به گزارش صبح توس؛  افزایش هزینه‌های زندگی، تورم لجام‌گسیخته، افزایش ساعت به ساعت قیمت‌های اساسی خانوار شده و نرخ ارز بخشی از مشکلات اقتصادی این دولت است که عملکرد ضعیف مسئولان دولتی در برابر این مسائل موجب دوچندان شدن بار این مشلات برای مردم شده است و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نباید در برابر وضعیت سخت معیشتی مردم بی‌تفاوت باشند و برای بهبود این وضع تلاش کنند.

در این راستا تذکر، سؤال و استیضاح جزو ابزارهای نمایندگان است که قطعا استفاده صحیح از آن می تواند در بهبود وشعیت اقتصادی و معیشتی تأثیرگذار باشد چراکه وی تصریح کرد: مجلس نمی‌تواند نسبت به آنچه که بر مردم در شرایط فعلی می‌گذرد بی‌تفاوت باشد.

از همه دلایل مهم‌تر برای استمرار دولت روحانی تا پایان دوره، تاکید رهبر انقلاب است. ایشان در دیدار مجازی با نمایندگان مجلس یازدهم اشاره کردند که مشی و شیوه مدیریتی‌شان ناتمام نماندن دولت‌ها و ادامه کار تا پایان دوره است.

با توجه به اوضاع و احوال اقتصادی، استعفا یا استیضاح نه تنها شرایط را آرام نمی‌کند که خود زمینه‌ای برای بالا رفتن بیشتر قیمت دلار و تورم افسارگسیخته‌تر است و استمرار دولت روحانی ارجحیت به کنار رفتنش دارد.

در همین خصوص به نظرات نمایندگان مجلس در خراسان رضوی در متن زیر اشاره شده است؛

استیضاح رئیس جمهور سبب خلأ دولت در کشور می‌شود

علی‌اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صبح توس؛ با اشاره به مباحث مطرح‌شده در خصوص استیضاح رئیس‌جمهور اظهار داشت: شرایط اقتصادی در حال حاضر برای مردم بسیار سخت شده است اما در حال حاضر استیضاح رئیس‌جمهور تنها سبب ایجاد خلأ دولت در کشور شده و دردی از جامعه دوا نمی‌کند.

عنابستانی همچنین بیان کرد: روند استیضاح تا انتخابات دور بعد به طول خواهد انجامید و عملاً بی‌تأثیر خواهد بود.

وی بابیان اینکه بنده هم موافق هستم که دولت باید علاوه بر پاسخگو بودن در خصوص شرایط ایجادشده در راستای ارائه راهکارهای حل مشکلات گام بردارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین کارهای مجلس نظارت بر حسن اجرای قوانین توسط قوه مجریه و رصد کارهای دولت است ادامه داد: بنابر این اصل می‌توان از رئیس‌جمهور شکایت کرد و بنده در این خصوص در حال تهیه شکایت از رئیس‌جمهور هستم.

عنابستانی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر شکایت از رئیس‌جمهور می‌تواند راهگشای پاسخگویی دولت به مردم باشد ادامه داد: گروه اصل 90با جدیت می‌تواند به موضوع ورود کرده و دولت را مکلف به پاسخگویی و ایجاد راه‌ حل‌های اقتصادی بیانجامد.

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور در خصوص شرایط جنگ اقتصادی افزود: نمی‌توان ادعا کرد همزمان مشغول جنگ هستیم و می‌خواهیم وارد مذاکره هم بشویم.

دولت باید متوجه استفاده مجلس از ابزار قانونی باشد

جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جلسات تخصصی و کمیسیون های تخصصی در موضوعات مختلف برای حل مشکلات کشور با دولت برگزار می کند تا دولت وادار به کار شود ولی متاسفانه دولت نمی خواهد خود را وارد عرصه خدمت رسانی به مردم کند.

وی خاطرنشان کرد: ابزارهای قانونی که مجلس شورای اسلامی برای واداشتن دولتمردان به کار دارد تفحص، طرح سوال و استیضاح است و می تواند از این ابزارها استفاده کند.

نماینده مردم ترشیز بگفت: بسیاری از اوقات ممکن است این ابزارها به فعلیت نرسد و به جهت این است که دولت باید متوجه شود که مجلس می تواند از این ابزار استفاده کند.

نیک بین در پایان عنوان کرد: باید از ابزارهای قانونی همچون طرح سوال برای فعالیت داشتن دولت استفاده کنیم.

ضرورت افزایش نظارت مجلس بر اقدامات دولت

در ادامه نیز حسن رزمیان مقدم، نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به دشواری شرایط معیشت مردم، فساد موجود در ادارات و عدم پاسخگویی دولت به نمایندگان بایستی دولت تحت فشار قرار بگیرد تا بلکه دیگران را نیز از اهداف خود مطلع کند.

وی افزود: در این 9 ماه باقی مانده تاپایان کار دولت نباید شرایط را به حال خود واگذار کرد و تا آسیب‌های جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد شود.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان نه از پشت شیشه‌های دودی ماشین‌هایشان به مردم نگاه می‌کنند و نه از ترس بیماری مانع حضور افراد در جلسات می‌شود لذا این قشری که منتخبان مردمی هستند بایستی مطالبات مردم را از رئیس جمهور کشورشان بخواهند.

رزمیان مقدم تأکید کرد: چاره کار دولت فعلی فقط و فقط پاسخ گویی به نمایندگان مجلس است.

تعامل بیشتر بین دولت و نمایندگان مجلس برای اصلاح امور

در ادامه بهروز محبی، نجم آبادی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صبح‌توس اظهار کرد: زمانی تا پایان دوره ریاست جمهوری فعلی نمانده است و هر اقدامی به جز اصلاح تصمیمات فعلی رئیس جمهور اتلاف زمان تلقی شده و بی‌فایده است.

وی افزود: در این زمان کوتاه بایستی تعامل بیشتر بین رئیس جمهور و نمایندگان مجلس صورت گیرد و از وزرا و کمیسیون‌ها بخواهیم که  سیاست‌های غلطشان را اصلاح کنند.

نجم آبادی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون بیشتر مشکلات اقتصادی ناشی از اولویت بندی اشتباه دولت در حل مسائل است که مردم را به تنگ آورده است.

با توجه به اینکه در سال پایانی دولت فعلی هستیم علی رغم مشکلات موجود، به نظر میرسد که فقدان دولت و بلاکلیفی وضعیت اقتصادی را به مراتب بدتر خواهد کرد.

انتهای پیام/