علی‌اصغر حسنی، مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: هرساله مشهد مقدس در فصل پاییز و زمستان با پدیده وارونگی هوا مواجه می‌شود و همین امر موجب شده است تا شاخص آلودگی هوا به بالاترین حد خود در این شش‌ماهه از سال برسد.

وی افزود: همواره متخصصان بر این باور بودند که ممکن است سرعت شیوع ویروس کرونا در دمای پایین و سرد کاهش پیدا کند که در خیلی از کشور‌های سرد جهان خلاف این باور ثابت شد.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  ادامه داد: اکنون نیز با توجه به نزدیک شدن به فصول سرد سال و وارونگی هوا در شرایط جوی شهر مشهد مطمئناً آلودگی هوا به کمک ویروس کرونا آمده و شرایط را برای افرادی که زمینه بیماری‌های تنفسی رادارند سخت‌تر می‌کند.

وی تأکید کرد: تمام ماسک‌هایی که از زمان شیوع ویروس کرونا در بازار توزیع‌شده‌اند هیچ‌کدام توانایی مقابله با آلودگی هوا را نداشته و آلودگی هوا توانایی تشدید بیماری کرونا در افراد ناقل را دارد.

حسنی استفاده از ماسک را توجیه قابل قبولی برای خروج افراد در روزهایی با شاخص آلودگی بالا ندانست و گفت:‌ در فصل سرما و تجمع افراد در محیط‌های بسته و گرم، بستر شیوع هر چه سریع‌تر کرونا در اماکن فراهم گشته و از هم‌وطنان گرامی خواهشمندیم در فصل پاییز و زمستان با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و خروج از خانه فقط در مواقع ضروری در حفظ سلامت خود و هم‌میهنانشان کوشا باشند.

انتهای پیام/