به گزارش صبح توس؛ در اواخر مهرماه و اوایل آبان هر سال و با سرد شدن هوا، فصل برداشت طلای سرخ از مزارع زعفران خیز خراسان رضوی آغاز می شود و در همین ابتدا، محور مواصلاتی زعفرانی ترین شهر جهان یعنی تربت حیدریه به زاوه  شاهد برداشت این محصول است.

محصول زعفران بعنوان یکی ازمهمترین منابع در آمدزایی و اشتغال مردم منطقه تربت حیدریه و زاوه به شمار می رود که بیش از 700 هزار هزار نفر روز در شهرستانهای تربت حیدریه و زاوه مشغول برداشت و فرآوری این محصول هستند.

علاوه بر تربت حیدریه و زاوه که عنوان قطب تولید زعفران ایران و جهان را یدک می کشند، این محصول در شهرستانهای مه ولات، رشتخوار، کاشمر، بردسکن، نیشابور و فریمان نیز کشت می شود اما خاک حاصلخیز جلگه زاوه در منطقه تربت حیدریه بر عیار طلای سرخ در این منطقه افزوده است.

بر همین اساس از مجموع ۱۰۸ هزار هکتار اراضی زیر کشت این محصول در ایران، استانهای خراسان رضوی با 90 هزار هکتار و ۷۸ درصد تولید و خراسان جنوبی با ۱۵ هزار و ۷۰۰ هکتار و حدود ۷ درصد و همچنین سایر استانها با ۸ هزار هکتار دیگر به ترتیب بیشترین میزان کشت و تولید این محصول را به خود اختصاص داده اند.

میانگین برداشت زعفران در اراضی منطقه تربت حیدریه هر هکتار ۴٫۲ کیلو گرم است که با روش های نوین و ارگانیک در سالهای اخیر در برخی مزارع این رقم به چهار برابر افزایش یافته است.

امسال پیش بینی می شود از سطح بیش از 22 هزار هکتار اراضی زعفران منطقه تربت حیدریه و زاوه حدود ۷۰ تن زعفران خشک برداشت شود.

در استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار در تربت حیدریه و بیش از ۲۰ هزار خانوار در زاوه به این کار اشتغال دارند.

اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.

نوسان قیمت زعفران خشک دغدغه اصلی تولید کنندگان

اما با توجه به فصل برداشت این محصول مهمترین دغدغه کشاورزان و تولید کنندگان زعفران قیمت آن است.

در حال حاضر قیمت هر کیلو زعفران تر در بازار گل بین 300 تا 400 هزار تومان و بنا به کیفیتی که دارد معامله می شود، هر چند گاهی این قیمت در اوایل شب با فراوانی گل کمتر هم می شود.

در یک ماه گذشته نماینده مردم شهرستان تربت حیدریه و زاوه و مه ولات با رایزنی های انجام گرفته با شورای ملی زعفران کف خرید این محصول در بازار گل را 450 هزار تومان و نگین خشک 20 میلیون تومان و همچنین پوشال را 16 میلیون تومان اعلام کردند اما این رویه در بازار مشهود نیست.

اتحادیه صادرکنندگان ملزم به رعایت قیمت کف خرید زعفران هستند/قیمت تعیین شده به زعفران‌های امسال اختصاص دارد

 محسن احتشام، رییس شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار ما کرد: برابر مصوبه جلسه ۱۰ مهرماه شورای ملی زعفران که با حضور جمعی از نمایندگان خراسان، اتحادیه صادر کنندگان و تولیدکنندگان به امضا رسبده، قیمت کف خرید زعفران پوشال ۱۶ میلیون تومان و نگین ۲۰ میلیون تومان تعیین شده و تمامی اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان ملزم به رعایت قیمت کف خرید هستند.

وی با بیان اینکه قیمت های تعیین شده اختصاص به زعفران های نو در فصل جاری و به اصطلاح امسالی دارد، گفت: بر این اساس قیمت کف خرید هر کیلو گل زعفران ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده و طبق اطلاعیه ای که به اتحادیه صادرکنندگان ارسال شده تمامی صادرکنندگان ملزم به رعایت قیمت کف خرید هستند.

اما در ادامه با آغاز فصل برداشت زعفران همچنان شاهد کاهش قیمت این محصول در بازار هستیم بطوری که شورای تامین زاوه در پنج شنبه گذشته به دستور دادستانی 3 مرکز خرید گل در بخش سلیمان این شهرستان را به دلیل اخلال در بازار پلمپ کرد.

اکنون باید دید با سریز شدن گل های زعفران در بازار گل و همچنین فروش محصول فرآوری شده این محصول، امسال چگونه دسترنج کشاورزان زحمت کش این خطه به فروش خواهد رسید.

سال گذشته سازمان تعاون روستایی کشور زعفران خشک کشاورزان را بین 8 تا 10 میلیون و پانصد هزار تومان خریداری کرد اما روند پرداخت مطالبات زعفرانکاران تا شهریور به طول کشید.

اکنون بیشتر تولید کنندگان و کشاورزان اظهار می دارند قیمت های تعیین شده مناسب است و اگر سازمان تعاون روستایی به این قیمت از کشاورزان خریداری کند راضی کننده خواهد بود به شرط آنکه پرداخت مطالبات آنها بیش از 3 ماه بطول نیانجامد.

این در حالی است که مبلغ 1000 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صادر کنندگان زعفران قرار گرفته تا با قیمت مصوب از تولید کنندگان خریداری کنند، اما تاکنون قیمت ها روند کاهشی داشته است.
 
در سطح استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز ۱۷ هزار نفر است که بالغ بر ۹۰ درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.

انتهای پیام/