضبط شد.

محمدی افزود: با توجه به اینکه در سال‌ های اخیر تعدادی از سامانه‌ها و شبکه‌های مجازی اقدام به تبلیغ انواع دستگاه‌های فلزیاب و گنج‌ یاب می‌کنند، لذا از عموم هموطنان عزیز تقاضا می‌شود در صورت مشاهده چنین مواردی حتما به یگان حفاظت این اداره و یا نیروی انتظامی اطلاع دهند.

انتهای پیام/